„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2011 10 28

Žvynelinės simptomai dažniausiai paaštrėja rudenį ir pavasarį

Šia liga visame pasaulyje serga daugiau nei 120 milijonų žmonių. Nors susirgimo priežastis - autoimuninė ir ji neužkrečiama, aplinkiniai sergančiųjų neretai privengia.
/ Įkrauk reporterio nuotrauka

Šia liga visame pasaulyje serga daugiau nei 120 milijonų žmonių. Nors susirgimo priežastis - autoimuninė ir ji neužkrečiama, aplinkiniai sergančiųjų neretai privengia. Daugelį gąsdina ligonių oda, nusėta raudonomis, įvairaus dydžio plokštelėmis, kurios yra padengtos sausais sidabro spalvos žvynais. Spalio 29-ąją minima pasaulinė Žvynelinės (psoriazės) diena. Anot gydytojų dermatovenerologų, tai lėtinė neišgydoma liga, dėl kurios sergantieji patiria psichologinį, socialinį ir fizinį diskomfortą.

Kaip tvirtina gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė, žvyneline kiekvienas serga savaip. „Susirgus psoriaze, odos viršutinio sluoksnio ląstelės dalijasi keliasdešimt kartų sparčiau nei įprastai, šis sluoksnis storėja, kietėja, pradeda pleiskanoti, kartais ima niežėti, perštėti. Sergant žvyneline, išberti gali bet kurią kūno vietą, bet dažniausiai išberiama oda, esanti alkūnių, kelių, kryžmens srityse, plaukuotoje galvos dalyje. Viso kūno išbėrimai būna tik nedaugeliui. Liga taip pat gali pažeisti nagus ir sąnarius", - pasakojo gydytoja. Pasak dermatovenerologės, maždaug trečdaliui pacientų pirmieji žvynelinės požymiai atsiranda iki 20 metų amžiaus. Kas ją sukelia, kol kas nėra tiksliai žinoma. „Manoma, kad dalis sergančiųjų šią ligą paveldi. Psoriazę taip pat gali išprovokuoti infekcijos, stresas, tam tikri medikamentai, traumos, cheminiai ir fiziniai odos dirgikliai, rūkymas, alkoholio vartojimas. Vis dar atsiranda manančiųjų, kad žvynelinę sukelia prasta asmens higiena. Tačiau taip tikrai nėra" - tikino I. Kiselienė.

Daugiau kaip 30 metų farmacijos srityje dirbanti vaistininkė Birutė Turovienė tvirtino, jog ilgus šimtmečius žmonės žvynelinės pažeistą odą gydė gamtos teikiamomis priemonėmis: saule, vandeniu, klimatu, augaliniais aliejais, vazelinu, dervomis. „Ilgainiui buvo atrasti vietinio poveikio vaistai nuo uždegimo gliukokortikoidai, vėliau - vitamino D3 preparatai. Odos pleiskanojimą mažina bei kitus nemalonius simptomus silpnina preparatai su salicilo rūgštimi ar šlapalu, parafinu, Negyvosios jūros purvu. Pastaruosius galima naudoti ir profilaktiškai", - teigė vaistininkė.

Dermatovenerologė I.Kiselienė pridūrė, jog žvynelinės eiga yra banguojanti - tai aprimsta, tai kartojasi. Dažniausiai odos būklė pagerėja vasarą, būnant prie jūros. Atėjus rudeniui ar pavasariui ligos simptomai gali vėl paaštrėti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs