„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Pigmentacija: kaip galima efektyviai padailinti odą?

Odos spalvą nulemia ypatingų odos ląstelių – melanocitų gaminamas pigmentas melaninas. Oda patamsėja arba pašviesėja, priklausomai nuo pačių melanocitų, jų pagaminamo melanino kiekio ir jo pasiskirstymo tarp keratinocitų. Gamindama melaniną oda sukuria apsauginį ekraną nuo UV spindulių. Dažniausiai pasitaikančios sutrikimo formos – apgamai, strazdanos, rudmės ir pigmento nykimas.
Veido odos pokyčiai prieš gydymą ir po jo.
Veido odos pokyčiai prieš gydymą ir po jo (gydymo trukmė - 8 mėn)

Hiperpigmentacija pasireiškia visų tipų, rasių ir abiejų lyčių asmenims. Kartais hiperpigmentacija gali būti ir ne odos ligų simptomas. Hiperpigmentaciją sumažinti nėra lengva, bet tinkamai gydantis galima.

Vis dėlto nesekmės dažnai sukelia beviltiškumo pojūtį ir depresinę nuotaiką. Apie hiperpigmentaciją sukeliančias priežastis, formas bei šalinimo būdus kalbamės su Odos estetikos klinikos specialiste Živile Jucevičiene.

– Kokios yra hiperpigmentacijos priežastys?

– Dažniausiai melanino odoje padaugėja dėl UV spinduliavimo, hormonų pokyčių nėštumo metu, vartojančioms kontraceptikus, menopauzėje ir po uždegiminių ligų.

Použdegiminė hiperpigmentacija dažna su randais po spuogų, neteisingai atliktų pilingų ir agresyvaus gydymo. Taip pat hiperpigmentaciją gali sukelti kai kurie antibiotikai, hormoniniai preparatai, prieštraukuliniai vaistai.

– Kam hiperpigmentacija pasitaiko dažniausiai?

– Hiperpigmentacija dažna asmenims, kurie daug laiko leidžia saulėje ar soliariumuose ir iki 18 metų amžiaus nenaudoja apsauginių saulės filtrų, taip susiformuoja saulės pažeista oda. Taip pat moterims nėštumo metu ar vartojančioms kontraceptines tabletes.

– Kaip atpažinti, ar pigmentacija gili ar paviršinė?

– Mūsų klinikoje pigmentacijos gylio nustatymui naudojame odos analizatorių. Tai palengvina nustatyti problemos mastus. Siekiant sėkmės gydyme, detali analizė yra būtina. Svarbu nustatyti pigmento gylį ir išsiaiškinti jo atsiradimo priežastis.

Použdegiminė hiperpigmentacija dažna su randais po spuogų, neteisingai atliktų pilingų ir agresyvaus gydymo

Pigmento gylį galime nusistatyti ir patys. Reikia pirštais patempti odą pigmentinės dėmės vietoje. Jei oda pašviesėja – tai paviršinis pigmentas. Jį galime įveikti greitai, per 3 keratinocitų pasikeitimo ciklus, t. y. per 18 savaičių.

Jei spalva tokia pati – pigmentas yra gilus. Gilų pigmentą sumažinti yra sunkus ir ilgai trunkantis kliento ir odos specialisto darbas. Reikia kantrybės ir abipusės motyvacijos.

Lietuvių odos tipas pagal Fitzpatricko skalę yra pirmas. Mums pasisekė – pigmentaciją mums įveikti lengviau nei tamsesnio gymio žmonėms.

– Kuo skiriasi balinimas nuo šviesinimo?

– Pigmento susidarymo mechanizmas yra sudėtingas. Daug įvairių biocheminių reakcijų įvyksta nuo pradinės stadijos, kol pamatome pigmentą odos paviršiuje.

Skirtingos veikliosios medžiagos veikia skirtingai. Daugelis jų veikia fermento tirozinazės aktyvumą, dėl ko mažėja pigmento susidarymas, tokiu atveju turėsime balinimą.

Taip pat skaitykite: Visa tiesa apie drėkinamuosius kremus: kodėl jie gali būti žalingi?

Kitos medžiagos, pvz. retinolis, gerina pigmento pasiskirstymą į keratinocitus. Šiuo atveju suteikiame odai tolygesnę spalvą. Tai yra šviesinimas. Mažinant pigmentaciją būtina naudoti ir balinamąsias, ir šviesinamąsias medžiagas.

– Kokios veikliosios medžiagos mažina pigmentines dėmes?

– Iš esmės galimos dvi pigmentacijos mažinimo strategijos: išorinės priemonės ir nechirurginės procedūros. Gerų rezultatų galime tikėtis pasirinkus vieną iš šių galimybių, bet siekiant geriausio būtina derinti abi.

Plačiausiai naudojamos veikliosios medžiagos, kurios slopina fermento, atsakingo už melanino gamybą melanocituose, tirozinazės aktyvumą.

retinolis, gerina pigmento pasiskirstymą į keratinocitus. Šiuo atveju suteikiame odai tolygesnę spalvą

Tokios veikliosios medžiagos sukelia balinamąjį poveikį ir yra ypač efektyvios, kai būtina sumažinti melanino susidarymą, pavyzdžiui melazmos atveju.

Veikliosios medžiagos, kurios mažina pigmentaciją, yra kojo rūgštis, arbutinas, azelainė rūgštis, migdolų rūgštis, niacinamidas, saldymedžio ekstraktas ir kitos.

Kai pigmentacija nėra gili, paviršinį odos spalvos netolygumą galima išlyginti perskirstant pigmentą tarp keratinocitų. Šiuo atveju mes siūlome retinolį ir alfa hidroksi rūgštis. Tikslas yra sukelti odos eksfoliaciją – lupimąsi ir atnaujinti odą.

– Ar visos priemonės vienodai efektyvios?

– Išorinių priemonių efektyvumas yra nulemtas ne tik pačios veikliosios medžiagos ir jos koncentracijos, bet ir pernešimo sistemos. Melanocitai yra giliai odoje, todėl ne visi produktai vienodai efektyvūs. Tik pasirinkus efektyvius preparatus, juos tinkamai naudojant ir taikant kartu su profesionaliomis procedūromis galima tikėtis sėkmės.

Melanocitai yra dendritinės ląstelės, t. y. turi ataugas, kurios suformuoja tinklą. Neteisinga priežiūra gali sukelti melanocitų ataugų pažeidimus ir dar labiau padidinti melanino gamybą arba sukelti uždegimą ir lemti dar didesnę po uždegiminę pigmentaciją.

Tik pasirinkus efektyvius preparatus, juos tinkamai naudojant ir taikant kartu su profesionaliomis procedūromis galima tikėtis sėkmės

– Ar reikia atlikti profesionalias procedūras hiperpigmentinei odai?

– Taip, netgi būtina. Tik prieš procedūras reikia paruošti odą namuose. Tai reiškia, kad klientas turi 4–6 savaites naudoti namų priežiūros priemones pagal paskirtą protokolą. Po to, mes siūlome atlikti šveitimus greitesniam odos atsinaujinimui ir pigmentacijos pašalinimui.

– Kokia yra kasdienė hiperpigmentinės odos priežiūra?

– Prausimasis, odos eksfoliacija, pigmentą slopinančių ir šviesinančių odą veikliųjų medžiagų naudojimas, apsauga nuo saulės. Ląstelės, gaminančios pigmentą, yra jautrios karščiui ir stresui. Todėl reikia stengtis jų neprovokuoti.

– Ar pigmentacija neatsinaujina?

– Mažinant pigmentaciją, pagrindinis tikslas yra ne tik pašalinti pigmentą, bet ir stabilizuoti melanocitus, kad jie ateityje taip nereaguotų į UV spindulius ar kitokį stresą. Būtina stiprinti bendrą odos sveikatą ir jos imunitetą.

– Kaip išvengti hiperpigmentacijos?

– Prevencija visada yra geriau nei korekcija. Labai dažnai pigmentacija atsinaujina dėl nežinojimo ar abejingumo. Svarbiausia vengti saulės poveikio, ypač tiesioginio. Vilkėti drabužius ilgomis rankovėmis, vasarą nešioti skrybėlaites. Nuolat ištisus metus naudoti plataus spektro apsaugą nuo saulės.

Taip pat skaitykite: Viskas, ko nežinote, bet privalote žinoti apie jaunystės eliksyrą – retinolį

Visos apsaugos nuo saulės veikia iki dviejų valandų, todėl būtina tepti odą kas dvi valandas. Pamirškite soliariumus. Atminkite, kad mūsų mylimas telefonas ir televizorius spinduliuoja HEV – aukštos energijos matomą šviesą, kuri taip pat sukelia pokyčius odoje.

Eksfolijuokite odą švelniais šveitikliais. Jei geriate vaistus, įsitikinkite, ar jie nesukelia hiperpigmentacijos. Jei taip, gal galima juos pakeisti kitais.

Jei tikite stebuklais, neketinate pasiryžti kantriam darbui kartu su profesionalais ar neketinate saugotis nuo saulės – geriau nepradėkite.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“