Mokomasis Europos Parlamentas išreiškia gilų susirūpinimą susidariusia situacija Ukrainoje. Rusijos agresija pažeidė Europos valstybės suverenitetą. Ši situacija primena 2008 metų Rusijos bei Gruzijos konfliktą, kuomet didžiausia pasaulio valstybė okupavo dalį Kaukazo valstybės teritorijos. Krymo atveju Rusijos Federacija pati iškėlė neegzistuojančią problemą bei įvykdė fiktyvų jos sprendimą, aneksuodama dalį Ukrainos teritorijos. Tokia situacija šiame pusiasalyje didina įtampą senajame žemyne. Tai nesukelia naudos nei vienai pusei: nei vakarų valstybėms, nei Vladimiro Putino diktatorinei valstybei. Dėl šių priežasčių Mokomasis Europos Parlamentas ragina Rusijos Federaciją panaikinti Krymo, kaip vienos iš federacijos dalių, statusą bei gražinti pusiasalį jo teisėtai savininkei – Ukrainai.
Krymo kovo 16 dienos referendumą laikome neteisėtu, nes nebuvo užtikrinti demokratijos principai, nebuvo tarptautinių stebėtojų ir Krymo teritorijoje buvo užsienio šalies kariuomenė. Krymas turi teisę apsispręsti dėl savo ateities, bet referendumas bus legitimus, tik jei jo metu pusiasalyje nebus Rusijos federacijos kariuomenės ir nebus šiurkščių pažeidimų referendumo metu.
Ukraina yra suvereni valstybė, kurios egzistavimui šiuo metu kelia grėsmę išorinės jėgos. Šių įvykių akivaizdoje tarptautinė bendruomenė atrodo paralyžiuota – jos reakcija pavėluota ir neefektyvi. Vakarų valstybėms reikia naudoti griežtesnes politines, diplomatines ir ekonomines priemones, tam kad situacija rytų Europoje būtų stabilizuota. Europos Sąjungai su JAV derėtų griežtinti ekonomines bei politines sankcijas bei taikyti jas didesniam įtariamųjų aneksija ratui.
Tikimės, kad Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai sugebės susitarti dėl vieningo atsako Rusijai plano. Taip pat manome, jog Europos Sąjungos ir tarptautinės bendruomenės taikomos sankcijos yra demonstratyvios, nerezultatyvios ir pavėluotos. Šiuo metu Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) saugumo taryba taip pat rodo savo neveiklumą - nuo krizės pradžios praėjus jau kelioms savaitėms, ji vis dar nesugeba priimti vieningo sprendimo, nors Rusija akivaizdžiai atitinka JTO generalinės asamblėjos 3314-oje rezoliucijoje numatytą agresoriaus apibūdinimą. Todėl Mokomasis Europos Parlamentas siūlo parengti vieningą ES poziciją šio konflikto klausimais ir vykdyti griežtą, greitą, bendrą bei koordinuotą atsaką dėl susiklosčiusios situacijos Ukrainoje.
Roberta Burinskaitė