Viešieji pirkimai per el. katalogą – skaidru, efektyvu, taupu

Jei eilinis pilietis nori įsigyti kokių nors prekių ar paslaugų, jis tai gali padaryti laisvai pagal savo išgales ir norus. Ne ką mažiau laisvas yra ir privatus verslas. Visai kitos taisyklės galioja viešajam sektoriui, tai yra institucijoms, kurios išlaikomos iš valstybės ir savivaldybių biudžetų. Kaip joms pirkti reikiamas prekes, paslaugas ar darbus nustato Viešųjų pirkimų įstatymas. Viešųjų pirkimų specialistai žino, kad pirkimų procedūros gali užtrukti 3 – 4 mėnesius ir ilgiau. Įstatymu nustatyta, kad už perkančiąsias organizacijas sudėtingas viešųjų pirkimų procedūras gali atlikti viešoji įstaiga CPO LT.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga lankėsi Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga lankėsi Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

CPO LT dirba už jus ir eliminuoja korupcijos galimybę

CPO LT savo elektroniniame kataloge organizuoja viešuosius pirkimus. Ji išanalizavusi rinką, nustato centralizuotai įsigytinų prekių, paslaugų ir darbų poreikius, parenka efektyviausius viešųjų pirkimų būdus centralizuotiems pirkimams, įvykdžiusi viešojo pirkimo procedūras, sudaro sutartis tarp pirkėjų ir tiekėjų, konsultuoja perkančiąsias organizacijas ir kitus suinteresuotus asmenis, administruoja elektroninį katalogą. Taip pirkdamos perkančiosios organizacijos negali pačios pasirinkti nei tiekėjo kvalifikacijos, nei kažkokių techninės specifikacijos reikalavimų. Jos turi nurodyti tik joms reikalingą kiekį, išpirkimo procentą, pristatymo terminus, joms priimtiną kainą. Toliau viską optimaliai parenka CPO LT elektroninis katalogas.

„Svarbu, kad visa viešųjų pirkimų procedūra nuo pirmo iki paskutinio veiksmo yra viešai prieinama, matoma. Pirkimus vykdo išimtinai kompiuterinė programa. Taip užtikrinama, kad pirkimo procesas būtų maksimaliai skaidrus, eliminuojamas žmogiškasis veiksnys ir nelieka nė mažiausios galimybės subjektyviems sprendimams“, – sako CPO LT direktorius Darius Vedrickas.

Gydymo įstaigos perka vis daugiau

Įstaigos vadovo teigimu, kadangi sveikatos priežiūros sektorius yra laikomas vienu iš rizikingiausiu korupcijos požiūriu, jam ypač aktualūs CPO LT vykdomų viešųjų pirkimų skaidrumo privalumai. Jis pasidžiaugia, kad nors ir dabar sveikatos priežiūros įstaigos yra vienas iš didžiausių CPO LT klientų, jo pirkimai per šią sistemą sparčiai auga. Įsigyjamų prekių, paslaugų ir darbų sąrašas labai platus: vaistai, medicininė įranga, sąnarių endoprotezai, viekartinės medicinos priemonės, asmens higienos gaminiai, biuro reikmenys, kanceliarinės prekės, skalbimo, valymo paslaugos, remonto darbai ir kt.

Sveikatos priežiūros įstaigos, vykdydamos viešuosius pirkimus per CPO LT elektroninį katalogą ne tik išvengia bet kokių korupcijos grėsmių, jos optimizuoja šiuos procesus. Ligoninei ar poliklinikai, norint įsigyti prekių, paslaugų ar darbų ir organizuoti viešąjį pirkimą, nereikia samdyti specialistų, kurie tai atliktų. Tai žinoma nemažai kainuoja, tai ypač skausminga nedidelėms gydymo įstaigoms. Tačiau galima pasinaudoti kita labai naudinga CPO LT paslauga – bendrais konsoliduotaisiais viešaisiais pirkimais.

Bendri pirkimai padeda taupyti

Konsoliduotieji perkančiųjų organizacijų pirkimai, kai jos susivienija tam tikram pirkimui. Nors tokie pirkimai prieš keletą metų Lietuvoje buvo neįprastas, dabar jie populiarėja. Tokia forma dažniausiai perkamos gripo vakcinos, vaistiniai preparatai ir kt. Tai padeda pirkėjai reikšmingai sutaupyti. Ne kiekviena ligoninė ar poliklinika perka tiktai sau reikiamą kiekį, bet kelios įstaigos apsivienijusios vienam bendram pirkimui padaro didelį užsakymą. Tiekėjai taip pat yra labai suinteresuoti tokiu dideliu pirkimu ir todėl siūlo mažesnes kainas. Išlošia abi pusės“, – CPO LT galimybes ir privalumus aiškina D. Vedrickas.

Iškalbinga statistika

Gydymo ir sveikatos priežiūros įstaigos jau įvertino konsoliduotuosius pirkimus. Jų skaičius per 2 metus išaugo beveik 5 kartus. Šiemet įstaigos įvykdė jau 14 pirkimų (vaistų modulyje), o bendra pirkimų vertė – virš 1,5 mln. eurų. Įstaigoms pavyko sutaupyti beveik 150 tūkst. eurų, t. y. apie 9 proc. nuo jų numatyto biudžeto. Per šių metų 8 mėnesius įstaigoms pavyko sutaupyti 40 proc. daugiau, nei pernai per visus metus.

Asmens higienos gaminių modulyje per 8 šių metų mėnesius įvyko beveik 100 pirkimų, kurių vertė 665 tūkst. eurų. Gydymo ir socialinės globos įstaigoms pavyko sutaupyti beveik 200 tūkst. eurų nuo jų planuoto biudžeto. Vieno pirkimo metu įstaigos sutaupo vidutiniškai apie ketvirtadalį planuoto pirkimui biudžeto (apie 23 proc.).

Endoprotezus šiemet pirko 3 perkančiosios (VLK, Šilutės ligoninė ir Respublikinė Vilniaus universitetinė), bendrai įstaigoms pavyko sutaupyti daugiau kaip 900 tūkst. eurų (885,6 tūkst. eurų – VLK), t. y. apie 20 proc. planuoto biudžeto.

Šiais metais jau įvyko daugiau kaip 1,5 tūkst. pirkimų, apie 85 proc. kurių – vaistiniai preparatai. Jų bendra užsakymų vertė yra beveik 55 mln. eurų. Šiais metais pirkdamos per CPO LT įstaigos jau sutaupė daugiau kaip 2 mln. eurų, o vieno pirkimo metu taupo vidutiniškai apie 7 proc.


Informacija parengta LR sveikatos apsaugos ministerijai įgyvendinant Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai