Atradus specifinį prostatos vėžio susirgimo žymenį (PSA), žmones pasiekia itin daug informacijos apie šią ligą. Kadangi yra įvairių šio susirgimo atmainų, ištiriama, kokį gydymą geriausia skirti.
Vieniems neišvengiamai reikia chirurginės operacijos, kiti gydomi vaistais, chemoterapija, šaldymo terapija, spinduline terapija. Kartais reikalingas tik intensyvus stebėjimas. Prostatos vėžio gydymui labai efektyviai padeda hormonų terapija. Bėda ta, kad šiems vaistams maždaug po penkerių metų išsivysto organizmo atsparumas. Tada reikia kitokio, daug radikalesnio gydymo.
Kasdienis sportavimas ir aktyvus lytinis gyvenimas – puiki apsauga nuo prostatito
Kalbant apie vyrų ligas ir bėdas, nepaminėti vyriškosios potencijos reikštų visai nepasidomėti vyrų lytine sveikata. Pasak prof. T. Petraičio, potencijos sutrikimų kasmet daugėja. Dažniausiai tuo skundžiasi jauni, darbingi, veiklūs jauni vyrai. Jie dirba dieną naktį, yra atsakingi už daugybę dalykų, nepailsi, neišsimiega, o tai tiesiausias kelias į impotenciją.
„Štai ateina pas mane keturiasdešimtmetis. Paaiškėja, kad jam prostatitas. Tarp mūsų urologų ta diagnozė it prakeiksmas. Prostatitas – prostatos uždegimas. Aišku, būtinas gydymas. Tačiau ne mažiau svarbu – aktyvus lytinis gyvenimas“, – tikina urologas.
– Įsivaizduokite jauną, stiprų vyrą vadovaujantį įmonei: visą dieną jis sėdi krėsle, žiūri į kompiuterį, nervinasi, vakare sėda į automobilį (su šildoma sėdyne), važiuoja namo, prisivalgo ir išsitiesia priešais televizorių. Apie savo prostatą jis tuo metu negalvoja. O juk per visą tą laiką kraujas priteka į dubens sritį, suneša bakterijas iš viso organizmo ir... ilgainiui išprovokuoja prostatitą, todėl sportuoti maždaug valandą per dieną tiesiog neišvengiamai būtina“.
Kasdienis sportavimas ir aktyvus lytinis gyvenimas – puiki apsauga nuo prostatito. Gydytojo žodžiais, jeigu vyras neturi partnerės, visuomet išeitis yra masturbacija. „Anksčiau sakydavo, kad sudegsi dėl to pragare, kad tai nuodėmė... Niekai visa tai. Va impotencijos ir prostatito – tikrai išvengsi“, - tvirtina profesorius.
Potenciją pagerinti padeda įvairūs vitaminai, enzimai, vaistai. Suprantama, esant potencijos sutrikimams, būtinas žmonos ar partnerės supratimas, nes dauguma bėdų jauniems vyrams kyla dėl psichologinių problemų.
Vazektomija nekelia rizikos potencijai
Pastaruoju metu daugėja vyrų, kurie saugodami savo žmonas, drauges, partneres nuo nepageidaujamo nėštumo ryžtasi vazektomijai – sėklidžių perrišimui.
Sėklidė yra dviguba liauka: endokrininė, gaminanti vyriškąjį hormoną testosteroną, ir egzokrininė, gaminanti spermatozoidus. Vazektomija – nesudėtinga chirurginė operacija, kurios metu perrišami sėkliniai latakėliai, ir spermijai nepatenka į spermą. Spermijai yra gaminami sėklidėse. Iš jų spermijai keliauja dviem latakėliais, esančiais mašnelėje, ir prieš ištekant susimaišo su spermos skysčiu. Po vazektomijos latakėliai yra nepralaidūs, ir spermijai į spermą nepatenka.
Taip pat skaitykite: Erekcijos sutrikimai – mirtinai pavojingų ligų pranašas
„Perrišus latakėlius, kiaušinėlis susikoncentruoja tik į endokrininę funkciją, t. y. gamina tik hormonus, tačiau nebegamina spermatozoidų. Anksčiau tokios operacijos buvo atliekamos garbaus amžiaus sulaukusiems vyrams, neva norintiems išsaugoti jaunystę, – aiškina urologas T. Petraitis. – Dėl fiziologijos latakėlių perrišimas jokiu būdu nelemia potencijos sumažėjimo ar prostatitų.“
Parengė Aušrinė Baronaitė.
Šaltinis – sveikas.lt