„Žinau viską" reporterė Agnė Semėnaitė
Narkotikai - viena didžiausių šių dienų visuomenės problemų. Jie ypač pavojingi jaunimui, kuriam smalsu viską išbandyti, lengvai pasiduodančiam bendraamžių įtakai, ne visada įvertinančiam pavojaus mastą. Šių medžiagų vartojimas ne tik sukelia priklausomybę, žaloja sveikatą, bet ir paveikia žmogaus socialinį gyvenimą: vartojantis narkotikus praranda ryšius su draugais, artimaisiais, dažnai nebemato gyvenimo prasmės, netenka siekių. Rūpindamasi šia problema, Europos Komisija inicijavo Eurobarometro tyrimą „Jaunimo požiūris į narkotikus". Joje dalyvavo 12 313 jaunuolių nuo 15 iki 24 metų iš 27 ES priklausančių valstybių. Lietuvoje tyrime dalyvavo 501 žmogus.
Atrodytų, kad narkotikų prieinamumas turėtų būti itin ribotas, gauti draudžiamų medžiagų turėtų būti neįmanoma. Bet apklausa parodė, kad kanapės yra lengviausiai prieinamas nelegalus narkotikas, net 57% apklaustųjų manė, jog gauti šių narkotikų per 24 valandas būtų lengva ar labai lengva. Vidutiniškai kas ketvirtas apklaustasis yra bandęs vartoti kanapes. Kiek daugiau nei trečdalis apklaustųjų manė, jog jų vartojimą reikėtų riboti, bet ne visiškai uždrausti. Taigi kanapės - labiausiai paplitęs nelegalus narkotikas: jas lengva auginti, neretai išauga be specialios priežiūros, jų apdorojimas prieš vartojimą yra minimalus, o poveikis laikomas vienu švelniausių iš visų narkotikų. Šios priežastys galėtų paaiškinti tokį kanapių prieinamumą, populiarumą ir neatsargų požiūrį į jas. Vis dėlto nereikėtų pamiršti, jog tai taip pat narkotikai, žalojantys mūsų sveikatą, be to, po kanapių neretai pereinama prie stipresnių narkotikų.
Nors visose ES šalyse įvestas amžiaus cenzas norint įsigyti alkoholinių gėrimų, nepriklausomai nuo amžiaus grupių, 82% apklausos dalyvių manė, jog įsigyti alkoholinių gėrimų būtų labai lengva. Tai rodo nelegalios prekybos klestėjimą ir įstatymų neveiksnumą, jų nesilaikymą. Džiugu, kad sunkiau įsigyti alkoholio nei Lietuvoje galima vos dviejose ES šalyse - Graikijoje ir Kipre. Vis dėlto šis rodiklis mūsų šalyje (76% manančiųjų, kad įsigyti alkoholio lengva) yra gana aukštas. Įdomu, kad toje pačioje vietoje su tokiu pačiu rodiklio dydžiu Lietuva yra ir pagal tabako prieinamumą. Būtent alkoholio ir tabako vartojimą daugiau nei pusė jaunuolių yra linkę riboti, bet ne drausti. Tai galėtų būti susiję su alkoholio ir tabako įvaizdžiu visuomenėje. Šie du narkotikai yra laikomi nekenksmingais, reklamuojami. Jaunuoliai neretai mato suaugusiuosius, vartojančius šias medžiagas, ir yra pratę tai laikyti visuotinai priimtina norma, alkoholis bei tabakas dažnai net nelaikomi narkotikais. Juk sunku įsivaizduoti prabangią vakarienę be vyno ar pokalbį balkone be cigaretės. Šis įvaizdis neišnyksta ir filmuose, literatūroje (juk Šerlokas Holmsas be pypkės - jau nebe seklys). Manau, šiuo atveju būtent požiūrio keitimas, visos visuomenės, o ne vien jaunimo auklėjimas bei švietimas gali duoti apčiuopiamų rezultatų.
Pastaruoju metu atsiranda vis naujų dirbtinai sukurtų medžiagų, kurios imituoja narkotikų poveikį ir yra pateikiamos miltelių, žolelių ar piliulių pavidalu. Šios medžiagos dar nėra labai populiarios, tačiau jos žymiai pavojingesnės, nes jų poveikį sunku nuspėti, ne visada tiksliai žinoma ir tikroji žala organizmui, dažni perdozavimai. 5% apklaustųjų pripažino vartoję naujas medžiagas, imituojančias narkotikų poveikį. Daugiausiai apklaustųjų, kurie tai pripažino, buvo iš Airijos, Latvijos, Lenkijos bei Didžiosios Britanijos, kai tuo tarpu mažiausiai vartojusių šias medžiagas buvo Italijoje Suomijoje bei Graikijoje. Daugiau nei pusė vartojusių medžiagas, imituojančias narkotikų poveikį, jų gavo iš draugų, du trečdaliai pirko jas parduotuvėse ar per vakarėlius (pavyzdžiui, baruose). Tai dar kartą įrodo, kokia svarbi jaunimui jų draugų nuomonė, dažnas neatsispiria raginimams vartoti narkotikus, nes nori pasirodyti šaunesnis, viską galintis, suaugęs. Tačiau narkotikų vartojimas kaip tik rodo žmogaus nebrandumą ir neatsakingumą. Įvaizdis visuomenėje - viena pažeidžiamiausių jauno žmogaus vietų, kad išvengtumėme neigiamų to pasekmių, reikėtų stiprinti jaunimo pasitikėjimą savimi, teikti išsamesnę informaciją apie narkotikų žalą, didinti užimtumą po pamokų.
Tačiau iš kur mes sužinome apie narkotikus? Internetas - pagrindinis žinių apie narkotikus šaltinis šešiems iš dešimties apklaustųjų. Lietuva atsidūrė paskutinėje vietoje pagal tai, kiek apklaustųjų gavo informacijos apie narkotikus per praeitais metais organizuotą žiniasklaidos kampaniją.
Nors draugų įtaka pradedant vartoti narkotikus didelė, vos kiek daugiau nei trečdalis apklausos dalyvių dėl galimos narkotikų vartojimo žalos pasikalbėtų su draugais. Draugai - daug svarbesnis informacijos šaltinis tiems, kurie jau vartoja narkotikus. Vis dėlto dar mažiau jaunimo kreiptųsi į tėvus ar kitus gimines, gydytojus, specialistus (maždaug po 20% apklaustųjų). Lyginant su 2004 metais, pasitikėjimais specialistais, galinčiais patarti narkotikų klausimu, sumažėjo. Tačiau pasitikėjimais šiais žmonėmis didėja tarp vyresnių jaunuolių. Nenuostabu, juk vyresni geriau supranta narkotikų žalą, geba įvertinti grėsmę. Tuo tarpu jaunesnieji bijo neigiamos tėvų bei kitų vyresniųjų reakcijos, nepasitiki jais. Lietuva išsiskiria tuo, kad internetas nurodomas kaip pirmasis informacijos teikėjas, o draugai atsiduria pačioje sąrašo pabaigoje.
Tačiau jaunimas gerai supranta narkotikų keliamą žalą, net 90% respondentų įvertino šių medžiagų poveikį sveikatai „labai aukštu", dar daugiau jaunuolių pritaria, kad tokios medžiagos kaip extasy, heroinas ir kokainas turėtų būti uždraustos. Tačiau narkotikus vartojusiųjų nuomone, priešingai, jų keliama žala yra „mažiau rimta". Nenuostabu, jog vartojantys narkotikus mažiau rimtai vertina jų žalą, ją neigia, nes negali objektyviai įvertinti situacijos, stengiasi pateisinti savo veiksmus.
Didžioji dauguma (64%) apklaustųjų manė, kad geriausia priemonė kovoti su narkotikų plitimu yra imtis griežtų priemonių prieš narkotikų pardavėjus ir tik trečdalis manė, jog geriausias sprendimas būtų bausti narkotikų vartotojus. Dauguma jaunuolių manė, kad narkotikų vartotojams labiau padėtų prevencinės kampanijos, pagalba reabilitacijos centruose nei bausmės. Taip pat nemažai respondentų manė, jog geriausia panaikinti pagrindines narkotikų vartojimo priežastis - skurdą ir nedarbą. Mažiausiai jaunimo (16%) galvojo, jog reikėtų legalizuoti narkotikus.
Tad narkotikai ir jų vartojimas išlieka svarbi ES ir viso pasaulio problema. Džiugina tik tai, kad jaunimas, atrodo, suvokia jų žalą, tad ateity galima tikėtis didesnio supratingumo ir galbūt net mažėjančio vartojimo. Daugiau informacijos šia tema: http://ec.europa.eu/public_opinion/flash/fl_330_en.pdf
„Žinau viską" yra jaunųjų žurnalistų tinklas, sukurtas jaunimo informacijos tinklo Eurodesk Lietuva ir ES programos „Veiklus jaunimas" iniciatyva. Eurodesk pagrindas yra informacija apie finansavimo programas, iš kurių yra finansuojamos jaunimo iniciatyvos, bei mobilumas (studijos, stažuotės, darbas ir savanorystė) Europoje. Programa „Veiklus jaunimas" suteikia jauniems žmonėms neformalaus ugdymo(-si) galimybes bei finansinę paramą jų inicijuotiems bei įgyvendinamiems projektams, skatina Europos šalių jaunimo bendradarbiavimą.