ŽIV – žmogaus imunodeficito virusas, naikinantis žmogaus imuniteto ląsteles, saugančias organizmą nuo bakterijų, virusų, grybelių, pirmuonių. Paskutinė ŽIV infekcijos stadija vadinama AIDS (angl. Acquired Immune Deficiency Syndrome) – įgytu imunodeficito sindromu.
Tarptautinė mirusiųjų nuo AIDS atminimo diena, kiekvienais metais trečiąjį gegužės sekmadienį, skirta priminti apie tai, kad kasdien AIDS nusineša tūkstančius gyvybių, kasdien daugybė žmonių sužino apie diagnozę ir vis dar nėra nė vieno žmogaus, pasveikusio nuo šios pavojingos ligos.
Užsikrečia net verdamiesi auskarus
Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Giedrė Mačiulytė pastebi, jog ŽIV/AIDS problema nėra kažkur toli, ji aktuali kiekvienam. Kauno mieste šiais metais vėl registruotas naujas šios ligos atvejis, o kiek dar yra tokių kurie nežino, kad yra infekuoti?
ŽIV galėjote užsikrėsti, jei turėjote nesaugių lytinių santykių ar vėrėtės auskarą, darėtės tatuiruotę higienos normų neatitinkančiame salone ar kitoje vietoje. Taip pat, jei vartojote ar vartojate intraveninius narkotikus ir dalinotės adatomis su kitais asmenimis. Turėjote kontaktą su svetimu krauju.
Jei nesate tikras, kad į visus klausimus atsakėte neigiamai, kreipkitės į gydymo įstaigą, socialinių ligų kabinetą atlikti kraujo testą dėl ŽIV/AIDS.
Svarbu laiku pradėti gydymą
Laiku išsityrus ir pradėjus gydymą, su šia liga galima gyventi ir ragina visus, įtariančius, kad galėjo užsikrėsti, kuo greičiau kreiptis į gydymo įstaigą.
Visuomenės sveikatos specialistė primena, kad laiku išsityrus ir pradėjus gydymą, su šia liga galima gyventi ir ragina visus, įtariančius, kad galėjo užsikrėsti, kuo greičiau kreiptis į gydymo įstaigą.
Anksti pradėtas gydymas ir gydytojų nurodymų paisymas leidžia ilgai ir prasmingai gyventi, be to, labai sumažina užkrečiamumą lytinių santykių metu.
Jei asmuo nėra socialiai draustas ir jam nustatyta ŽIV infekcija, jis savaime tampa socialiai draustu, dėl to jo gydymo išlaidas kompensuoja valstybė.