Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 01 18

Stažuotė – raktas, ieškant pirmojo darbo

2011 metų vasario - birželio mėnesiai lietuvei Indrei Viktorijai Užukukytei pateikė didelių išbandymų ir leido įgyti neįkainojamos profesinės patirties. Mergina už parašytą esė Europos Sąjungos (toliau ES) tematika laimėjo Renzo Imbeni vardinę stipendiją stažuotei Europos Parlamente (toliau EP).
/ Įkrauk reporterio nuotrauka
Temos: 2 Stažuotė Raktai

„Žinau viską" jaunoji žurnalistė-ekspertė Vidmantė Dubickaitė

2011 metų vasario - birželio mėnesiai lietuvei Indrei Viktorijai Užukukytei pateikė didelių išbandymų ir leido įgyti neįkainojamos profesinės patirties. Mergina už parašytą esė Europos Sąjungos (toliau ES) tematika laimėjo Renzo Imbeni vardinę stipendiją stažuotei Europos Parlamente (toliau EP). Šiuo metu Indrė dirba specialiste Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijoje, Europos reikalų departamente ir, kaip pati teigia, tik dėl stažuotės didžiausioje ES politinėje institucijoje.

Kosmopolitiškas Briuselis ir dinamiškas Parlamentas

„Į Belgiją atvykau sausio mėnesio pabaigoje, todėl Briuselis nesužavėjo - atrodė pilkas ir purvinas miestas. Netgi yra istorija, jog viename žymiausių Briuselio parkų - „Parc du Cinquetenaire" - gyvenančios laukinės papūgos apgyvendintos tam, kad būtų paneigtas Briuselio, kaip pilko miesto, stereotipas. Tiesa, sulaukus pavasario, miestas labai išgražėja - jame gausu žaliųjų erdvių bei fontanų. Čia apsilankiusius labiausiai patraukia daugiakultūrinė aplinka - žmonės atvyksta ne tik iš Europos, bet ir iš kitų pasaulio žemynų. Žinoma, svarbiausia to priežastis - jog Briuselis yra Europos sostinė, kurioje įsikūrusios svarbiausios ES institucijos, nacionalinės atstovybės bei kitos tarptautinės organizacijos. Didžioji dauguma atvykstančių yra jauni ir ambicingi žmonės, šiame mieste galintys siekti karjeros aukštumų, lavinti užsienio kalbas, pažinti skirtingų šalių žmones", - mintimis apie Briuselį dalijasi Indrė. Pirmą kartą pamačius Europos Parlamentą, sudarytą iš daugybės skirtingų departamentų, pastatas Indrei sukėlė nemažą nuostabą, tačiau vėliau teko priprasti prie didelės darbovietės, kai kasdien nuo biuro iki valgyklos tekdavo eiti apie dešimt minučių. Europos Parlamentas Indrei pasirodė labai dinamiška institucija, kurioje dirba ne tik patyrę ilgamečiai politikai ir įvairių politikos sričių specialistai, bet ir daugybė kompetentingų jaunų žmonių. Merginai teko pamatyti politikų ruošimąsi plenarinei parlamento sesijai, kai darbuotojai prie kompiuterių sėdi iki vėlumų ir koridoriuose stovi didžiulės dokumentų, paruoštų vykti į Strasbūrą, dėžės. „Užsukęs į šią instituciją, rasi po jos didžiulius koridorius lekiančius darbuotojus. Europos Parlamentas yra ypač atviras plačiajai visuomenei - jame nuolat galima sutikti ekskursijų delegacijas iš visos Europos, gegužės 9 dieną čia rengiami įvairūs interaktyvūs renginiai visiems, politika besidomintiems žmonėms. O ar kada politika buvo nuobodi?"

Daug žadantis stažuotojo darbas Indrės darboviete tapo Europos Parlamente įsikūręs Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komitetas. „Vienas didžiausių mano darbo privalumų - lankstus grafikas. Į darbą reikėjo nuo 8.30 iki 10.00 valandos ryto, o išeiti po aštuonių darbo valandų. Kiekvienas besistažuojantis asmuo turi savo darbo vietą bei už jį atsakingą asmenį (angl. supervisor), kuris dažniausiai ir paskirsto darbus. Man tekdavo, kaip ir daugumai stažuotojų, ruošti atmintines iš komiteto susitikimų, konferencijų ir panašių renginių. Kiekvieną mėnesį ruošdavau naujienlaiškį ES pagrindinių teisių tema, padėdavau organizuoti konferencijas. Įdomiausia mano daryta užduotis, pareikalavusi daugiau pastangų, buvo paruošti dokumentą lygybės tema. Žinoma, stažuotė Europos Parlamente suteikė galimybę stebėti Europos teisės, taip pat ir politikos kūrimo procesą Europos Parlamento lygmeniu. Darbas Sekretoriate, dalyvavimas Sekretoriato, politinių grupių koordinatorių bei komiteto susirinkimuose padėjo susiformuoti gana platų vaizdą apie šios institucijos pobūdį. Ypač džiaugiuosi, jog dabar dirbdama nacionaliniu valstybės lygmeniu galiu pažvelgti į tą patį procesą iš visiškai skirtingos pusės", - apie savo darbotvarkę, patirtus iššūkius bei stažuotės naudą kalba Indrė. Kaip teigia pati mergina, būnant stažuotoju darbo diena niekada nebūna nuobodi ne tik dėl įvairių pateikiamų iššūkių, bet ir dėl didelio jaunų ir besistažuojančių žmonių skaičiaus. Europos Parlamente yra populiarūs stažuotojų susitikimai per pietus, kavos pertraukėles ar bendras laiko leidimas, pasibaigus darbo dienai. „Bene žymiausi Briuselyje - ketvirtadieniai, kai Liuksemburgo aikštėje, priešais Europos Parlamentą, po darbo susirenka ne tik ES institucijose besistažuojantys jauni žmonės, bet ir įvairių organizacijų nariai. Todėl nenustebk, jeigu atšilus orams ketvirtadienį šioje aikštėje išvysi didelius būrius be perstojo bendraujančių žmonių. Tokiais momentais supranti, jog Briuselis - nebloga bendravimo kalvė", - teigia Indrė. Stažuotojai ne tik kartu leidžia laiką pertraukų metu ar po darbo - visi taip pat noriai siekia kartu didinti savo profesines galimybes. Europos Parlamente susibūrusi stažuotojų asociacija „EPSA" padeda jauniems besistažuojantiems žmonėms susirasti darbą. Rengiami susitikimai su personalo atrankos specialistais, kurie dalija patarimus darbo paieškos tema, su tarptautinių organizacijų atstovais, pristatančiais įsidarbinimo galimybes jų organizacijose.

„Stažuotė - raktas, ieškant pirmojo darbo" Indrė mano, kad jai nusišypsojo didelė sėkmė, jog turėjo galimybę stažuotis ES politinėje institucijoje. „Šios stažuotės metu ne tik iš arti susipažinau su Parlamento funkcionavimu bei Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komitete nagrinėjamais klausimais, bet ir sutikau begalę įdomių žmonių, susiradau naujų draugų. Stažuotė yra puikus būdas įtvirtinti tai, kas išmokstama studijų metu, galimybė viską pamatyti iš praktinės perspektyvos. Tokia patirtis sustiprina kompetencijas, įgūdžius bei padeda augti kaip asmenybei". Jaunam žmogui, ką tik baigusiam aukštojo mokslo įstaigą, anot Indrės, stažuotė gali būti raktas, ieškant pirmojo darbo, nes darbdaviai itin palankiai vertina tokio pobūdžio patirtis, kurios rodo žmogaus iniciatyvumą, veržlumą bei siekį tobulėti pagal išsilavinimą. Europos Parlamente įgytos žinios Indrei tebėra aktualios dabartiniame darbe, o Briuselyje užmegzti kontaktai pravers ateityje. Merginos manymu, kiekvienas stažavimosi programoje dalyvavęs žmogus patvirtins, kad kontaktai - taip pat raktas į ateitį. Pati Indrė ateities planuoti dar neskuba, nes šiuo metu mėgaujasi dabartiniu darbu, kuriame kasdien gali tobulėti. Ji džiaugiasi, jog dabartinė veikla yra susijusi su stažuote Europos Parlamente, jog pasiektas tęstinumas. „Labai tikiuosi artimiausiu metu prisidėti prie Lietuvai itin svarbaus įvykio - Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai 2013 metais pasiruošimo", - dabartinius planus vis dėlto atskleidžia Indrė.

Kaip tapti stažuotoju? Indrė teigia, kad vienas iš būdų tapti stažuotoju (juo pasinaudojo ir pati) yra tarptautinio konkurso laimėjimas, dalyvaujant vasaros mokyklose ar simuliaciniuose žaidimuose, apie kuriuos yra pranešama iš anksto. Kitas būdas - tiesiogiai teikti paraiškas konkrečiai ES institucijai, kuri organizuoja būsimų stažuotojų atrankas. Visą reikalingą informaciją galima rasti norimos institucijos svetainėje. „Pavyzdžiui, Europos Parlamente stažuotis galima tiek pas jo narius (būtina tiesiogiai susitarti su pačiu nariu), tiek Europos Parlamento Sekretoriate, kuriame yra dviejų pobūdžių stažuotės - administracinio pobūdžio bei mokslinės (darbas su tyrimais). Taip pat stažuotės gali būti apmokamos arba ne. Konkursai apmokamoms stažuotėms organizuojami du kartus per metus - pavasario ir rudens, apmokamos stažuotės trukmė - 5 mėnesiai. Nemokama stažuotė gali tęstis nuo 1 iki 4 mėnesių, tačiau yra galimybė šį laikotarpį pratęsti iki 6 mėnesių", - teigia Indrė. Būtina paminėti, jog apie stažavimosi galimybę galvojantys žmonės turėtų būti baigę bakalauro studijas bei dalyvavę įvairiose veiklose - tai suteikia didelį privalumą. „Tie, kas jau yra dalyvavę „Erasmus" mainų programoje, turėtų puikiai suprasti, kad stažuotė „veža". O jei dar nesuspėjai to padaryti, nežiopsok, nes stažuotė - antroji „Erasmus" patirtis. Patikrinta patirtis".

Daugiau informacijos apie stažavimosi EP Sekretoriate galimybes - http://www.europarl.europa.eu/aboutparliament/lt/007cecd1cc/Traineeships.html

Informacija apie stažuotes kitose ES institucijose čia.

„Žinau viską" yra jaunųjų žurnalistų tinklas, sukurtas jaunimo informacijos tinklo Eurodesk Lietuva ir ES programos „Veiklus jaunimas" iniciatyva. Eurodesk pagrindas yra informacija apie finansavimo programas, iš kurių yra finansuojamos jaunimo iniciatyvos, bei mobilumas (studijos, stažuotės, darbas ir savanorystė) Europoje. Programa „Veiklus jaunimas" suteikia jauniems žmonėms neformalaus ugdymo(-si) galimybes bei finansinę paramą jų inicijuotiems bei įgyvendinamiems projektams, skatina Europos šalių jaunimo bendradarbiavimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs