„Į kavą žiūrėsime iš įvairių rakursų, bokštų ir bokštelių“, – prieš pirmąją Lietuvoje kavos konferenciją kalbėjo konferencijos iniciatorius Emanuelis Ryklys. Šeštadienį vykusioje konferencijoje kavos istorija buvo papasakota botanikų, kulinarų, parfumininkų lūpomis. Organizatorių noras konferenciją surengti kuo neformalesnę konferenciją išsipildė.
Ankstyvą šeštadienio rytą galerija „Vartai“atvėrė vartus į konferenciją. Žengus pirmąjį žingsnį į galeriją, lankytoją pasitiko balta minimalistinė aplinka, kurioje išsiskyrė nebent garuojančios juodos kavos puodeliai. Su šiltos kavos puodeliais rankose būriavosi lankytojai, laukiantys konferencijos pradžios. Jauki, formalumui neįpareigojanti aplinka, buvo kaip tik tai ko ieškojo organizatoriai.
Kavos istorija prasideda kavamedžiu
Metro nesiekiantis kavamedis, žaliais banguotais lapais, buvo akiai malonus vaizdas. Botanikė Teresė Jokšienė, jį atgabenus iš Lietuvos edukologijos oranžerijos pristatė kavamedžio biologiją ir populiariausias kavos rūšis.
Norintiems užsiauginti kavamedį, T. Jokšienė negailėjo naudingų patarimų. Anot pranešėjos, svarbiausia surasti kokybiškas kavamedžio sėklas ir kuo greičiau jas pasodinti. Kita vertus, net užsiauginus kavamedį kavos entuziastai gali nusivilti. Dėl šaltesnio Lietuvos klimato kavamedžio sėklos subręsta tik 3-4 metų laikotarpyje.
Kiekvienam šiltus prisiminimus sukeliantis kavos aromatas, Laimės Kiškūnės teigimu priklauso nuo kavos cheminių reakcijų. Kavos skrudinimo metu yra išskiriamos kvapios lakios substancijos, atsakingos už norimos kavos aromatą. Žaliose kavos pupelėse yra 300 kvapių lakių substancijų, tuo tarpu paskrudintose aptinkame net 800. Belieka tik dūsauti, kiek vis dėlto mažai užuodžiame.
Pranešimus sekė kavos pertraukėlė, viena iš daugelio kavos pertraukėlų konferencijos vakarą. Viena iš laukiamiausių konferencijos dalių. E. Ryklys pasirūpino, kad pertraukėlių metu būtų ką degustuoti. Šalta lėtojo gaminimo kava, kava su pipirais, galėčiau toliau vardinti visų išragautų kavų sąrašą. Buvo vienas malonumas po informatyvaus pranešimo apie kavą, išgerti kavos puodelį. Pati T. Jokšienė neatsispyrė kavai ir visą konferenciją praleido su kavos puodeliu rankoje, o juk teigė, kad kavos paparastai negeria.
Tamsiojo gėrimo ateitis
Lennart Clerkx dirbdamas su Afrikos kavos augintojais pamatė tamsiąją kavos verslo pusę. Kavos gamintojai paprastai priklauso vargingiausiams gyventojams. Jie yra išnaudojami kavos sąjungų, kurios pirmiausiai turėtų ginti kavos augintojų interesus.
Kavos augintojai gauna tik 1-8 proc. pelno iš kavos eksporto. Likusi pelno dalis, pasidalinama tarp kitų kavos platinimo dalyvių. Šokiruojantys kavos eksporto skaičiai, padeda suvokti kokiu mastu yra išnaudojami kavos augintojai. L. Clerkx kavos augintojams žada padėti taikydamas naują kavos platinimo modelį.
L. Clerkx įkurta „This Side Up“ įmonė dirba kartu su kavos augintojais, bendradarbiauja su teisingomis kavos sąjungomis. Tokiu būdu yra mažesnis tarpininkų skaičius, mažesnė korupcija. Kavos augintojus pasiekia didesnė dalis pinigų.
Norėdami paremti kavos augintojus, vartotojai turėtų labiau domėtis apie kavos tiekėjus ir priimti sprendimus savarankiškai. L. Clerkx perspėja kavos vartotojus, kad dideli kavos augintojai mėgsta vartotojais manipuliuoti blizgiomis, bet apgaulingomis kavos etiketėmis. Kavos gamintojų mėgstama etiketė „fair trade“ (vert. lygūs mainai) dažnai gali būti supainiota su „direct trade“ (vert. tiesioginiai mainai) etikete. Iš tiesų „Fair trade“ etikete žymima kava, kuri pigiai siūlo vidutiniškos kokybės kavą ir nieko bendro neturi su tiesioginiais mainais.
Čekijos kavos kultūros atstovai „We Brew“ yra kavos įrenginių išradėjai, tiksliau tariant senųjų išradimų atradėjai. Dekanteris, tiesa iki konferencijos man nieko nesakantis pavadinimas, yra stiklinis kavos indas originaliai sukurtas Paryžiuje 1914 m. Kavos specialistai šiuo būdu išgauna labiau koncentruotą kavą.
