TAFISA 2012 – penktosios pasaulinės sporto visiems žaidynės šiemet vyko Šiauliuose. Šia proga į Šiaulius atvyko atstovai iš 50 pasaulio šalių, kurie savo egzotika ir netradicinėmis sporto šakomis pritraukė šiauliečių ir miesto svečių dėmesį.
TAFISA – originalus ir autentiškas sportas visiems
Šiandien Šiaulių miesto stadione vyko pasaulio tautų nacionaliniai kultūros ir sporto pasirodymai. Šventės svečiai galėjo ne tik susipažinti su 50-ies skirtingų pasaulio šalių kultūromis, pamatyti jų šokius ar išgirsti dainas, bet ir išmėginti savo jėgas egzotiškose sporto šakose.
Didžiausio dėmesio susilaukė tokios sporto šakos, kurias pamatyti ir juolab, jose sudalyvauti galima tik toje šalyje arba TAFISOJE. Indijos atstovai šiauliečiams rodė Kabaddi ir Khokho. Tai tokia sporto šaka, kurioje yra lipama ant stulpo ir atliekami įvairūs akrobatiniai triukai, tiesiog prikaustantys žiūrovų dėmesį. Šiai sporto šakai reikalingas profesionalumas, todėl žiūrovams Kabaddi ir Khokho išmėginti nebuvo leidžiama.
Lietuvoje – krepšinis, o Japonijoje?
Lietuvoje antroji religija – krepšinis, o Japonijoje – gateball'as, kurią japonai TAFISOJE ne tik pristatė, bet ir kvietė prisijungti visus norinčius išmėginti savo jėgas. Kaip juokavo viena iš gateball‘o žaidėjų Miki Nakao, jų komanda neketina aplankyti daug žymių vietų tiek Lietuvoje, tiek Šiauliuose, geriau – žaisti. „Japonijoje gateball‘as – gyvenimo stilius, mes žaidžiame nuo ryto iki vakaro. Dabar gateball‘as populiaresnis pagyvenusių žmonių tarpe, nes pastarieji išėję iš darbo pradeda intensyviau žaisti.“ Kriketas – gateball‘o pradininkas. Anot Miki Nakao „Gateball‘as – supaprastintas kriketas, atsiradęs po antrojo pasaulinio karo. Vaikai negalėjo žaisti kriketo, nes nesuprato jo taisyklių, o gateball‘as – universalus, lengvai suprantamos taisyklės, o žaisti jį gali tiek suaugę, tiek vaikai.“ Pasak Miki, gateball‘e įdomiausia strategija, nes niekuomet nežinai, kaip žaidimas baigsis. Džiugu ir tai, jog šiame žaidime visiškai nesvarbus amžius, nesvarbu kas laimi, todėl žaidžia visi.
Khridoli – tradicinė gruzinų sporto šaka
Didžiulio susidomėjimo sulaukė gruzinų karo menai – Khridoli, kurios apima kovas su ir be ginklų. Khridoli apima skirtingus kovos stilius iš kurių populiariausias – su ginklais. Anot vieno iš Khridoli atstovų Giorgi Avsajanishvili, „Khridoli – tradicinė gruzinų sporto šaka, kuri buvo uždrausta iki rusų okupacijos ir tik Gruzijai atgavus nepriklausomybės šalyje vėl ėmė vykti Khridoli varžybos, sulaukiančios nemažo susidomėjimo.“ Kadangi Khridoli reikalauja tam tikro pasiruošimo, TAFISOJE šie kovų menai buvo tik pristatyti. Pasak Giorgi Avsajanishvili, Khiroli sulaukia didžiulio susidomėjimo, nes „po nepriklausomybės atgavimo Khridoli tapo legaliu. Daug vaikų nori išmokti šio kovos meno.“ Kalbėdamas apie Lietuvą, Giorgi Avsajanishvili šypsosi ir sako, jog Lietuviai labai draugiški ir tikisi, jog kitą kart lankydamiesi Lietuvoje jie būtinai aplankys kitus Lietuvos miestus, nes kol kas kelionėms nėra laiko, reikia rodyti Khridoli.
Ripka – iš senovės į XXI amžių
Šiauliečius stebino ir tautiniais rūbais pasipuošę lietuvaičiai, demonstravę seną lietuvių liaudies žaidimą – ripką. Tradiciškai žaidime dalyvauja dvi komandos po 7 žaidėjus, turinčius riestas lazdas, kurios labai primena naudojamas ledo ritulyje. Taip pat ripkai reikalingas ir ritulys iki 700 gr., kurio skersmuo – 17-18 cm. Šio žaidimo tikslas – lazdomis ritinį išritinti už varžovų aikštelės galinės linijos ribų arba įmušti į vartus. Laimi daugiausiai taškų surinkusi komanda. Anot TAFISOJE pasirodžiusių vaikinų, ripka labai panaši į ledo ritulį. Nors ripką žaidžiančių vaikinų sportinė veikla šiuo žaidimu neapsiriboję, jie labai mėgsta šį seną žaidimą. Ripkos žaidėjai iš Šiaulių pasakojo, jog šiuo žaidimu daugiausia domisi TAFISOS dalyviai iš Rytų šalių. „Dauguma prieina ir sako, kad gerai pasirodėm, jiems patinka“ – džiaugėsi Viktoras ir Mantas.
TAFISA Šiauliuose vyks iki trečiadienio. Tikimasi, jog visi susidomėję spės atvykti į Šiaulius ir ne tik pamatyti egzotiškas sporto šakas, bet ir patys jose sudalyvauti.