Mažų kainų vaistinių tinklo „Camelia“ specialistė Žydrūnė Muzikevičiūtė sako, kad įprastai sveikam žmogui užtenka vitaminų, gaunamų su maistu, ir tų, kurie natūraliai gaminami organizme. Tačiau dėl streso, nevisavertės mitybos, žalingų įpročių, aktyviai sportuojant, sergant tam tikromis ligomis ar besilaukiant, maitinant kūdikį vitaminų poreikis gali padidėti. Vaistininkė pristato, kokie vitaminai reikalingi sveikam organizmo funkcionavimui, gerai savijautai ir nuotaikai.
Vitaminai odai, nagams ir plaukams
Nieko nenustebins, kad mityba ir gyvenimo būdas išsyk atsispindi mūsų veide. Piktnaudžiaujant šokoladu, riebiais ir rūkytais maisto produktais, odą gali išberti, o trūkstant vitaminų ir miego – ji papilkėja, išsausėja ir šerpetoja.
Odos riebalų ir drėgmės balansą palaiko vitaminas A (retinolis), jis taip pat labai svarbus stiprinant imunitetą, kad būtų išvengta spuogų ir odos infekcijų. Vitaminas A taip pat padeda lygiai ir gražiai įdegti, o tai juk taip svarbu, ruošiantis vasaros atostogoms! Gausios vitamino A atsargos yra morkose, špinatuose, abrikosuose, brokoliuose. Vitaminas A tirpus aliejuje, todėl, juo pašlakstę paruoštas daržoves, pagerinsime ir retinolio įsisavinimo procesus.
Vitaminas E (tokoferolis) lėtina organizmo senėjimo procesus, skatina ląstelių atsinaujinimą ir saugo nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Vitaminas C būtinas kolageno – pagrindinio struktūrinio odos baltymo – formavimuisi, be to, jis padeda pašalinti laisvuosius radikalus, kurių organizme padaugėja dėl streso, žalingų įpročių, deginimosi saulėje. Vitamino C atsargas papildysite, valgydami kivių, juodųjų serbentų, braškių, apelsinų, jo gausu daugelyje šviežių vaisių ir daržovių.
Vitaminai sveikai nervų sistemai ir gerai nuotaikai
Mūsų nervų sistema sudaryta iš daugybės nervinių ląstelių. Tai labai svarbi, tuo pačiu ir labai sudėtinga organizmo sistema. Kad ji veiktų nepriekaištingai, svarbūs daugybė vitaminų.
Atminties silpnėjimą vyresnio amžiaus žmonėms gali sukelti kai kurių vitaminų, pvz., B12, trūkumas. Pantoteno rūgštis (vitaminas B5) skatina protinę veiklą, o vitaminai B1, B6, B12 ir B3 padeda palaikyti normalią psichologinę būklę ir nervų sistemos funkcijas. Kobalaminas, dar žinomas kaip vitaminas B12, vartojamas kartu su geležimi ir folio rūgštimi, padeda mažinti nuovargį. Kartu jie ypač gerai palaiko normalią energijos apykaitą ir raudonųjų kraujo kūnelių susidarymą.
B grupės vitaminai yra plačiai paplitę, jų galima rasti daugelyje maisto produktų. Tiamino (vitamino B1) gausu grūduose, mėsoje, žuvyje. B3, dar vadinamo niacinu, galite gauti, valgydami liesą mėsą, kepenis, žuvies produktus, žirnius, pupas, grikių kruopas, rupią duoną. Piridoksino (vitamino B6) daugiau augaliniame maiste: sojos pupelėse, žirniuose, kviečiuose, riešutuose. Kobalaminas aptinkamas kepenyse, inkstuose, širdyje, mėsoje, žuvyje, piene, kiaušiniuose, jūržolėse.
Sergančiuosius migrena vitaminas B2 (riboflavinas), ypač vartojamas kartu su magniu, gali apsaugoti nuo migrenos priepuolių kartojimosi. Jo gausu kiaušiniuose, žaliose daržovėse, piene, mėsoje. Vitaminas E taip pat labai svarbus nervų sistemai, jo trūkumas gali sukelti raumenų skausmus, paūminti neuropatijas. Kartu su vitaminu A šis vitaminas būtinas akims ir gerai regai.
Vitaminai širdies ir kraujagyslių sistemai
Tyrimais įrodyta, kad vitaminas E stabdo aterosklerozinių plokštelių, kurios ilgainiui gali sukelti infarktą ir insultą, formavimąsi kraujagyslėse. Tai riebaluose tirpus vitaminas, jo gausu nerafinuotuose aliejuose, grūdinėse kultūrose, žirniuose, pupelėse, špinatuose, grikių kruopose, kukurūzuose, riešutuose, kiaušinio trynyje, pieno produktuose, mėsoje.
Taip pat mokslininkai pastebėjo, kad vitaminas C gali sumažinti insulto riziką, o niacinas padeda koreguoti kraujo lipidų disbalansą. Pastebima, kad vitamino D trūkumas susijęs su širdies ir kraujagyslių ligomis, taip pat yra įrodymų, kad jis didina širdies raumens atsparumą stresui. Šis vitaminas, dar vadinamas kalciferoliu, gaminasi mūsų odoje, kai būname saulėje. Šalyse, kuriose dėl klimato ypatumų mažai saulės ir žmonės nepakankamai laiko praleidžia lauke, vitamino D trūkumas stebimas labai dažnai.
Jeigu su maistu negaunate pakankamai vitaminų
Lietuviškas klimatas ir sezoniškumas lemia, kad ne visada su maistu gauname pakankamai reikalingų vitaminų. Vitaminų trūkumą galima papildyti vartojant vitaminų preparatus. „Camelios“ vaistininkė Žydrūnė Muzikevičiūtė rekomenduoja, prieš perkant ir vartojant vitaminų papildus, pasikonsultuoti su vaistininku ar šeimos gydytoju, kuris padės nustatyti, ar organizmui trūksta ir kokių vitaminų.
„Kartais žmonės yra klaidingai įsitikinę, kad jiems trūksta kone visų vitaminų, todėl neretai linkę pirkti net kelis vitaminų-mineralų kompleksus. Kad ir kokie vitaminai naudingi organizmui, jų rekomenduojama paros norma neturėtų būti viršijama. Todėl visada kviečiame pacientus pasikonsultuoti, kokių būtent vitaminų jiems trūksta, kokia forma juos efektyviausia gerti, už kokią geriausią kainą įsigyti. Nenustebkite, jeigu ir vaistininkas patars gerti ne kelis kompleksinius preparatus, o mitybą papildyti vienu ar kitu konkretaus vitamino gausiu maisto produktu“, – sako Ž. Muzikevičiūtė.
Pasak vaistininkės, puikiu vitaminų šaltiniu kai kuriems pacientams gali tapti ir tam tikri vaisių bei daržovių kokteiliai, kuriuose gausu ne tik vitaminų, bet ir kitų organizmo funkcijoms būtinų maistinių medžiagų.