Spermos kokybės prastėjimą patvirtina įvairių pasaulio šalių moksliniai tyrimai. Jų atlikta tikrai daug. 1934–1996 metais buvo paskelbti net 101 tyrimų rezultatai, rodantys, kad tuo laikotarpiu spermatozoidų skaičius spermos mililitre sumažėjo nuo 120 milijonų iki 60 mln. – lygiai dvigubai.
Vieną iš mokslinių tyrimų atliko dr. S. H. Swan iš Aplinkos sveikatos mokslų nacionalinio instituto (JAV) su kolegomis. Tyrimo JAV ir Vakarų Europos šalyse duomenys apėmė net 52 metų laikotarpį – nuo 1938 m. iki 1990 m. Nustatyta, kad spermatozoidų skaičius viename spermos mililitre per šį laikotarpį Amerikoje kasmet sumažėja po 1,5 procento, Europoje – po 3,1 proc.!
1992 m. britas E. Carlsen su kolegomis paskelbė 53 metus – nuo 1938 m. iki 1991 m. trukusio tyrimo rezultatus. Per šį laikotarpį visame pasaulyje buvo ištirta 14947 vyrų spermos kokybė. Nustatyta, kad spermatozoidų skaičius jų spermoje per tą laiką sumažėjo nuo 113 iki 60 milijonų mililitre.
Kodėl prastėja spermos kokybė?
Spermos kokybę galima įvertinti atlikus laboratorinius tyrimus – spermogramą, kur nustatomas tikslus spermatozoidų skaičius, jų sugebėjimas judėti, forma ir gyvybiškumas. Moksliniai tyrimai rodo, kad 25–50 proc. spermos prastėjimo priežasčių yra susijusios su gyvenimo būdu. Priežasčių yra daug. Alkoholis, narkotikai, intensyvus rūkymas, ligos (prostatitas, lytiškai plintančios ligos, maliarija, šiltinė ir kitos, kai ilgą laiką padidėjusi temperatūra) turi tiesioginę įtaką vaisingumo mažėjimui. Rūkymas turi neigiamą poveikį spermos tankiui, bendrajam spermatozoidų skaičiui, judrumui ir bendrajam judrios spermos kiekiui.
Vyrams kenkia ir vis didėjantis aplinkos užterštumas, didelis stresas ir nuolatinis nuovargis, nutukimas, net aptemptos trumpikės. Neigiamos įtakos gali turėti kai kurių vaistų vartojimas. Neretai priežastis būna varikocelė – sėklinio virželio venos išsiplėtimas, kuris atsiranda dėl venų išsiplėtimo, jų vožtuvų nepakankamumo, gydoma chirurginiu būdu.
Bet didžiausią dalį neigiamos įtakos turi gyvenimo būdas ir pirmiausia – nevisavertė mityba. Ir, deja, labai dažnai ji tokia ne dėl pačių vyrų kaltės. Mokslininkai nustatė, kad nuolatos prastėja maisto produktų kokybė. Pavyzdžiui, vitamino C kiekis obuoliuose nuo 1985 m. iki 1996 m. sumažėjo... 80 proc., kalcio bulvėse –70 proc. beta karotino pankoliuose – 76 proc. ir t.t.! Komentarų, ko gero, nebereikia.
Kas lemia spermos pablogėjimą ar pagerėjimą?
Tiriant vaisingumo problemų varginamus vyrus nustatyta, kad jų organizme trūksta kai kurių svarbių elementų, turinčių įtakos spermatogenezei. Pirmiausia – L-karnitino. Jis būtinas spermatozoidų ląstelėms kaip energijos pagrindas ir gali pagerinti spermos judrumą ir kiekybę.Dar – vitamino E, pagerinančio spermatozoidų judrumą ir padidinančio spermatozoidų ląstelių gebėjimą susijungti su kiaušinėliu.
Taip pat šiems vyrams trūko cinko, gerinančio spermatozoidų ląstelių tankį, padidinančio greitai judančių spermatozoidų ląstelių kiekį ir testosterono lygį, būtiną spermatogenezei, bei glutationo ir seleno. Įvairiais tyrimais įrodyta, kad abi šios maistingosios medžiagos labai pagerina spermatozoidų judrumą.
Kitos medžiagos, kurių trūko su vaisingumo problemomis susidūrusiems vyrams, tai L-argininas – aminorūgštis (ji pagerina spermatozoidų kiekybę ir judrumą), folio rūgštis ir kofermentoenzimas Q10 (šis elementas padidina apvaisinimo koeficientą, spermatozoidų kiekį ir judrumą).
Visų ištirtų maistingų medžiagų teigiamas poveikis spermatogenezei buvo įrodytas daugeliu klinikinių tyrimų ir bandymų. Vieno iš tyrimų metu vyrai 3 mėnesius vartojo mikroelementus, ir buvo tiriama jų spermos kokybė – koncentracija, tūris ir spermatozoidų judrumas. Dalyvavo 136 vyrai, kurių amžius buvo 23–58 metai, nevaisingumas – daugiau nei 2 metai. Tyrimo pabaigoje (iki jos liko 120 tiriamųjų) 32-iems buvo nustatyti normalūs spermos rodikliai. 21 vyro partnerė pastojo per stebėtus 6 mėnesius. Rezultatų pagerėjimas buvo matomas ir vertinant visus kitus parametrus, ypač pagerėjo spermatozoidų judrumas.
Ar galima pagerinti vyro spermos rodiklius?
Priešingai nei moterys, kurios gali rinktis įvairią terapiją, vyrų galimybės pagerinti vienintelį pagrindinį veiksnį – spermos kokybę – labai ribotos. Vienintelis būdas pastoti natūraliai, esant vyro nevaisingumui – vyro spermos kokybės gerinimas.
Kaip jau minėjome, tiriant vaisingumo problemų varginamus vyrus nustatyta, kad jų organizme trūksta kai kurių svarbių elementų: L-karnitino, būtino spermatozoidų judrumui bei kiekiui ir ląstelių energijai; vitamino E, pagerinančio spermatozoidų judrumą ir padidinančio spermatozoidų ląstelių gebėjimą susijungti su kiaušinėliu; cinko, gerinančio spermatozoidų ląstelių tankį ir testosterono lygį; L-arginino – pagerinančio spermatozoidų kiekį ir judrumą; folio rūgšties; kofermentoenzimo Q10, padidinančio apvaisinimo koeficientą, spermatozoidų kiekį ir judrumą; glutationo ir seleno.
Iki šiol nebuvo tyrimo, kuris įrodytų visų minėtų medžiagų derinio poveikį vyrų vaisingumui, tačiau neseniai Austrijoje, Vienos ambulatoriniame vaisingumo centre, buvo atlikti bandymai su 67 vaisingumo problemų kamuojamais vyrais. Tris mėnesius jiems buvo duodamas minėtų aktyvių medžiagų mišinys, po kurio vartojimo jų hialurono rūgšties rišamoji geba padidėjo beveik 20 proc. Tai reiškia, kad buvo surišta daugiau judrių ir morfologiškai normalių spermijų, turinčių didelį DNR vientisumą, tai padidina galimybę natūraliai apvaisinti, o vėliau – vystytis normaliam nėštumui. Tyrimų duomenys rodo, kad tirtasis minėtųjų elementų junginys ( įeinantis į specialios medicininės paskirties produkto PROfertil® sudėtį) gali būti daug žadantis naujas terapinis metodas natūraliai norinčioms pastoti poroms, kenčiančioms nuo neaiškios kilmės vyrų vaisingumo nepakankamumo arba nevaisingumo.