Dvidešimt antrųjų Lietuvos nepriklausomybės metinių minėjimas Vilniuje buvo sutiktas kaip visad šventiškai. Miestas mirgėjo trispalvės spalvom, Katedros aikštėj nuo pat ryto skambėjo muzika, o Senamiesčio gatvėse vyko įvairiausio pobūdžio eitynės. Tačiau viena organizacija šių metų kovo vienuoliktąją nusprendė sutikti kitaip. Vilniaus krašto skautai neplevėsavo plastmasinėmis vėliavėlėmis ir nežygiavo Gedimino prospektu. Šiais metais jie į kovo vienuoliktąją pažiūrėjo kitu kampu.
Vidurdienį tradiciškai pabuvoję rikiuotėje Nepriklausomybės aikštėje, skautai susirinko Katedros aikštėj pradėti savo programą. Prie varpinės susirinko apie penkiasdešimt, nuo pačių mažiausių iki jau suaugusių, skautų ir jų draugų. Šių metų skautų programos tikslas – įsigilinti į šalies nepriklausomybės istoriją ir prisiminti, o kai kuriems ir pažinti, Vilniuje esančias svarbiausias ją bylojančias vietas.
Skautai pasiskirstė į tris grupes, išsidalijo skirtingus maršrutus ir pasileido į kelionę po Vilnių. Jie aplankė tokias Lietuvai svarbias vietas, kaip Gedimino pilies bokštas, Genocido aukų muziejus, prezidentūra, Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio būstinė, Lietuvos mokslų akademija, Vilniaus koncertų ir sporto rūmai ir daug kitų. Prie kiekvieno iš šių punktų jiems vyresnieji skautai papasakojo apie aplankytos vietos svarbą, po to duodavo užuominą apie kitą vietą, kurią jie turėjo aplankyti.
Taigi vyko savotiškas orientacinis žaidimas, tik skautų tikslas buvo ne greičiau apeiti punktus, o juos surasti ir daugiau apie juos išmokti. Ši programos dalis vyko apie tris valandas ir baigėsi mokytojų namuose, kur susirinko žinių bagažą padidinę dalyviai. Jau ne porą kilometrų nukeliavę, jie galėjo atsipūsti, išgerti arbatos bei užkasti. Pailsėję skautai dalyvavo viktorinoje, kurioje buvo užduodami klausimai iš dieninės programos dalies, ir laimėtojai (kurie buvo visi dalyviai) buvo apdovanoti net keturiais tortais. Programą vainikavo lietuviško neofolko grupės „SEN Svaja“ koncertas, po kurio, pasisėmę žinių ir geros nuotaikos, skautai išsiskirstė.
Taigi skautai susigalvojo įdomų būdą paminėti vieną iš svarbiausių Lietuvos Respublikos švenčių. Galbūt kitąmet prie jų prisijungs dar daugiau bendraminčių, arba bus organizuojama daugiau panašaus pobūdžio veiklos. Bet kuriuo atveju, išties verta atkreipti dėmesį į tai, kaip skautai švenčia valstybines šventes.
Greta Slavickaitė