Vyrai vis drąsiau kreipiasi į medikus dėl lytinės sveikatos problemų – padėti įmanoma

Įprasta manyti, kad dėl lytinės sveikatos problemų žmonės vengia kreiptis į gydytojus. Ypač vyrus gąsdina terminas impotencija, libido sumažėjimas, nors sutrikęs lytinis gyvenimas gali būti viena iš nesantaikos šeimoje priežasčių, kartais net besibaigiančių skyrybomis. Urologas seksologas med.dr.Mindaugas Danilevičius portalui manodaktaras.lt sako, kad medikai šiuos sutrikimus vadina patologija tik tada, kai tai trukdo normaliam gyvenimui.
Urologas seksologas med.dr.Mindaugas Danilevičius
Urologas seksologas med.dr.Mindaugas Danilevičius / Mano daktaras.lt nuotr.

„Jeigu žmogus pats įvardina, kad lytinis potraukis sumažėjo. Jeigu dėl impotencijos jis jaučia stresą, prastėja santykiai šeimoje, sutrinka normalus gyvenimas, tik tada laikome patologija. Ir tai neturi nieko bendro su orgazmu. Jeigu sumažėjus libido, lytiniai santykiai būna retai, bet žmogus visgi patiria orgazmą, nes jis nesusijęs su libido sumažėjimu“, – sako gydytojas urologas.

Kas yra impotencija?

Medikas teigia, kad impotencija tai yra tokia būklė, kai pacientui nepavyksta pasiekti ir išlaikyti pakankamo varpos kietumo lytinio akto metu. Impotencija gali būti organinės kilmės arba psichologinė.

„Jeigu mes kalbame apie organinės kilmės impotenciją, ji gali būti dėl kraujagyslių spindžio pakitimų, dažniausiai dėl susiaurėjimo. Spindžiui siaurėjant, mažėja kraujo priplūdimas į varpą, ji daug sunkiau sustandėja“, – tvirtina M.Danilevičius. Priežastimi gali būti šios ligos: cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija, aterosklerozės vystymasis, rūkymas.

Pasak mediko, vystantis aterosklerozei, problemos pirmiausia ir prasideda ten, kur yra smulkiausios kraujagyslės, būtent varpoje. „Buvo atlikti klinikiniai tyrimai, kurie rodo, kad vidutiniškai po 2 metų impotencija besiskundžiantiems pacientams atsiranda problemos ir su širdimi, kurią supa jau stambesnės kraujagyslės“, – pastebi gydytojas urologas.

Dar viena organinės impotencijos priežastis – testosterono mažėjimas. „Jaunimas kartais daro klaidą, pradeda savarankiškai leistis testosteroną, tada organizme sutrinka vidinė jo gamyba. Kai pagaminama mažiau, vėliau jo kiekis krenta ir tai sąlygoja impotenciją. Taip kartais nutinka ir profesionaliems sportininkams, kurie leidžiasi testosteroną siekdami aukštų sportinių rezultatų, o vėliau deja būna priversti kreiptis į urologus“, – sako M.Danilevičius.

Dar viena priežastis – patirtos traumos. Pavyzdžiui, varpos akytkūnio trauma, gali būti ir mažojo dubens kaulų traumos ar operacija. Urologo teigimu, pasitaiko, kad impotencija atsiranda po prostatos operacijų. „Kai sergant prostatos vėžiu atliekama radikali prostatektomija, po jos didžioji dauguma ligonių nebeturi lytinių santykių“, – teigia medikas. Pasak jo, vartojami vaistai (antidepresantai, kraujospūdį mažinantys vaistai) irgi gali būti impotencijos priežastis.

Psichologinės kilmės priežastys

Viena dažniausių – praeityje buvę nesėkmingi lytiniai santykiai. „Jeigu pirmoji sueitis su partnere nepavyko, gal nepavyko ir antroji, varpa nesustandėjo, vyras jaudinosi, o partnerė nebuvo supratinga, parodė savo nepasitenkinimą, tada jau žmogus praranda pasitikėjimą, jam tenka kreiptis pas medikus“, – sako M.Danilevičius. Pasak mediko, nepavykusio lytinio akto priežastimi gali būti nerimas, depresija, ypač lėtinis nuovargis, nesusikalbėjimas su partnere. „Kai žmogus nuolat jaučiasi pervargęs, jam tada tikrai nesinori mylėtis. Įtampa šeimoje, nesutarimai, barniai, taip pat ir stresas darbe, nesutarimai su viršininku ir pan. Visai tai ir sukelia impotenciją“, – tvirtina gydytojas.

Lytinio potraukio praradimas

Libido – lytinis potraukis, seksualinės fantazijos, kurių turi ir vyrai, ir moterys. Praradus lytinį potraukį, žmonės nebenori turėti lytinių santykių. Pasak gydytojo urologo, libido sumažėjimo priežastys taip pat gali būti testosterono sumažėjimas, arterinė hipertenzija, cukrinis diabetas, vaistai, tos pačios psichologinės priežastys. „Gali būti ir miego sutrikimai, apnėja, nemiga, neramių kojų sindromas. Alkoholio ar psichotropinių medžiagų, narkotikų vartojimas taip pat gali turėti įtakos“, – pastebi gydytojas urologas M.Danilevičius.

Tyrimai

Pasak mediko, ieškant libido sumažėjimą ar impotenciją sukeliančių priežasčių, diagnostika remiasi anamneze. „Jeigu vyras skundžiasi, kad negali atlikti lytinio akto, mes atliekame hormoninius tyrimus: testosterono, prolaktino, kitų lytinių hormonų. Tyrimai kartais parodo netgi galvos smegenų ligas. Gydytojo praktikoje teko nustatyti ir prolaktinomas, galvos smegenų auglius, kurie sąlygojo testosterono sumažėjimą ir tuo pačiu impotencijos atsiradimą. Galvos magnetinio rezonanso tyrimas patvirtino įtarimus. Impotencija ir buvo pirmasis simptomas“, – pasakoja M.Danilevičius.

Gydytojo teigimu, pacientams visuomet atliekamas gliukozės testas, norint įsitikinti, ar nėra cukrinio diabeto. Nes dėl šios ligos irgi gali sutrikti varpos kraujotaka. Taip pat atliekama lytinių organų echoskopija, patikrinama prostata. Įvertinama inkstų būklė.

Kaip gydoma impotencija ir lytinio potraukio sumažėjimas?

Gydytojas urologas teigia, jog pirmiausia reikia nustatyti priežastis ir jas pašalinti. „Jeigu pacientas vartoja vaistus, galima bandyti juos pakeisti. Mažinti nerimą, jeigu yra psichologinės priežastys, kai kuriais atvejais gali būti skiriami antidepresantai“, – sako M.Danilevičius.

Pirmiausia medikas rekomenduoja potenciją gerinančius žolinius preparatus. Jie gerina kraujo priplūdimą į varpą. Tai gali būti preparatai, kurių pagrindinė sudėtinė medžiaga yra gulsčioji ragužė (lot. Tribulus terrestris) arba peruvinė pipirnė, kitaip dar vadinama Maca (lot. Lepidium meyenii). Natūralūs preparatai gerina varpos kraujotaką ir didina potenciją.

„Tais atvejais, kai jau nebepadeda natūralūs gydymo būdai, skiriame varpos kraujotaką gerinančius vaistus, kurie tam kartui suaktyvina kraujotaką, pagerina mikrocirkuliaciją mažajame dubenyje ir varpoje“, – pastebi specialistas.

Pasak jo, kai jokie medikamentai neduoda rezultatų, gali būti skiriamos žvakutės į varpą. Gali būti ir į varpą leidžiami vaistai. Tam tikrai atvejais rekomenduojami varpos implantai. Kai kuriems pacientams gali padėti varpos pompa.

Gydytojas pastebi, kad vyrai jau kur kas drąsiau kalba apie savo problemas, neretai konsultuotis ateina poros. Tinkamai ištyrus ir paskirus gydymą, rezultatais pacientai lieka patenkinti. Išsisprendžia ir psichologinės problemos, susitvarko santykiai šeimoje, juk ne paslaptis, kad dalis skyrybų įvyksta būtent dėl lytinio gyvenimo problemų.

Pas gydytoją urologą seksologą Mindaugą Danilevičių galite užregistruoti čia ir dabar:

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis