2012 06 13

Virusinė komunikacija: vienas seksualus vaizdo klipas ir tu - JAV prezidentas (video)

Besibaigiant 2008-iesiems metams portalas e-strategyblog.com pasidalino vaizdo medžiaga, kurioje sudėti, pasak jų, Jungtinėse Amerikos Valstijose daugiausia populiarumo sulaukę politinį atspalvį turintys vaizdo klipai.
/ Įkrauk reporterio nuotrauka

Besibaigiant 2008-iesiems metams portalas e-strategyblog.com pasidalino vaizdo medžiaga, kurioje sudėti, pasak jų, Jungtinėse Amerikos Valstijose daugiausia populiarumo sulaukę politinį atspalvį turintys vaizdo klipai.

Penktąją vieta šiame sąraše užėmė Barako Obamos šalininkas, pastorius Jeremianas Vraitas (Jeremiah Wright), kuris šv. mišių metu, kalbėdamas apie Ameriką, ištarė „Dieve, prakeik Ameriką" taip mesdamas neigiamą šešėlį dabartinio JAV prezidento link.

Ketvirtoji vieta atiteko respublikonų kandidatui Džonui Makeinui (John McCain), kuris vienos rinkiminės kampanijos metu, bendraudamas su rinkėjais, norėjo ant scenos pakviesti savo kolegą Samuelį Juozapą Vurzelbacherį (Samuel Joseph Wurzelbacher), geriau žinomą kaip Slyvinis Džo (Joe the Plumer). Aktyvus respublikonų partijos šalininkas tuo metu nebuvo toje valstijoje, šalia kandidato į prezidentus ir akimirką stojo tyla. Nesulaukęs atsako į kvietimą Dž. Makeinas taip pat pasimetė. Galiausiai bandydamas išsisukti iš keblios padėties politikas kreipėsi į publiką: „Na, tuomet jūs visi Slyviniai Džo!"

Trečioji vieta atiteko Respublikonų partijos politikei Sarai Palin (Sarah Palin), kuriai kalbant su žurnalistu, interviu metu už jos nugaros matyti dirbantis turkas. Šiai užsiminus apie brutalumą ir išnaudojimą, turkas antrame plane nustoja dirbti ir išpūtęs akis priblokštas žiūri į politikę.

Sidabro medalį gavo Hilari Klinton (Hilary Clinton). Politikė prie pietų stalo kalba lyriškomis, jautriomis temomis, kaip teigia filmo kūrėjai, bando apsiverkti ir taip galbūt manipuliuoti rinkėjų jausmais. H. Klinton pateko į komišką situaciją perdozavusi „saldžiu jautrumu".

Pirmoji vieta atiteko Barakui Obamai. Respublikonų partijos suvažiavimo metu, kalbant kandidatui į prezidentus Džonui Makeinui, per milžinišką ekraną pasirodo sumontuotas klipas, kuriame, visų nuostabai, didžiausias Dž. Makeino konkurentas Barakas Obama atlieka dainą „Never gonna give you up". Tai trunka keletą minučių. Nustebusi auditorija iš pradžių sutrinka, o klipui pasibaigus skanduoja „Obama, Obama, Obama". Kaip ir reikėjo tikėtis - Dž. Makeinas buvo priblokštas, jo  kalba nuėjo perniek.

Visgi veikiausiai nė vienas iš anksčiau išvardintų klipų negalėtų pasigirti tokiu milžinišku populiarumu ir įtaka politinei arenai nei puikiausio virusinio komunikavimo pavyzdžiu tapęs muzikinis klipas, sukurtas originalių, apolitiškų piliečių iniciatyva, kurio peržiūras internete galima skaičiuoti dešimtimis milijonų.

Kaip aiškina Andis Lipmanas (Andy Lippman) iš MIT Media Laboratory, virusinė komunikacija - tai nesuvaldomo dydžio, nesuvaldomos sklaidos, mažiausiai pastangų, tačiau daugiausia rezultatų atnešantis veiksmas.

„Aš įsimylėjau Obamą" (I Got a Crush on Obama) muzikinis vaizdo klipas pasirodė 2007 metų birželio mėnesio pradžioje, kurio autoriai komediantai „Barely political". Akimirksniu šis vaizdo klipas, dabar skaičiuojantis daugiau nei 24 milijonus su puse peržiūrų, pasklido po visą pasaulį: buvo parodytas CNN, Fox News, The View, ABC ir MSNBC televizijose. Pagrindinė aktorė Gintarė Ly Etindžer (Amber Lee Ettinger), dar kitaip vadinama „Obamos mergina" (Obama girl), buvo pripažinta seksualiausia interneto mergina 2008-aisiais ir iki šiol įvardijama kaip viena įtakingiausių 2008-ųjų metų politinės kampanijos figūrų.

Vėliau šis vaizdo klipas išaugo į kitus projektus: „Obamos mergina" tapo superherojumi, kovojančiu prieš Respublikonų partijos šalininkus įvairiose „serijose", taip pat socialiniame tinkle myspace.com buvo sukurtas profilis, sulaukęs apie 10 tūkstančių žmonių palaikymo, o kitame socialiniame tinkle youtube.com „Geriausia iš Obama merginos" (Best of Obama girl) kanalas, kuriame publikuojamos kitos „Obamos merginos" misijos alternatyvos. Jos dainos apie tai, jog Hilari Klinton privalo suprasti, kad JAV tampa Obamos valstybe, jos vaidybiniai vaizdo siužetai apie tai, kaip ji palaiko Obamą, kaip ji, kartu su Hario Trumeno mergina, treniruojasi ir kovoja Obamos dėl gerbūvio. Galiausiai bet kokiomis aplinkybėmis virtualioje erdvėje pasirodęs seksualios aktorės įvaizdis asociatyviai primindavo Baraką Obamą.

Jei remtumėmės psichoterapiauto Sigmundo Freudo panseksualizmo teorija, kuomet visa pažiūrų sistema, kuria remiasi žmogaus, yra pagrįsta seksualiniu potraukiu, galėtume drąsiai sakyti, jog būtent seksuali aktorės Gintarės Ly Etindžer išvaizda visai netikėtai Barakui Obamai atnešė milžinišką populiarumą ir sėkmę, jo įvaizdį praturtino patrauklaus ir jaunimui įdomaus vyro atributais, jam net nenutuokiant. Veikiausiai 43 tūkstančiai žmonių, kurie paspaudimu tapo vaizdo klipo mėgėjais, kartu tapo ir Barako Obamos šalininkais ar bent jau simpatikais. Po klipo pasirodymo, B. Obama greitai virto viešosios erdvės taikiniu numeris vienas.

Niekas neabejoja, jog video klipas B. Obamai padarė milžiniškos naudos ir svariai prisidėjo prie jo pergalės rinkimuose. Reaguodamas į šią situaciją, Barakas Obama oficialiai išreiškė susirūpinimą, jog net 6 metų jo dukra klausinėjo apie tai, ką matė vaizdo klipe. Naujienų tinklui Associated Press B. Obama teigė, kad „tikriausiai prašau per daug, tačiau norėčiau, kad žmonės pagalvotų prieš kažką darant, kokią įtaką tai turės vaikams ar šeimoms".

„Sudėtingu rinkiminiu metu sunku atskirti savo vaikus ir žmoną nuo tokių dalykų, kurie duoda neigiamą atspalvį mano kampanijai", - teigė B. Obama.

Visgi „Barley political" dar kartą patvirtino, jog šis video klipas buvo sukurtas veikiau norint pasilinksminti, o ne palaikyti B. Obamą. Jie taip pat prasitarė, jog ateityje sukurs ir daugiau klipų, kuriuose tam tikra prasme bus minimi ir politikai. Ir sukūrė: jau minėti „Obamos merginos" superherojės serialai, vėliau Džordžo Bušo (George Bush) mergina, Niujorko mero Rudžio Giulianio (Rudy Giuliani) mergina ir kt.

Praėjus kiek mažiau nei metams bei penkiems mėnesiams nuo „Aš įsimylėjau Obamą" vaizdo klipo virusinės sklaidos (youtube.com patalpinta 2007 birželio 13 d.), viena didžiausių tyrimų bendrovių Gallup pateikė amerikiečiams klausimą, ar, jų nuomone, Barakas Obama yra tinkamas eiti prezidento pareigas. Į šį klausimą net 67 procentai amerikiečių atsakė „tinkamas". Įdomu sutapimas - būtent 2008-ųjų metų lapkričio mėnesį odė demokratų kandidatui į prezidentus buvo pati populiariausia internete per visą šio vaizdo klipo istoriją.

Matydami beprotišku tempu augantį Barako Obamos populiarumą, kuomet milijonai žmonių, sudominti patraukliai pateikta informacija, dalinasi ja su kitais, jo konkurentai - kiti demokratai ir respublikonai - taip pat bandė imtis panašių veiksmų savo žinomumui pakelti: atsirado ne tik garsių politikų merginos, tačiau net ir mamos.

Kai birželio 13 pasirodė „Obamos merginos" video medžiaga, pirmasis atsakyti suskubo jo tiesioginis oponentas Džonas Makeinas. Birželio 21 dieną youtube.com tinkle jau buvo galima rasti vaizdo medžiagą, kurioje atsiranda naujas veikėjas - Makeino mama. Nuotraukomis dengtame vaizdo klipe senyva moteris apeliuoja į pagyvenusios moters sveikatą, į prisiminimus, kai prezidentas buvo respublikonas Dvaitas Eizenhaueris. Tiesa, daina turi ir humoro elementų - moteris dainuoja: „mes turime daug bendro. Aš vaikštau su lazda, o tu ją turi savo varde" (We have a lot things the same. I walk with the cane, you have cain in your name). Visgi ši daina nesulaukė tokio didelio populiarumo kaip „Obamos merginos" šou.

Vėliau atsirado ir Makeino merginos. Tiesa, jau gerokai vėliau - 2008-ųjų metų pavasarį. Trys pusamžės, ne visai reprezentatyvios išvaizdos moterys, besiremdamos žinomomis dainomis, kaip Ice MC & Alexia „It's a rainy day" arba Michael Sembello „She's a maniac", joms suteikė politinį reprezentatyvinį atspalvį, pavyzdžiui, "Jis kariavo Vietnamo kare, aistringa širdimi ir sidabrine žvaigžde". Džonas Makeinas „Fox news" televizijai apie šį šou projektą kalbėjo daug palankiau nei Barakas Obama apie „savo merginą". Respublikonas sakė, jog yra matęs ne vieną šių gerbėjų klipą ir jam tai patiko. „Manau, kad jos nuostabios. Esu dėkingas už tai", - teigė buvęs kandidatas į prezidentus.

Beje, negalima pamiršti ir apskritai bene sėkmingiausio atsako į „Obamos merginos" vaizdo klipą - „Aš įsimylėjau Hilari", kuris sulaukė 6,5 milijonus peržiūrų. Jauno vaikino roko stiliumi atliekama daina, visgi iš esmės tik demokratą palaikančios dainos kopija - skiriasi tik muzikos stilius bei palaikančioji pusė. Be to, šis muzikinis klipas taip pat pasirodė gerokai vėliau nei odė Obamai - tik 2008-ųjų metų sausio 13-ąją.

Nagrinėjant techniniu lygmeniu, galima atkreipti dėmesį į tai, kokią žinutę tarp eilučių mums siunčia vienos ar kitos vaizdo medžiagos kūrėjai. Kaip sako Laris Simonsas (Larry Simmons), kompiuterinių bei verslo technologijų ekspertas, vaizdinės politinės reklamos metu svarbiausia nusistatyti svarbiausias tezes, kurias norima pabrėžti klipe. „Aš įsimylėjau Obamą" - tai nuolat kartojama „Obamos merginos" vaizdo medžiagoje. Ši išryškinama frazę yra pagrindinis dainos akcentas, lyg mantra, labiausiai įstringanti į galvą. Laris Simonsas taip pat sako, jog labai svarbu naudoti užkadrinį tekstą, kuris, dainos atveju, yra priedainio metu antro plano dainininkui šaukiant „Barakas Obama". „Aš įsimylėjau Obamą" - daina yra labai stiprus teigiamas emocinis užtaisas vien klausant užmerkus akis, o atsimerkus, remiantis jau aptartu S. Freudo faktoriumi, įtaiga tampa dar didesnė.

Šioje vietoje iškart galime nustatyti ir Džoną Makeiną palaikančių, sukurtų mamos ar merginų, klipų nesėkmės priežastis. Pirmiausia - visų šių klipų idėja jau nebebuvo originali, tad populiarumas ir įtaiga žmonėms automatiškai buvo mažesnė. Kalbant apie operatyviausią atsaką į „Obamos merginą" - Džono Makeino mamą - verta paminėti, jog visame internete nėra tiesiogiai patalpinto šio vaizdo klipo, o apie jį sužinome tik iš televizijos laidos įrašo, kurio metu buvo parodyta Makeino mamos daina. Joje nedominuoja jokia „mantra", kurią būtų norima įdiegti klausytojui, daina nėra įsimenama, o vienintelis subjektas, į kurį yra apeliuojama, - senyvos močiutės amžius ir sveikata. Dž. Makeino merginos taip pat nebuvo tokios sėkmingos kaip „Obamos mergina". Nors pirmosios sukūrė ne vieną vaizdo klipą, palaikantį respublikoną Dž. Makeiną, net ir bendras jų peržiūrų skaičius maždaug dešimt kartų mažesnis nei „Aš įsimylėjau Obamą". Taip pat svarbu paminėti, jog tiek mamos, tiek merginų atsakuose svarbus S. Freudo faktorius nesuveikė ir netgi davė neigiamą atspalvį - lyginant su Gintare Ly Etindžer, Dž. Makeino merginoms trūko išvaizdos privalumų, be to, vaizdo klipuose jos atrodė šiurkščios, įžūlios, atgrasios.

Tai, kas įvyko prieš 4-erius metus, naudojama politikų ir dabar, besiruošiant naujiems rinkimams į JAV prezidento postą. 2012 m. kovo 9 dieną politico.com svetainėje pasirodė publikacija, kurioje rašoma, kad sesių Halės ir Kamilės Haris (Haley and Camille Harris) iš grupės „The First love band" daina, apie dabar jau oficialiai savo kandidatavimą į prezidentus atšaukusį respublikoną Riką Santorum, sklinda virusinės komunikacijos principu. Per keturis mėnesius ši kantri stiliumi atliekama daina buvo peržiūrėta beveik 2 milijonus kartų. „Tai viltis mūsų tautai. Tikriausiai pirmąjį kartą po Ronaldo Reigano. <...> Aš tikiu, Rikas Santorum - mūsų žmogus!" (Oh, there is Hope for our nation again. Maybe the First time Since we Had Ronald Reagan. <...> Yes, i Believe. Rick Santorum is our Man!).

Nuo politikos, jos intrigų, pažadų pavargusiems žmonėms tokia forma pateiktas šou netikėtai tapo B. Obamos rinkiminės kampanijos galinga dalimi. Jaunųjų komikų papokštavimas atkreipė dėmesį paprastumu, lengvumu, žaismingumu, o tai tiesesnis kelias į rinkėjus nei nusibodę, neišpildomi pažadai, demonstracijos ar kiti tradiciniai rinkiminiai šou. Tai buvo beprecedentis atvejis, kurio reikšmės nenueigė net didžiausias B. Obamos konkurentas Dž. Makeinas, pasekęs tuo pačiu pavyzdžiu. Galbūt, jei Gintarė Ly Etandžer būtų sudainavusi apie Džoną Makeiną, dabar Vašingtone sėdėtų ne B. Obama.

Rinkimų batalijos prasidėjo ir Lietuvoje. Rudenį rinksime Seimą. Žinomiausių pasaulio politikų patirtimi, galima tikėtis, naudosis ir mūsų kandidatai į Seimo narius. Gali būti, jog greitu metu aistras politinėje arenoje kaitins ne tik mitingai Nepriklausomybės ar Daukanto aikštėse, tankai Gedimino prospekte, bet ir vis lankstesnis socialinių tinklų - Youtube, Facebook, Twitter - panaudojimas įvairialypei politinei reklamai.

20 populiariausių JAV politinį atspalvį turinčių klipų.
VIDEO: Crush On Obama
VIDEO: "McCain Mama"
VIDEO: 236.com: McCainiac

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai