Rugpjūčio 19 d. Nacionaliniame atviros prieigos mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC) organizuojamas M. K. Čiurlionio menų mokyklos absolvenčių Silvijos Markevičiūtės, Urtės Jasenkaitės ir Julijos Panovos paroda „Art knyga“. Projektas mėnesį kvies bibliotekos lankytojus ir meno mėgėjus susipažinti su jaunųjų menininkų iš keturių žemynų kurtomis įvairaus žanro knygomis, kuriose atsiskleis harmoningos tapybos, skulptūros, iliustracijos, dizaino, kaligrafijos, literatūros, muzikos ir architektūros sąsajos.
Nestandartinis parodos formatas paskatins knygą įvertinti kaip nepriklausomą meno objektą, savyje įkūnijantį estetinės, asmeninės kūrybinės laisvės, o ne informacinės paskirties, vertybes. Renginio specifiškumas pabrėžiamas dėl išlaikomos parodos kulminacijos: kitaip nei rengtose ankstesnėse panašaus pobūdžio parodose, šioje parodoje menininkams suteikiama visiška laisvė kūrybai ir temos interpretacijai.
Vienintelis kriterijus yra sukurti knygą, naudojantis sau tinkama technika, todėl atliekamas ir tam tikras eksperimentas: kaip toks tradicinis objektas, kaip knyga, yra įsišaknijęs menininkų sąmonėje ir kokias asociacijas jis kuria, kokias naujoves autoriai norėtų diegti knygose ir kaip jas pateikti knygomis besidomintiems žmonėms.
Nei turinys, nei technika, kuri galėtų vienyti sukurtus kūrinius, nėra reglamentuojama, todėl bet kokio suvaržymo atsisakiusi paroda nustebins daugelį, pasiilgusius unikalių idėjų, nesusietų vienos bendros sintezės, dėl kurios ne visada atsiskleidžia autoriaus talentas. Kitaip tariant, parodoje bus galima įvertinti nevaržomos kūrėjų vaizduotės rezultatus ir išvysti galbūt radikaliai skirtingas knygos, kaip fizinio objekto, interpretacijas.
Ne pirmą kartą parodas rengiančios menininkės ir vėl pritraukia į savo projektus ne tik kūrėjus iš Lietuvos, bet ir tarptautinę publiką: demonstruojamų knygų autoriai yra dabartiniai Vilniaus dailės akademijos, Vilniaus universiteto, Vilniaus Gedimino technikos universiteto, Vilniaus dizaino kolegijos studentai arba absolventai bei kviestiniai menininkai iš Austrijos, Vokietijos, Prancūzijos, Lenkijos, Ukrainos, Ispanijos ir net Japonijos, Australijos bei JAV.
Šie kūrėjai ne tik prisideda prie parodos plėtojimo savo darbais, tačiau ir planuoja atvykti į Lietuvą, apžiūrėti parodą ir susipažinti su šalies kultūra. Globalaus mąsto renginys ir parodai parinkta vieta pabrėžia menininkių nuo pat pradžios skiepijamas vertybes: dalyvaujančių tautų koloritas panaikina bet kokias įsivaizduojamas ribas tarp skirtingose pasaulio vietose gyvenančių menininkų, atsiranda interakcija. Šiuo atveju, ši paroda, kuri suvienija jų idėjas ir panaikina izoliaciją, sukurdama įkvėpimo, kurio jie vieni iš kitų gali semtis, kupiną atmosferą.
Ne mažiau svarbi ir parodai parengta vieta: Vilniaus universiteto biblioteka puikiai dera su knygų ekspozicija. Jauni žmonės skatinami domėtis kultūriniais renginiais ir juos organizuoti patys, susipažinti su netradicinėmis knygomis, skirtingų specialybių menininkų požiūriais į knygą, suvokti kontrastą tarp tekstinės ir estetinės knygos. Paroda praturtins neseniai įsikūrusios bibliotekos interjerą kruopščiai kurtais darbais, pripildančiais aplinką jaukumu ir atitinkančiais bibliotekos švietimo viziją.
Per pastaruosius kelis mėnesius „Art knyga“ organizatorės surengė dar dvi parodas, kuriose išryškėjo tendencija tęsti savo darbą toliau. Nekonservatyvus menininkių požiūris į kūrybą ir noras eksperimentuoti bei atrasti naujas, originalumu persmelktas, išraiškos formas, į viešumą iškėlė jų projektus „Lėlių paroda“ ir „Identitetas“, iš kurių pirmasis tapo „Art knygos“ pirmtaku.
Parodoje buvo eksponuojamos menininkų iš įvairių pasaulio šalių kurtos autorinės lėlės, kurios nustebino netradicinėmis formomis. Menininkių ryžtas eksperimentuoti ir nenuvertinant priimti visų menininkų darbus, leido renginiui tapti universaliu ir laisvu.
Ernestas Blaževič