Lietuvoje ateitis, kai norėdami išgerti gerą kavos puodelį turėtume rezervuotis iš anksto yra sunkiai įsivaizduojama. Tuo tarpu Čekijos kavinėje „EMA espresso bar“ tai jau realybė. Mažesniems kavos specialistams buvo pristatyta Čekijos kavos kultūra bei pamatyti privalomos kavos mylėtojų vietos Čekijoje.
Kulinariniai kavos atradimai
Pirmoji į galvą šaunanti asociacija su kava yra kartumas. Ši prielaida neleidžia mintyse apjungti maisto gaminimo kartu naudojant kavą. Pats šefas Marc d‘Erceville prisipažino, kad nenumanė kokia plati yra kavos skonių įvairovė. Pranešimo metu naudodamas skirtingą kavą, pademonstravo kaip maiste atsiskleisdžia skirtingi skoniai.
Pasak šefo, viena iš maisto ir kavos derinimo klaidų yra saldžių desertų ragavimas po kavos puodelio. Norėdami išgauti plačią skonių paletę turėtume išlaikyti ingridientų balansą. Iš savo praktikos šefas M. d‘Erceville pastebėjo, kad geriausi valgiai sukuriami grupėmis ragaujant patiekalą ir apie jį diskutuojant. Kurdamas patiekalus, naudojo kavos pupeles, sutrintą kavą.
Organizatoriai pervertino lankytojų galimybės, kai manė, kad bus įmanoma tuo pačiu metu klausytis pranešimo ir mėgautis maistu. Ragaujant iš skirtingos kavos pagamintus sausainius, visas dėmesys buvo sutelktas į kulinarinius potyrius. Sausainiai su braziliškos kavos ir pipirų mišiniu, sausainiams suteikė saldumo, buvo vos juntamas aštrumas. Skonių ir kvapų balansą lankytojai galėjo palyginti kvėpuodami sumaltos kavos mišinį, bei išgerdami tos pačios kavos mišinio gėrimo. Skirtumas akivaizdus: deserte subtiliai atskleistas aštrumas, kavos gėrime buvo juntamas labiausiai. Atskirti, kad šiuose patiekaluose yra naudojama ta pati kava, būtų sunku. Kalbos netilo apie kitus kulinarinius eksperimentus kaip sausainiai su kolumbijos kava, šokoladu, riešutais. Pietų pertraukos pratęsimas buvo maloni staigmena glostanti gomūrį.
Kasdieniškos kavos pertraukėlės
„Kava yra suvokiama kaip nuodas. Dažnai yra sakoma, kad ji kenkia sveikatai. Bet ji yra daug rafinuotesnis gėrimas“, – lankytojams primena konferencijos organizatorius E. Ryklys.
Rafinuoto gėrimo įvairovę lankytojai išragavo dar iki E. Ryklio pranešimo apie lėtąją kavos kultūrą. Skirtingi kavos išgavimo būdai pabrėždavo skirtingas kavos savybes. Nenuostabu, kad pranešimas sulaukė didelio lankytojų dėmesio.
Solveigos Masteikaitės istorijos yra pažįstamos „Crooked noses & Coffee stories“ kavos megėjams. „Crooked noses & Coffee stories“ kavų mišinių skoniams ji rasdavo žodžius. Kiekvienas „Crooked noses & Coffee stories“ kavos pakelis puikuojasi jos kavos istorijomis. Kam patiko jos istorijos, patiko jos paskaita. Braižas, kuriuo ji rašo yra atpažįstamas jai kalbant. Ne kiekvienas suprato, bet abejingų nebuvo.
Konferencijos pabaiga savotiškai kvietė atsigręžti į pradžią. Kava buvo pretekstas susitikti į kavos konferenciją. S. Masteikaitės pranešimas apie kavą kaip pretekstą susitikti priminė, kad kava buvo pretekstas, kuris subūrė visus į šią konferenciją. Žaidimo suburti į grupę visi pasijuto grupės dalimi, buvo supažindinti. Per atstumą, greitai, lėtai. Ten buvę supras.
„Konferencijos tikslas – įkvėpti lankytojus“, – nedrąsiai lūkesčiais dalinosi E. Ryklys. Vienus Solveiga Masteikaitė paskatino bendrauti atviriau, į bendravimą pažvelgti iš toliau, kitu kampu. Kitus labiau domino kavos įrenginiai, konferencijos pabaigoje suradę naujus šeimininkus. Aš asmeniškai savo įkvėpimą užlaikiau kiek ilgėliau. Skirtingus kavos sausainius parsivežiau namo bei pasidalinau draugų kompanijoje, kurie nėra kavos megėjai. Visdėlto sausainiai susilaukė daug pagirų, o manęs laukia tolimesni kulinariniai eksperimentai su kava. Po visų išragautų kavos puodelių laukia bemiegė naktis, buvo verta.