Žaliųjų ežerų pakrantė antradienį perpiet buvo nugulta – daugybė poilsiautojų čia deginosi, maudėsi ir tiesiog smagiai leido laiką. Visiškai nepaisydami, kad medikai ir net Pasaulio sveikatos organizacija nuolat įspėja: saulė pavojingiausia yra nuo 10 iki 16 valandos, tad tuo laiku geriausia būti pavėsyje arba per karščius tuo metu prabūti namuose.
Apie žalą žino, bet nesisaugo
„Apie saulės žalą turbūt visi žino, tik ne visi ir visą laiką imasi reikiamų apsisaugojimo priemonių“, – 15min.lt sakė Vilniaus visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Dovilė Jakubavičiūtė.
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras šią savaitę organizuoja informacines akcijas Vilniaus miesto ir rajono paplūdimiuose „Būkite atidūs – saulės patrulių reidas!“.
Lankydamasi prie Salotės, Žaliųjų, Tapelių, Baldžio, Asvejos, Gėlos, Ilgučių, Vilnojos ežerų, Žirmūnų, Valakampių I ir II paplūdimiuose prie Neries, prie Prūdiškių tvenkinio. Specialistai kalbasi su poilsiautojais apie saulės grėsmę odai, matuoja arterinį kraujospūdį ir ultravioletinių spindulių indeksą.
„Žmonės yra drąsesni, priima informaciją, patys nebijo prieiti ir paklausti, kas jiems įdomu. Pakankamai didelio susidomėjimo susilaukė kraujospūdžio matavimas, žmonės tuo rūpinasi, bet šios dienos rezultatai nelabai džiugina, nes nemažai daliai žmonių, kuriems kraujospūdį matavome, jis buvo kur kas didesnis, nei turėtų būti. Tankesnis buvo ir pulsas. Tai lemia ir karščiai“, – apie pirmųjų dviejų dienų įspūdžius iš paplūdimių pasakojo D.Jakubavičiūtė.
Be kepurių ir kremo
Specialistė pastebėjo, kad vidurdienį žmonių paplūdimiuose tik daugėja – daug poilsiautojų laiką leidžia be kepurių, nesitepa kremu nuo saulės.
„Žmonės yra pasiilgę saulės, bet neretai jie vis dar tebegalvoja – aš galiu degintis, manęs tam tikri dalykai nepalies. Ypač pernai susidūrėme su požiūriu, kad žmonės sako „jūs mums nepasakokite, mes viską žinome, bet mūsų tai nepalies“. Esu tikra, kad ir dabar yra daug žmonių, kurie tokio požiūrio laikosi ir jiems informacijos neįpirši“, – kalbėjo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistė.
O pasekmių gali būti įvairių ir skaudžių: odos nudegimai, akių problemos – glaukomos ir kataraktos vystymuisi įtakos turi saulės spinduliai, ūmi akių problema – sniego aklumas, taip pat perkaitimas, saulės smūgis.
Baisiausias yra odos vėžys. D.Jakubavičiūtės teigimu, ultravioletinė spinduliuoti yra pagrindinė priežastis, skatinanti odos vėžio vystymąsi: „Duomenys rodo, kad sparčiai daugėja onkologinių odos susirgimų. Tarp moterų prieš kelerius metus sergamumas piktybiniais odos navikais buvo pirmoje vietoje tarp visų onkologinių ligų, o tarp vyrų – antroje.“
Gelbėjo 15 žmonių
Darbo paplūdimiuose netrūksta ir gelbėtojams. Vilniuje penkiuose paplūdimiuose budi 17 gelbėtojų.
Birželį, kol orai buvo vėsesni, Žirmūnų paplūdimyje prie Neries iš vandens ištraukti penki skendę žmonės, prie Salotės ežero – du, iš kurių vienas buvo vaikas. Kitur buvo gana ramu.
Liepa lepina saule ir karščiu, tad gelbėtojų skaičiai jau visiškai kitokie. Iki liepos 28 dienos visuose miesto paplūdimiuose išgelbėta 15 skendusių, iš jų – net 6 vaikai. Daugiausia – iš Salotės ežero ir Neries Žirmūnuose, čia skendo po 5 žmones.
Pirmosios medicininės pagalbos prireikė 43 poilsiautojams (19 vaikų), 17 – savaitgalį. Greitąją medicinos pagalbą teko kviesti 6 sunegalavusiems vilniečiams.
Gelbėtojai budi 5 oficialiuose Vilniaus paplūdimiuose: Žaliųjų ežerų, Salotės, Žirmūnų ir pirmajame bei antrajame Valakampių.