Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Žudantį gimdos kaklelio vėžį sukeliantį virusą moterys pradės tramdyti namie

Lietuvoje jau nebūtina apsilankyti pas ginekologą norint išsitirti dėl gimdos kaklelio vėžio rizikos – galima namuose savarankiškai paimti mėginį ir jį išsiųsti į patologijos tyrimų laboratoriją. Medikai viliasi, kad ši naujovė paskatins mūsų moteris aktyviau tikrintis. Tai leistų išgelbėti žymiai daugiau gyvybių.
Ligos
Ligos / Fotolia nuotr.

Dabar net ir suvokdamos mirtinos ligos grėsmę moterys dažnai numoja ranka į profilaktinius gimdos kaklelio vėžio tyrimus. Užsukti į polikliniką sutrukdo ne tik žinių stoka, įtemptas gyvenimo tempas ar baimė išgirsti blogą diagnozę. Daugybė pacienčių ginekologijos kabinete imant tepinėlį patiria diskomfortą.

„Apklausos parodė, kad beveik 60 proc. nepasitikrinusių moterų norėtų mėginį savarankiškai paimti namuose. Švedijos Upsalos universiteto mokslininkai atsiliepė į šį pageidavimą. Jiems pavyko sukurti patrauklią tradicinės patikros alternatyvą“, – sakė Patologijos diagnostikos laboratorijos vadovas gydytojas Svajūnas Barakauskas.   

Naujuoju metodu paimtas mėginys skirtas ištirti žmogaus papilomos viruso (ŽPV) DNR. Šis tyrimas padeda įvertinti riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu, kurį sukelia šio viruso atmainos. Be to, ŽPV kaltas ir dėl lytinių organų karpų, gerklų ligų ir kt.

Šis tyrimas padeda įvertinti riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu, kurį sukelia šio viruso atmainos.

Atlikti procedūrą namuose visai paprasta užsisakius internetu mėginių paėmimo rinkinį „Qvintip“. Jį sudaro aplikatorius ir mėgintuvėliai. Savarankiškai paimtas mėginys paštu išsiunčiamas į Patologijos diagnostikos laboratoriją. Gavus atsakymą paaiškėja, ar reikia gydytojų pagalbos.

„Daugelis lytinį gyvenimą gyvenančių moterų nors kartą gyvenime buvo užsikrėtusios ŽPV. Gerai žinoma, kad tikimybė užsikrėsti ŽPV auga didėjant lytinių partnerių skaičiui. Atsparus organizmas žudantį virusą gali neutralizuoti“, – pastebėjo gydytojas S. Barakauskas.

Jis priminė, kad moterys neturėtų atsisakyti ir įprastinės gimdos kaklelio prevencinės patikros. Jos metu atliekamas onkocitologinis PAP tyrimas, leidžiantis pastebėti ląstelių pokyčius. Galima pasirinkti ir daug tikslesnį skystųjų terpių tyrimą ThinPrep PAP testą.

„Specialistai sutaria, kad būtų geriausia onkocitologinį PAP ir ŽPV tyrimus atlikti kartu. Net ketvirtadalis visų gimdos kaklelio vėžio atvejų nustatyta moterims, kurių paskutinis PAP tepinėlio tyrimo atsakymas buvo normalus. Šio viruso DNR analizė ankstyvosios diagnostikos jautrumą leidžia padidinti iki 90–95 proc.“, – sakė Patologijos diagnostikos laboratorijos vadovas.    

Liga formuojasi dešimtmetį

Gimdos kaklelio patikrą specialistai rekomenduoja pradėti ne vėliau kaip 21 m., ne vėliau – kaip 3 m. nuo lytinių santykių pradžios. Užsikrėtimas galimas vos ne po kiekvieno lytinio akto, jei nėra garantijų dėl partnerio ištikimybės. Moterims reikia suprasti, kad gimdos kaklelio vėžys formuojasi dešimtmetį. Todėl jį galima laiku pastebėjus sėkmingai išgydyti.

Dešimtmetį mūsų šalyje vykdoma gimdos kaklelio vėžio patikros programa buksuoja. Įstengta apimti vos pusę rizikos grupės moterų. Dėl gimdos kaklelio vėžio Lietuvoje per savaitę miršta 5 moterys. Didesnis nei pas mus sergamumas Europos Sąjungos valstybėse fiksuojamas tik Rumunijoje ir Bulgarijoje.

Europos gimdos kaklelio vėžio asociacijos generalinis direktorius dr. Philip Davies yra pastebėjęs, kad tokia stebinanti situacija vargiai pasikeis, kol prevencinėje programoje nedalyvaus bent 80 proc. šalies moterų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų