Vitaminų ir mineralų perdozavimas: kokie simptomai tai rodo?

Vasara. Turgeliuose ieškome šviežių daržovių, vaisių, uogų, grybų. Arba ką nors auginame patys. Mielai įtraukiame visa tai į savo valgiaraštį, beveik nematuodami porcijų.
Vaisiai ir daržovės
Vaisiai ir daržovės / „Fotolia“ nuotr.

Ir parduotuvėje dėmesį atkreipiame į tuos produktus, ant kurių pakuotės užrašyta „papildyta vitaminais“. Drąsiai krauname juos į krepšelį. O kadangi labai rūpinamės sveikata, nepamirštame ir vaistinėje įsigyt imultivitaminų bei mineralų komplekso. Ar tik nebus visko per daug?

Vitaminai ir mineralai – organizmui būtinos medžiagos, palaikančios gerą bendrąją sveikatą ir organų ar jų sistemų funkcijas. Gaudami reikiamą kiekį vitaminų su maistu arba praturtindami mitybą vitaminų ir mineralų papildais, naudos sveikatai tikrai galime sulaukti. Tačiau kai kurie žmonės įsitikinę, kad juo didesnės vitaminų ir mineralų dozės, juo geresnė sveikata.

O šis įsitikinimas, deja, gana klaidingas. Mat lygiai taip pat, kaip vitaminų ir mineralų trūkumas gali sukelti sveikatos sutrikimus ar bendrą organizmo nusilpimą, taip jų perteklius gali sukelti ne ką mažiau negalavimų.

Štai svarbiausi vitaminai ir mineralai, kurie, vartojami per didelėmis dozėmis, gali būti toksiški.

Perdozavus vitaminų

Vitaminas A. Jei gydytojas nepatarė kitaip, vitamino A neturėtų būti vartojama daugiau, nei rekomenduojama. Nei vaikams, nei suaugusiesiems. Nėščiosios šio vitamino turėtų vengti ypač. Ir viskas dėl galimų gimimo defektų.

Jo perdozavus, gali pasireikšti tokie reiškiniai, kaip galvos skausmas, pykinimas, mirgėjimas akyse, viduriavimas, odos išsausėjimas, plaukų slinkimas.

Pats vitaminas A tirpus riebaluose. Jo perdozavus, gali pasireikšti tokie reiškiniai, kaip galvos skausmas, pykinimas, mirgėjimas akyse, viduriavimas, odos išsausėjimas, plaukų slinkimas.

Rimtesni sveikatos sutrikimai, kuriuos retais, bet įmanomais atvejais gali sukelti vitamino A perdozavimas, yra kaulų retėjimas, skydliaukės sutrikimai (ar vėžys), plaučių vėžys rūkaliams.

B grupės vitaminai. B grupės vitaminai tirpūs vandenyje. Dėl tirpios formos jie organizme labai ilgai neužsilaiko ir nėra tokie toksiški kaip kiti vitaminai. B grupės vitaminų atstovai – tai vitaminas B1 (tiaminas), B2 (riboflavinas), B3 (niacinas), B5 (pantoteninė rūgštis), B6 (piridoksinas), B9 (folio rūgštis), B12 (ciankobalaminas). Prie šios grupės priskiriamas ir biotinas.

Bendras B grupės vitaminų perdozavimas dažnai pasireiškia gausiu šlapinimusi. Tiamino perdozavimas gali sukelti pykinimą, vėmimą, nuovargį. Niacino perdozavimas sukelia veido raudonį (eritemą), nereguliarų širdies ritmą, kepenų funkcijos sutrikimus, podagrą, skrandžio opas.

Taip pat skaitykite: Kokių vitaminų ir mineralinių medžiagų reikia augančiam vaiko organizmui

Per didelis piridoksino kiekis gali sukelti nervų pažeidimą, nervų sistemos sutrikimus. Įdomus vitamino B9 toksinis poveikis. Esant šio vitamino organizme per daug, gali būti užmaskuotas vitamino B12 nepakankamumas, arba vadinamoji vitamino B12 stokos anemija.

O štai vitamino B12 perdozavimas gali sukelti širdies, odos, virškinamojo trakto problemas, podagrą bei sumažinti kalio kiekį organizme.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų