Vilniuje gyvenu jau kelerius metus, tačiau savo buto dar neturiu, todėl vis tenka nuomotis butą ir kiekvieną kartą vis nusistebiu, kaip nekilnojamo turto agentūros darosi pinigus ne tik nesuteikdamos potencialiam nuomininkui jokios paslaugos, tačiau dar ir apsunkindamos buto paiešką (bent aš tuo tvirtai įsitikinusi ir tuoj paaiškinsiu, kodėl).
Taigi, bent man pagrindinis šatinis ieškant buto yra interneto skelbimų portalai. Atrodo, labai patogu ir greita. Ačiū portalų administratoriams - dažniausiai paieška labai patogi: atrodo, tik suvedi buto kriterijus (plotą, mikrorajoną, kainą, privalumus ir pan.) pagal savo pageidavimus ir sistema pateikia tau tinkamus variantus. Bet... Tai atlikus gauni nemažai variantų, pradedi žiūrėti, atsidarai skelbimus ir matai - skirtingi butai, o telefono numeris tas pats. Skelbime taip pat nurodyta, kad nuomotojas yra privatus asmuo (tai jau buvo suvesta kaip atrankinis kriterijus).
Bandai skambinti tuo numeriu, sakykim, vakare ar savaitgalį - niekas nekelia. Užtat kitą rytą gauni keletą sms žinučių su maždaug tokiu tekstu: „Radome praleistą skambutį dėl buto nuomos, kviečiame apsilankyti mūsų agentūroje, mes jums padėsime išsinuomoti butą, butų kainos nuo 300 litų, reigistracijos mokestis 100 litų". Tada tik nusvyra rankos... Pagalvoji, juk aš visai nenoriu naudotis agentūros paslaugomis ir išleisti papildomo 100 litų.
Tačiau kaip kitaip, kai tarp kelių dešimčių tau tinkančių skelbimų tik vienas kitas yra paskelbtas privataus asmens, o kuris - atsirinkti sunku, nes vieną ir tą patį privataus asmens skelbimą nukopijuoja kelios agentūros, įdėdamos kelis savo numerius, tokiu būdu skelbimą padaugindamos kokius 5 - 10 kartų. Kuo daugiau kartų padauginsi, tuo didesnė tikimybė, kad potencialus nuomininkas paskambins agentūrai, o ne tiesioginiam nuomotojui.
Ką gi, einu į agentūrą. Išdėstau, koks butas man reikalingas, sumoku pinigus ir už tai gaunu atšviestą lapą su tiesioginiais (pagaliau!) buto nuomotojų telefonų numeriais (tiesa, butai ne visai pagal mano kriterijus) ir pasižadėjimą siųsti sms žinutes su naujai atsiradusiais butais ir savininkų numeriais. Gaunu sms, skambinu, važiuoju. Butas netinka, kaina gal ir nieko, bet senas, nejaukus. Grįžusi namo vėl kažko įlendu į skelbimų portalą.
Velnias... Randu skelbimą to paties buto, kuriame ką tik buvau, paskelbtą tiesioginio nuomotojo ir su nuotraukomis... Jei būčiau pati internete ieškojus (ką agentūros įvardina kaip laiko gaišimą, o jų siunčiamus sms kaip laiko taupymą), tikrai nebūčiau važiavusi. Gaunu kitą sms, vėl skambinu savininkui, sakau: „Jūsų numerį gavau iš agentūros...". „Iš kokios agentūros? Aš nesikreipiau į jokią agentūrą, kad man surastų nuomininkus..."
Butas visai nieko, bet nusprendžiu dar pasidairyti, nuvažiuoju į dar vieną. Buto savininkė klausia, kokiame portale radau skelbimą. Atsakau, kur radau. Sako, mes į šitą portalą skelbimo nedėjome (nieko tokio, ponia, už Jus tai padarė ne viena agentūra, radusi jūsų skelbimą kitame portale, tik pakeitė Jūsų numerį į savo, o už tiesioginį jūsų numerį pareikalavo pinigų. Ir tai darė be Jūsų žinios. Jūs viena iš daugelio).
Taigi reziumuojant: dėl agentūrų veiklos sugaišau laiką tikėdama, kad įvedus „privatus asmuo" filtruojami tik privačių asmenų skelbimai, todėl norėdama gauti jų tiesioginius numerius, turėjau mokėti pinigus. „Paslauga" - sms siuntimas su naujais butais ir savininkų kontaktai, tačiau šiais laikais žmonės dažnai deda buto nuotraukas, todėl norėdama jas pamatyti neišvengiamai ir vėl turėsiu sėdėti internete, ieškodama panašaus skelbimo.
Anksčiau maniau, kad į agentūras kreipiasi butų savininkai, tik kokia jiems iš to nauda, stebėdavausi, juk agentūros vardan jų nieko nepadaro, o tik paima pinigus iš nuomotojo. Na... galbūt ne visos agentūros dirba tokiu principu. Tikiuosi. Gal tik tos su kuriomis aš susidūriau. Ieškantiems buto nuoširdžiai linkiu sėkmės.