„Hipokrato priesaika sako, kad, kol žmogus kvėpuoja, kol jis turi šansų, reikia kovoti už jo gyvybę. Šiuo atveju manau, kad tikrai ne viskas padaryta. Gydytojai gal ir padarė viską, bet valstybė – ne“, – 15min.lt kalbėjo pirmadienį prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) piketą surengęs J.Babičius.
Jis žino, kad žmonos gyvenimą galėtų pratęsti modernus gydymas, tačiau vaistinio preparato Ipilimumab valstybė nekompensuoja. Prašymus pabandyti išgelbėti sunkiai sergančią žmoną J.Babičius siuntė ir SAM, ir Valstybinei ligonių kasai (VLK). Iš abiejų institucijų sulaukė neigiamo atsakymo.
Mano akimis žiūrint, tai yra šiokia tokia diskriminacija. Vieni ligoniai gauna gydymą, o kiti – ne.
„Odos piktybinė melanoma nėra labai reta liga ar pavienis šios ligos atvejis Lietuvoje, kuriai gydyti reikiamų vaistų ar priemonių kiti kompensavimo būdai nenumatyti. 2013 metais odos piktybine melanoma sirgo ir kompensuojamuosiuos vaistus gavo 1421 pacientas, 2014 metais – 1551 pacientas, todėl vaistinio preparato Ipilimumab, skirto minėtai ligai gydyti, įsigijimo išlaidos negali būti kompensuojamos Komisijos sprendimu.
Norint, kad būtų priimtas sprendimas dėl vaistinio preparato įsigijimo išlaidų kompensavimo, šio vaistinio preparato gamintojas ar jo atstovas turėtų SAM pateikti paraišką ir dokumentus“, – rašoma oficialiame VLK atsakyme.
Dalis pacientų jau gaus pažangų gydymą
SAM savo rašte pažymėjo, kad Ligų, vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija 2015 m. kovo 27 d. priėmė sprendimą siūlyti įrašyti 2 naujus vaistinius preparatus į A sąrašą pirmos eilės suaugusių pacientų, kuriems diagnozuota neoperuotina ar metastazavusi melanoma su BRAF V600 mutacija.
Birželio 16 d. vaistinį preparatą Vemurafenib įrašius į Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kaimyną, pacientams jo išlaidos jau kompensuojamos. Medikų bendruomenė tai vadina didžiuliu žingsniu pirmyn.