„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Vitaminas, apsaugantis nuo krūties vėžio

Dėl vėžinių ląstelių susidarymo dabar girdime itin daug diskusijų. Kaltinami ir gyvulinės kilmės maisto produktai, ir deginimasis saulėje, ir genetika (nors nėra tiesioginių įrodymų, kad ši liga paveldima). Tačiau mokslininkai sutelkė dėmesį į vieną vitaminą, kurio privalu gauti, ypač moterims.
Mergina paplūdimyje
Mergina paplūdimyje / Fotolia nuotr.

Naujausi tyrimai, atlikti Kalifornijos universitete, konstatavo, jog daugiau vitamino D gaunančios moterys turi žymiai mažiau tikimybių susirgti krūties vėžiu. Atskleista ir vitamino D svarba nėščioms moterims bei nešiojamo kūdikio sveikatai.

Dar 2010 metais Australijos „Murdocho“ vaikų tyrimų instituto atliktas išsamus vitamino D ir nėščiųjų moterų mokslinis tyrimas pabrėžė šio elemento svarbą ir jo trūkumo grėsmę – teigiama, jog vitamino D kiekis nėštumo metu yra taip pat svarbus ir moters, ir kūdikio sveikatai, o nepakankamas vitamino D kiekis gali turėti negrįžtamų padarinių kūdikio organizmui. Kitas Australijos „Royal Brisbane and Womens'“ ligoninės atliktas mokslinis stebėjimas pagrindė šias išvadas, papildydamas tuo, kad vitamino D stebėjimas nėštumo metu yra būtinas, norint užtikrinti dar negimusio kūdikio sveiką kaulų struktūros formavimąsi ir imuniteto kūrimosi procesą.

Įrodyta, jog reikiamas vitamino D kiekis padeda organizmui sėkmingai kovoti su vėžio ląstelėmis ir sustabdo jų plitimą.

Padidina vaisingumą

Yra įrodyta, jog padidinus vitamino D kiekį organizme per pagrindinį jų šaltinį – ultravioletinius spindulius – ilgainiui reikšmingai padidėdavo moterų vaisingumas ir galimybės pastoti. Kadangi vitamino D kūrimasis organizme yra unikalus ir jo įsisavinimas galimas tik odai gaunant ultravioletinių spindulių, pats vitamino poveikis organizmui yra gerokai sudėtingesnis nei kitų. Vitaminas D tiesiogiai veikia endokrininę sistemą, atsakingą už hormonų veiklą, todėl jo trūkumas daro ypač didelę žalą moters organizmui.

Gydo krūties vėžį

Jungtinių Amerikos Valstijų Ročesterio medicinos centro universitetas atliko moterų, sergančių krūties vėžiu, tyrimą ir konstatavo, kad net 70 proc. iš jų turėjo žemą vitamino D kiekį. Kiti tyrimai, atlikti Stenfordo Medicinos universitete ir vykdyti daugiau nei 25 metus, parodė, jog per sudėtingus endokrininės sistemos procesus reikiamas vitamino D kiekis padeda organizmui sėkmingai kovoti su vėžio ląstelėmis ir sustabdo jų plitimą.

Stipresni kaulai

Nėštumo metu, moteriai labai reikalingas kalcis, kad užtikrintų sveikus jos ir kūdikio kaulus. Tačiau be vitamino D, kalcis nėra įsisavinamas kietuosiuose audiniuose, kaip kaulai ir dantys. Tai sukelia kaulų retėjimą ir kūdikio, ir mamos organizmuose. Nors apie saulę kalbama ne itin palankiai, tačiau net dermatologai ėmė rekomenduoti nors ir nedidelį, tačiau kasdienį sveiką ultravioletinių spindulių kiekį.

Ar jums užtenka vitamino D?

Greičiausiai ne. Vienos iš pažangiausių ir moderniausių pasaulio medicinos mokyklų – Jeilio Medicinos universiteto – atliktas tyrimas parodė, jog net 93 proc. moterų, kurios buvo nevaisingos, turėjo didelį D vitamino deficitą. Dauguma tyrimų rodo, jog daugiau nei dviem trečdaliams moterų trūksta šio elemento. Saulė, ultravioletiniai spinduliai, ir netgi omega-3 riebalų balansas turi įtakos vitamino D lygiui. Todėl visų pastarųjų naujausių mokslinių stebėjimų išvadose ir rekomendacijose – moterys privalo būti saulėje, gauti ultravioletinių spindulių nors truputį kiekvieną dieną ir nuolat tikrinti D vitamino lygį organizme, ypač nėštumo metu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs