Vorų ir skorpionų nuodai teikia viltį sergantiems vėžiu ir Alzhaimerio liga

Skorpiono Leiurus quinquestriatus ir juodosios našlės vorų nuodai gali tapti nauja priemone gydant mirtinas šio amžiaus ligas.
Voras
Voras / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Vienu skorpiono įgėlimu į aukos kūną yra išskiriama apie 2,5 ml nuodų, praneša „The Telegraph“. Aktyvusis nuodų ingredientas – chlorotoksinas, kuris sutrikdo nervų sistemos darbą, sukelia karščiavimą, stiprų skausmą, traukulius, paralyžių, galiausiai komą ir mirtį, kuomet sutrikdomas plaučių darbas.

Tačiau skorpiono nuodai tradiciškai yra naudojami kaip anestetikas. Dabar amerikiečių mokslininkai mėgina nuodus panaudoti kaip priešvėžinius vaistus. Jie nustatė, jog chlorotoksinas prisijungia prie vėžinių ląstelių, nepažeidžiant sveikųjų.

Tuo tarpu juodosios našlės įkandimų pasitaiko retai, tačiau tai mirtini nuodai, kadangi jų konsentracija yra daug didesnė už kitų vorų. Juose yra baltymo latrotoksino, kuris veikia tiek nervų sistemą, tiek hormonų, kurie reguliuoja organizmo darbą. Šio voro nuodai sukelia paralyžių per dešimt minučių.

Pietų Amerikoje vietiniai gyventojai naudoja nuodus kaip afrodiziaką, manydami, jog jie didina potenciją. Čilės ekspertai, priešingai, tyrinėja nuodus kaip kontraceptiką vyrams. Kitus mokslininkus taip pat dominana nuodose esantis peptidas – galbūt ateityje jis padės kovoje su Alzhaimerio liga. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai