Atsižvelgdamas į spaudoje pasirodžiusias spekuliacijas dėl galimai skelbiamos mobilizacijos, kariuomenės vadas generolas leitenantas Arvydas Pocius teigia, jog Lietuvos kariuomenėje privalomąją pradinę karo tarnybą atlikę ir įrašyti į rezervą kariai yra kviečiami į kartotinius mokymus.
ISTORIJOS PRADŽIA: skaitytojas klausia, ar Lietuvoje vyksta mobilizacija?
Kartotinės rezervo karių pratybos Lietuvoje atnaujintos 2011 metais, siekiant užtikrinti parengtojo rezervo karių žinių atnaujinimą.
Į šias pratybas privalomąja tvarka arba pareiškus norą, kviečiami asmenys, atlikę privalomąją pradinę karo tarnybą. Pratybose rezervistai treniruojasi kariuomenės kariniuose padaliniuose, kuriems yra priskirti ir kuriuos jie papildytų ekstremalios situacijos atveju.
Privalomąją pradinę karo tarnybą atlikę arba kitu būdų įgiję pagrindinį karinį parengtumą ir nuolat atnaujinti karines žinias kviečiami kariai sudaro vadinamąjį parengtąjį rezervą. Šie asmenys kartu su kariniu vienetu, kuriam jie yra priskirti, treniruojasi 20-30 dienų per penkerius metus.
2014 metais į parengtojo rezervo mokymus bus pakviesti per 500 karo prievolininkų, kurie anksčiau įgijo pradinį karinį rengimą. Šiais metais planuojami mokymai Sausumos pajėgų ir Logistikos valdybos vienetuose. Praėjusiais metais karinius įgūdžius atnaujino 450 karių. Dar ankstesniais – 400.
Asmenims, pašauktiems į kartotines pratybas, už pratybų laikotarpį yra mokamas turimą karinį laipsnį atitinkamas tarnybinis atlyginimas arba asmens gaunamas vidutinis darbo užmokestis, jei jis didesnis nei atlyginimas pagal turimą karinį laipsnį. Šios išlaidos dengiamos iš Krašto apsaugos ministerijos biudžeto.
kartotines pratybas atsargos karo prievolininkai aprūpinami gyvenamąja vieta, maistu, apranga ir ekipuote, jiems suteikiamos ir visos kariui priklausančios socialinės garantijos, nes pratybų laikotarpiu jie įgyja kario statusą.
Be to, atvykę į kartotines pratybas atsargos karo prievolininkai aprūpinami gyvenamąja vieta, maistu, apranga ir ekipuote, jiems suteikiamos ir visos kariui priklausančios socialinės garantijos, nes pratybų laikotarpiu jie įgyja kario statusą.
Pratybose dalyvauja tik tie pašaukti parengtojo rezervo kariai, kuriems tai leidžia prieš pratybas karo medikų įvertinta sveikatos būklė.
Atsargos karo prievolininkų karinės pratybos organizuojamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos mobilizacijos ir mobilizacinio rezervo rengimo ir karo prievolės įstatymo nuostatomis.