– Ar atėjus šaltajam sezonui sulaukiate pacientų klausimų, kokius vitaminus derėtų vartoti?
– Klausimai apie vitaminų vartojimą nėra labai populiarūs, bet pasitaiko. Dažniau kyla klausimų apie papildų vartojimo tikslingumą, ar verta vartoti vienokius ar kitokius papildus, ar jie tarpusavyje dera. Papildai – tai nebūtinai vitaminai, tai gali būti mikro- ir makroelementai, tokie kaip kalis, magnis, selenas, cinkas, geležis ir taip toliau.
– Ar atliekami tyrimai vitaminų trūkumui nustatyti? Ar daug žmonių juos darosi?
– Taip, tokius tyrimus galima atlikti, ir pacientai dažnai juos atlieka. Kadangi vitaminų kiekio tyrimai nėra įtraukti į šeimos gydytojo normą, jie mokami. Pacientai renkasi vitaminų D, B12, folinės rūgšties tyrimus. Kitus atlieka rečiau. Aš, kaip gydytoja, esant tam tikriems simptomams arba rizikos faktoriams, dažniausiai rekomenduoju atlikti vitamino D tyrimą, kadangi mūsų kraštuose dažnai nustatoma jo stoka. Reikia nepamiršti, kad gerai savijautai reikalingi ne tik vitaminai, bet ir kiti elementai. Tokie kaip geležis, kalis, magnis, kalcis, cinkas, selenas.
– Kokie vitaminai šiuo metu populiariausi? Kodėl?
– Žiemos sezono metu populiariausias išlieka vitaminas D, jį profilaktinėmis dozėmis turėtų vartoti visi piliečiai. Esant jo stokai skiriamos gydomosios dozės, kurios yra kur kas didesnės. Iš mikroelementų dažnai skiriama geležies papildų, tačiau geležies stoka neturi sezoniškumo. Žiemą labiau trūksta kalio ir magnio, nes jų gausu šviesiuose vaisiuose ir daržovėse, sultyse, kurių žiemą vartojame kiek mažiau.
– Neretai žmonės vitaminus vartoja prieš tai nepasitarę su gydytojais bei vaistininkais ir galbūt nežinodami, kokių būtent jiems reikia. Ar yra galimybė pakenkti savo sveikatai vartojant organizmui nereikalingus vitaminus ar jų padauginant?
– Paprastai vaistinėje pirktų vitaminų, kurie nėra receptiniai ir kurie vartojami pagal aprašymą, perdozuoti nėra labai lengva. Tačiau pasitaiko visko. Dalis vitaminų yra tirpūs riebaluose – D, A, E ir K. Dėl jų vartojimo reikėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku, nes juos lengviau perdozuoti. Taip pat atsargiai reikėtų vartoti kalio papildus turintiems lėtinių inkstų ligų.
– Kokios galimos perdozavimo pasekmės?
– Jei vartojate daug skirtingų papildų ir vitaminų, galite viršyti rekomenduojamas paros normas, dėl to gali atsirasti tam tikrų nepageidaujamų reiškinių. Pavyzdžiui, nors retai, tačiau pasitaiko vitamino D perteklius – tai gali sukelti inkstų akmenligę. Vis dėlto praktikoje dažniau nustatomi vitaminų trūkumai nei perteklius.
– Kokių vitaminų grupių negalima vartoti ir kiek skirtingų rūšių vitaminų patartumėte gerti vienu metu?
– Rekomenduočiau vitaminą D profilaktinėmis dozėmis, dažnam tinka ir tikslinga vartoti žuvų taukus. Žmonėms, sergantiems širdies ligomis, rekomenduotini kalio ir magnio papildai. Visa kita sveikas, subalansuotai besimaitinantis asmuo turėti gauti su maistu.
Jei abejojate, kad jūsų mityba pilnavertė, prieš pirkdami maisto papildą ar vitaminą pasitarkite su specialistu. Pasitarus galima ir be tyrimų įtarti, kokių vitaminų negaunate su maistu. Pavyzdžiui, veganams gali trūkti B12. Asmenys, turintys lėtinių ligų, dėl vitaminų ir mineralų vartojimo turėtų tartis su specialistais.