„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Žiemos laikas – grėsmė vyturiams ir galvos skausmų kamuojamiems žmonėms

Paskutinį spalio sekmadienį sukame laikrodžių rodykles valanda atgal. Nors iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad žiemos laikas reiškia papildomą miego valandą, tačiau nuo galvos skausmo kenčiantiems arba ankstyvais rytais pripratusiems keltis žmonėms šis laiko pokytis gali ir neišeiti į naudą.
Mūsų organizmas paklūsta bioritmams
Mūsų organizmas paklūsta bioritmams / Flickr.com

Buvęs Didžiosios Britanijos premjeras Winstonas Churchillis kažkada apie laiko persukimą yra pasakęs: „Vienas papildomas žiovulys pavasario rytą, papildomas snūstelėjimas rudens vakarą. Pasiskoliname valandą nakties balandį, sumokame už ją auksinėmis palūkanomis po penkių mėnesių“.

Tačiau toks požiūris per daug optimistiškas. Didelė dalis žmonių iš tiesų nepasinaudos papildoma valanda miegui sekmadienį. Maža to, pakitęs miego ir kėlimosi ciklas gali net kenkti miego kokybei keletą dienų po laikrodžių rodyklių atsukimo. 

Mokslininkai visame pasaulyje ilgą laiką tiria žiemos ir vasaros laiko pokyčius žmogaus organizmui. Jie priėjo išvados, kad rudenį tik maža dalis žmonių po žiemos laiko įvedimo pamiega ilgiau.

Pakitęs miego ir kėlimosi ciklas gali net kenkti miego kokybei keletą dienų po laikrodžių rodyklių atsukimo. 

Pirmąją savaitę po žiemos laiko įvedimo nemaža dalis žmonių keliasi anksčiau, turi daugiau problemų užmigdami ir yra linkę dažniau atsibusti naktimis.

Daugiausiai problemų po žiemos laiko įvedimo turi vyturiai ir tie, kurie miega mažiau negu septynias valandas per parą. Be to, rudeninis laikrodžių atsukimas atgal ypač smarkiai veikia nuo klasterinio galvos skausmo kenčiančius žmones. Jų ligos simptomai gali paūmėti.

Net ir vos valanda pasukus laikrodžio rodykles dėl išskiriamų papildomų hormonų pakinta viso organizmo veikla.

Maža to, dėl žiemos laiko sutrumpėjančios dienos ir pailgėję vakarai gali tapti ir sezoninės depresijos priežastimi.

„Daliai žmonių dėl to, kad jie mato mažiau dienos šviesos, gali išsivystyti kai kurie depresijos požymiai. Žmonės gali būti irzlesni. Jie jaučiasi turintys mažiau energijos ir apimti žiemos melancholijos“, – naujienų svetainei nydailynews.com teigė psichologė Marlynn Wei. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs