Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vilnietės sveikatą sutrikdė paprastas miežis: medikai vardija neįprastus simptomus

Vilnietė Ieva tikina, kad niekada nebūtų pagalvojusi, jog miežis gali sukelti tokius didžiulius skausmus, kai gydytojai ima gąsdinti nieko gera nežadančiomis diagnozėmis. Gydytojai įspėja tokiais atvejais neužsiimti savigyda, o kreiptis patarimų į specialistą, nes miežis iš tiesų gali pasireikšti neįprastais simptomais ir gresia rimtomis komplikacijomis.
Paburkusios akys
Paburkusios akys / Fotolia nuotr.

Gydytojai įtarė net trišakio nervo uždegimą

Kaip pasakojo Ieva, pirmiausia jai ištino viršutinis vokas, o tuomet prasidėjo skausmai, apimantys ne tik akį, bet plintantys į veidą ir per pusę galvos, iki 37,7 laipsnio pakilo temperatūra.

„Nei dirbti normaliai gali, nes skausmas tikrai labai didelis, nei mirksėti, žodžiu, diskomfortas didžiulis. Netgi liesti tos vietos nebuvo įmanoma. O ir vizualiai akis atrodė siaubingai – visa ištinusi, paraudusi. Man yra buvusi akių alergija su panašia tinstančio voko simptomatika, todėl iš pradžių nusprendžiau užsiimti savigyda ir pasitepiau priešalerginiu tepalu. Tačiau kitą rytą, visą naktį prasikamavus su vaistais nuo skausmo, nugalėjo sveikas protas ir nuskubėjau pas šeimos gydytoją.

Ištino vokas, prasidėjo skausmai, plintantys per pusę galvos, iki 37,7 laipsnio pakilo temperatūra.

Gydytojas įtarė trišakio nervo uždegimą, tačiau iš pradžių nusiuntė pas oftalmologą, o šis nustatė diagnozę, vos mane pamatęs. Aš pati niekada gyvenime nebūčiau pagalvojusi, kad man miežis, nors, tiesą sakant, tai išgirdus palengvėjo, kad ne kas nors rimčiau. Vaikystėje esu turėjusi miežių, tačiau šįkart nebuvo nieko panašaus į tuos miežius, kuriuos atsimenu“, – pasakojo pašnekovė.

Moteris atviravo, kad miežis ją išmetė iš rikiuotės net trims dienoms, tačiau trečią dieną patinimas ir skausmai nuslūgo. Miežis išnyko kaip nebuvęs – įprastas tokiais atvejais pūlinys taip ir nepasirodė. Tiesa, dar teko ištverti antrą stadiją, kai skausmas mąžta, bet atsiranda begalinis niežulys. Gydytojo skirtas gydymas buvo labai paprastas – sausas šildymas ir akių lašai.

„Dabar skamba juokingai, kad negalėjau dirbti dėl miežio. Tuomet juokinga nebuvo, tačiau biuletenio visgi nesiryžau prašyti, nors dirbti iš tiesų nelabai galėjau. Labiausiai mane nustebino, kad šitoks, atrodytų, menkas sutrikimas gali taip smarkiai paveikti sveikatą“, – svarstė Ieva.

Ieškodama priežasčių, kas galėjo paskatinti šį negalavimą, moteris nusprendė, kad greičiausiai kaltas artėjant pavasariui nusilpęs organizmas, juolab kad prieš miežį jai buvo iškilusi pūslelinė, kuri taip pat labiausiai „puola“, kai yra problemų su imunitetu.

Kodėl iškyla miežis

Santaros klinikų akių ligų gydytoja dr. Milda Aukštikalnienė paaiškino, kad miežis – tai riebalinės liaukos, esančios voke, uždegimas, dažniausiai sukeltas stafilokokinės infekcijos. Tačiau kodėl vieniems žmonėms miežiai kyla dažnai, o kiti nėra jo niekada patyrę?

„Dažniau miežis atsiranda žmonėms, kurie turi lėtinį voko krašto uždegimą. Į ašarų plėvelę iš vokų krašto išsiskiria riebalinis sekretas, kad vandeninė dalis ne taip greitai išgaruotų. Jeigu šis sekretas sutirštėja, jis blogiau pasišalina, o tuomet ima daugintis bakterijų, kurių ant mūsų odos – gausybė ir kurios sukelia šį elementarų pūlinį. Iš esmės miežis – voko viduje atsiradęs pūlinys“, – teigė pašnekovė.

Pasak gydytojos, miežio atsiradimas dažnai siejamas su sausu oru, pavyzdžiui, jeigu daug laiko tenka praleisti kondicionuojamoje patalpoje. Taip pat jam iškilti geras sąlygas sudaro staigūs temperatūriniai pasikeitimai, pavyzdžiui, kai žiemą grįžtama iš šiltųjų kraštų.

Nors aiškaus sezoniškumo, kada didesnė rizika atsirasti miežiui, nėra, tačiau medikai pastebi, kad šaltuoju metų metu ir pavasarį tai nutinka dažniau. Mat tuo metu būna susilpnėjęs imunitetas. Dažniau kylantys miežiai paaugliams siejami su hormonų pokyčiais jų organizme.

Maždaug per savaitę miežis praeina, tačiau pirmosios dienos tikrai labai nemalonios.

„Jeigu labai dažnai kartojasi miežiai, siūloma patikrinti gliukozės kiekį kraujyje, nes imuninę sistemą galėjo paveikti cukraligė, dėl kurios žmogus tampa neatsparus tokiems uždegimams.

Taip pat gali prisidėti ir kosmetika. Ji gali užkimšti riebalines liaukas, sukelti alergiją ir vietinį uždegimą, todėl reikia stengtis, kad kosmetika nepakliūtų ant akies gleivinės, rinktis ją atsakingai, o prieš naktį būtinai nusivalyti“, – patarė akių ligų gydytoja.

Kaip gydyti?

Miežio pradžia paprastai būna staigi ir ūmi – žmogus net nepagalvoja, kad tai miežis, nes nėra įprasto guzelio. Tiesiog po nakties jis atsibunda su pabrinkusiu, skausmingu voku, gali netgi pakilti temperatūra. Visgi kruopščiau pačiupinėjus įmanoma užčiuopti skausmingesnį tašką – sukietėjimą.

Pasak M.Aukštikalnienės, pagrindinis miežio gydymas – sausa šiluma. Tam tinka nuo seno žinomas liaudiškas būdas – išvirtas karštas kiaušinis arba bulvė, įvyniota į skepetaitę.

„Maždaug per savaitę miežis praeina, tačiau pirmosios dienos tikrai labai nemalonios. Pirmojoje ūmioje fazėje šildymas yra labai svarbus. Šildoma keturis kartus per dieną po 10 minučių. Šaltuoju metų laiku po šildymo rekomenduojama pusvalandį neiti į lauką. Dažniausiai šio gydymo ir užtenka, tačiau kartais, jeigu miežis yra vidinis, labiau iš vidinės voko pusės, reikia ir priešuždegiminių vaistų lašų ar tepalo.

Nereikia išsigąsti, jeigu po kurio laiko akyje pasirodo pūlingos išskyros. Tai rodo, kad vidinis miežis valosi, o kaip tik to ir reikia. Išskyras galima išplauti dirbtinėmis ašaromis ar specialiu akies plovimui skirtu tirpalu.

Jokiu būdu negalima dėti šlapių kompresų, dėl kurių uždegimas gali išplisti į aplinkinius voko ir akiduobės audinius ir sukelti komplikacijas – vadinamąjį akies voko celiulitą, kuriam gydyti gali prireikti net chirurginės intervencijos. Taigi patinimas ir skausmas turi mažėti, o jeigu jis nemažėja, būtina susirūpinti“, – teigė medikė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?