Vitaminas D gaminasi žmogaus organizme gaunant atitinkamą ultravioletinių spindulių (UV) kiekį, o Šiaurinėse šalyse, tarp kurių ir Lietuvoje, Saulė didžiąją metų dalį nepakyla virš horizonto tiek, kad gautume reikiamą šių spindulių kiekį.
Prie to prisideda ir gyvenimo būdas, kuomet didžiąją laiko dalį praleidžiame uždarose patalpose, automobilyje ir net vasarą mažai būname gryname ore. Tad ir vitamino D trūkumas šiose šalyse pasiekė pandeminį lygį, ko pasekmės – daug įvairių anksčiau minėtų susirgimų.
Apie vitamino D svarbą ir alternatyvius jo šaltinius kalbame su medicinos mokslų daktaru, gydytoju-urologu Vytautu Kamarausku.
– Kokį vaidmenį žmogaus organizme vaidina vitaminas D?
Be vitamino D yra neįsisavinamas kalcis, kad ir kokius kiekius papildų gertumėte.
– Vitaminas D pirmiausia yra labai svarbus kaulų sveikatai, nes be vitamino D yra neįsisavinamas kalcis, kad ir kokius kiekius papildų gertumėte.
Jei organizmui trūksta D vitamino, kaulai silpnės, nes nesugebės įsisavinti kalcio. Tai dar aktualiau sportuojantiems žmonėms.
Ultravioletinių spindulių pagalba gaminamas vitaminas D yra naudingas ir kitais aspektais – gerina emocinę būklę ir bendrą organizmo atsparumą.
– Ar vitaminas D turi specifinės įtakos vyrų sveikatai?
– Vyrams vitaminas D labai svarbus dėl vaisingumo. Kartu su vitaminu E jie padeda vystytis sertolio ląstelėms, iš kurių gaminasi spermatozoidai. Todėl vitaminų balansas, kuriame svarbų vaidmenį vaidina vitaminas D, turi didelę įtaką vyro vaisingumui.
Potencijai tiesioginės įtakos nedaro, tačiau vaidina svarbų vaidmenį varpos erekcijai, nes erekcijos metu vykstantiems procesams, kur turi dalyvauti azoto oksidas, yra reikalingas didesnis vitamino D kiekis. Jis taip pat padeda erekcijos gerinimui.
– Ar mums užtenka Saulės spindulių Lietuvoje, kad pasigamintume vitaminą D?
– Deja, bet ne. Esame Šiaurinė šalis, ir saulėtų dienų mūsų geografinėje zonoje yra gana mažai. Todėl organizmas yra pastovioje stresinėje būsenoje, nes oda negaudama pakankamai Saulės nepasigamina reikiamo kiekio vitamino D, kuris ne veltui yra vadinamas „džiaugsmo vitaminu“.
Erekcijos metu vykstantiems procesams, kur turi dalyvauti azoto oksidas, yra reikalingas didesnis vitamino D kiekis.
Vitaminas D padeda organizmui kaupti melatoniną, kuris kelia euforiją, gerina miego kokybę ir visas organizmas funkcionuoja kur kas geriau. O esant vitamino D trūkumui atvirkščiai – pasireiškia imuniteto nusilpimas, prasta nuotaika, išsibalansuoja organizmo veikla, kas kartais veda prie rimtų susirgimų.
– Kokios, tuomet, Saulės alternatyvos? Kokie kiti vitamino D šaltiniai?
– Soliariumai yra tinkamas vitamino D šaltinis žiemą, rekomenduoju juos net ir savo pacientams. Žinoma, labai svarbu saikingas ir atsakingas deginimasis, taip pat kaip ir deginantis saulėje. Tačiau keli trumpi apsilankymai per mėnesį soliariume organizmui tikrai būtų tik į naudą.
– Ar jūs pats lankotės soliariumuose?
– Žiemą esu nuolatinis klientas – lankausi 2-4 kartus per mėnesį. Vasarą rečiau, tačiau kartais užsuku, kad oda įrustų, ar prieš keliones į saulėtas šalis. Soliariumuose gauname ultravioletinius spindulius, kurie padeda organizmui gamintis vitaminą D, todėl žiemą tai yra nepakeičiamas šio vitamino šaltinis.