Ypatingas Baracko Obamos planas: brangiausios pasaulyje smegenys

JAV prezidentas Barackas Obama remia didžiulį mokslinių tyrimų projektą, kurio tikslas – išsamiai išnagrinėti žmogaus smegenis. Tai būtų didžiausias per pastaruosius dešimtmečius mokslinis projektas. Ekspertai tikisi, kad tyrimas pasitarnaus Alzheimerio ir Parkinsono ligų gydymui, giliau pažvelgs į mūsų mąstymą ir jausmus, skelbia „Spiegel“.
Žmogaus smegenų funkcionavimas yra viena didžiausių žmonijos paslapčių.
Žmogaus smegenų funkcionavimas yra viena didžiausių žmonijos paslapčių. / Reuters/Scanpix nuotr.

Žmogaus smegenų funkcionavimas yra viena didžiausių žmonijos paslapčių, tikimasi, kad tyrimas šį paslapties šydą gerokai praskleis. JAV vyriausybė skatina sukurti „Smegenų veiklos žemėlapį („Brain activity map“). Šiuo projektu mokslininkai sukurtų detalų žmogaus mąstymo aparato žemėlapį, leidžiantį išnagrinėti smegenų procesus. 

Projekto įgyvendinimui numatyti keli milijardai dolerių. Tai svarbi biudžeto dalis, kurį detaliau B.Obama turėtų pristatyti jau kitą mėnesį, skelbia „New York Times“. Preliminarūs projekto planai jau sudaryti. Į jį įtraukti visų pagrindinių nacionalinių mokslinių tyrimų institucijų mokslininkai. 

Projektas ambicingas: vien išoriniame galvos smegenų sluoksnyje glūdi daugiau nei dešimt milijardų nervinių ląstelių. Visos jos reaguoja į išorės dirgiklius ir savo ruožtu generuoja signalus. 

Atsipirks kiekvienas doleris

Kaip praneša „New York Times“, tyrimą, pasitelkdama naujausias technikas, atliks grupė neurologų ir nanotechnologų. Tarp tyrėjų ir Harvardo medicinos mokyklos profesorius, genetikas George Churchas, Nacionalinio sveikatos instituto vadovas Francis Collinsas, Kavalio smegenų ir mąstymo instituto mokslininkas Talphas Greenspanas. Pirmieji žingsniai buvo aprašyti dar praėjusį liepos mėnesį išleistame žurnale „Neuron“. 

Prezidentas teigia, kad kiekvienas praeityje investuotas doleris į „Žmogaus genomo projektą“ („Human Genom project“), sugrąžino 140 dolerių.

Prezidentas B.Obama savo kalbose ne kartą pabrėžė mokslinių tyrimų svarbą ir būtinybę juos skatinti. Iki šiol mokslininkai nuveikė itin daug, sukūrė medikamentus, kurie gelbsti žmonių gyvybes ar sukonstravo baterijas, kurios yra dešimt kartų galingesnės nei iki šiol. „Dabar ne laikas mažinti išlaidas moksliniams tyrimams, kurios sukuria daug darbo vietų“, – yra sakęs B.Obama. 

Prezidentas teigia, kad kiekvienas praeityje investuotas doleris į „Žmogaus genomo projektą“ („Human Genom project“), sugrąžino 140 dolerių. Šiam projektui buvo išleista 3,2 mlrd. dolerių. Po jo mokslininkai pristatė žmogaus genomo žemėlapį, trumpiau sakant, žmogaus „statybinį“ žemėlapį. Prie šio projekto prisidėjo per tūkstantis mokslininkų, kurie visame pasaulyje dirbo per 40 laboratorijų. Tai vienas didžiausių projektų, įgyvendintų per pastarąjį dešimtmetį, kai kurių net lyginamas su nusileidimu mėnulyje. 

Konkretus „Smegenų veiklos žemėlapio“ finansavimas kol kas dar neaiškus. Baltieji rūmai kol kas informacijos komentuoti nepanoro. Mokslininkai, dalyvausiantys projekte, tikisi, kad finansavimas sieks apie 3 mlrd. dolerių, jie bus paskirstyti dešimčiai metų. 

Europiečių projektas

„Žmogaus smegenų aktyvumo projektas“ („Human Brain Activity project“) yra kitas projektas nei vasario pradžioje Europos Sąjungos pasiūlytas „Žmogaus smegenų projektas“ („Human Brain Project“). Tai du atskirti projektai. Briuselyje susibūrusi komisija smegenų tyrimo projektą pavadino pagrindiniu ateities projektu, jam skirtas milijardas eurų. 

 Smegenys
Smegenys

Šveicarijoje dirbantis projekto vadovas Henry Markramas teigia, kad šiuo projektu nesiekiama sukurti smegenų žemėlapio, juo planuojama sumodeliuoti kompiuterinę smegenų simuliaciją. Mokslininkai jau sumodeliavo žiurkės smegenis, dabar kelios dešimtys mokslininkų iš 23 šalių susitelks ties žmogaus smegenimis. Tyrėjai jau pasikonsultavo su „Google“ ir „Microsoft“ atstovais.

Neurologai ir kompiuterių specialistai šį projektą vertina prieštaringai. Neaišku, ar nervų ląstelių modeliavimui turima pakankamai duomenų, kad būtų susieti visi galvos smegenyse vykstantys procesai. Be to, smegenų sumodeliavimui kompiuterinėje programoje, prireiks daugybės skaičiavimų.

Manoma, kad JAV mokslininkai turės mažiau problemų. Šie sausį taip pat konsultavosi su „Google“, „Microsoft“ ir „Qualcomm“. Šie paaiškino, kokios technologijos jau egzistuoja, kurios galėtų apjungti didžiulius „Smegenų žemėlapio“ kūrimui būtinus duomenų kiekius. Galiausiai svarstyta nacionalinės smegenų observatorijos kūrimo galimybė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai