Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Viceministrė K.Garuolienė: „Psichotropinius vaistus medikai turėtų skirti atsakingiau“

Sveikatos apsaugos ministerijai kelia nerimą tyrimų duomenys, rodantys, kad Lietuvoje pasitaiko nemažai atvejų, kuomet nepagrįstai skiriama ir pernelyg daug vartojama psichotropinių vaistų, praneša ministerija.
Kristina Garuolienė
Kristina Garuolienė / SAM nuotr.

Ministerija ragina gydytojus skiriant psichotropinius vaistus atsakingiau vertinti galimą vaistų naudą ir riziką, o kylant abejonėms, pasikonsultuoti su psichikos sveikatos specialistais.

2015 m. atlikta analizė apie benzodiazepinų suvartojimą Baltijos šalyse ir Norvegijoje bei Švedijoje parodė, kad Lietuvoje benzodiazepinų vartojama 3 kartus daugiau nei Latvijoje, Estijoje, Švedijoje ir Norvegijoje.

Tokios tendencijos kelia didelį susirūpinimą, nes žinoma, kad per didelis šios vaistų grupės vartojimas gali sukelti priklausomybę, nerimastingumą, susijaudinimą, irzlumą, agresyvumą, didina tikimybę nukristi ir patirti kaulų lūžius, didina autoavarijų tikimybę blogina kognityvines funkcijas, didina Alzheimerio ligos ir vėžio riziką.

„Norime atkreipti dėmesį, kad tokį didelį įvairių psichotropinių vaistų vartojimą skatina ir jų skyrimas ne pagal registruotas vaistinio preparato indikacijas. Neseniai atlikta analizė parodė, kad vaistų skiriama per daug, jie išrašomi neįvertinus paciento būklės ir galimos vaistų rizikos“, – sako sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė.

Tai patvirtina ir Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (Akreditavimo tarnyba) atliktas 2015–2016 m. pacientams išrašytų 13 pavadinimų psichotropinių vaistinių preparatų skyrimo teisėtumo tyrimas.

Šis tyrimas 2016 m. pabaigoje ir šių metų pradžioje atliktas vadovaujantis Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) ir policijos komisariato pateikta informacija.

Akreditavimo tarnyba nustatė, kad gydytojai minėtu laikotarpiu išrašydavo psichotropinius vaistinius preparatus, objektyviai neįvertinę pacientų bendros bei psichikos sveikatos būklės arba net asmenims, kurie niekada nesilankė toje gydymo įstaigoje. Taip pat nustatyta, kad kai kuriems pacientams buvo išrašyti psichotropiniai vaistiniai preparatai, nors pacientų vizitai pas juos išrašiusį gydytoją įstaigoje nebuvo registruoti ir sveikatos istorijos nebuvo pildomos arba vaistų būdavo išrašoma 2-3 kartus daugiau nei užfiksuota sveikatos istorijoje.

Pasitaikė ir atvejų, kad gydytojai psichotropinius vaistinius preparatus išrašydavo savo giminaičiams ir vienu kartu jiems išrašytas psichotropinių vaistinių preparatų kiekis viršijo leistiną kiekį ne ilgesniam kaip 30 dienų gydymo kursui, t.y. 60 tablečių. Nustatyta ir kitų pažeidimų.

„Tad dar kartą gydytojams norime priminti, kad gydytojai neturėtų skatinti pacientų vartoti ar net piktnaudžiauti psichotropiniais vaistais, nepagrįstai skirdami tokius preparatus. Primename, kad gydytojai asmeniškai atsako už išrašytus ir parašu bei asmeniniu spaudu patvirtintus 1 formos receptus, kuriais skiriami šie vaistiniai preparatai“, – sako viceministrė K.Garuolienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų