Įrodyta, kad retinolis skatina, tolygų pigmento pasiskirstymą, odos spalvos ir tekstūros tolygumą, drėgmės atkūrimą.
Retinolis skatina odos atsinaujinimą, stimuliuoja kolageno gamybą ir pagerina bendrą odos išvaizdą. Pagrindiniai du iššūkiai, naudojant retinolį, yra suvaldyti atsirandantį odos jautrumą ir naudoti tinkamos formos, stabilų retinolį.
Į visus klausimus apie retinolį atsako Odos estetikos klinikos specialistė Živilė Jucevičienė.
– Kas yra retinolis?
– Retinolis yra vitamino A darinys, riebaluose tirpus vitaminas, kuris atlieka labai svarbias funkcijas organizme, tame tarpe ir odoje. Keletas iš jų – skatina ląstelių apykaitą, atitolina odos senėjimo požymius, atveria užsikimšusias poras, mažina sebumo išsiskyrimą.
– Kaip reiktų pradėti naudoti retinolį?
– Jei jūs niekada nenaudojote vitamino A darinių, geriausiai pradėti nuo nedidelės koncentracijos kelis kartus per savaitę vakarais. Palaipsniui pereiti prie kasdienio naudojimo ir didinti retinolio koncentraciją. Optimalus retinolio poveikis pasiekiamas naudojant jo 1 proc. koncentraciją stabilioje formoje.
Taip pat skaitykite: Jaunystės ir grožio vitaminai
– Kiek svarbus retinolis odos priežiūroje?
– Retinolis yra visų odos ląstelių funkcionavimo pagrindas. Jis veikia ląstelės branduolį, t. y. genetinę informaciją, ir skatina ląstelių aktyvumą, stiprina odos imunitetą. Kuo didesnė jo koncentracija, tuo jis efektyvesnis.
Jei jūs niekada nenaudojote vitamino A darinių, geriausiai pradėti nuo nedidelės koncentracijos kelis kartus per savaitę vakarais.
Tačiau didelės jo koncentracijos sukelia odos sudirginimą, todėl kartais moterys nenori jo naudoti. Šį sudirginimą galima įveikti, odą pamažu pratinant, t. y. palaipsniui didinant naudojimo dažnį ir stiprumą.
Didelės koncentracijos retinolis vienintelis efektyviausiai iš visų veikliųjų medžiagų kovoja su odos senėjimu. Poveikis ir efektyvumas priklauso nuo retinolio formos, koncentracijos, stabilumo ir pernešimo sistemos.
– Retinoinė rūgštis, retinolis, retinaldehidas ir kt. – ar tai tas pats vitaminas A?
– Retinoinė rūgštis yra vitaminas A ir ji veikia stipriausiai. Tačiau ir sukelia didžiausią odos sudirgimą. Retinilo acetatas, retinilo palmitatas yra patys švelniausi, bet ir pačio silpniausio poveikio.
Retinolis yra tarpinė vitamino A forma. Visi vitamino A dariniai turi odoje pavirsti retinoine rūgštimi, kad galėtų pradėti dirbti savo stebuklingą darbą.
– Ar galima naudoti retinolį dieną?
– Tai yra dar vienas plačiausiai minimas mitas. Retinolis nesukelia fotojautrumo skirtingai nei retinoinė rūgštis. Kaip tik retinolis, vitaminas C ir vitaminas E apsaugo odą nuo UV žalos.
Tyrimai parodė, kad vitaminai A ir E kartu yra stabilūs ultravioletiniams spinduliams, naudojant apsaugą nuo saulės. Retinoidai patys yra nestabilūs šviesai, todėl dažniausiai rekomenduojami naudoti vakare.
Jie pakuojami į tamsaus stiklo butelius, vakuumines pakuotes. Vitaminas A, C ir E kartu su apsauga nuo saulės apsaugo nuo raukšlių formavimosi, netolygios odos spalvos, stangrumo netekimo ir rudų dėmių.
– Ar retinolį galima derinti su vitaminu C?
Retinoidai skatina kolageno gamybą, dėl ko oda tampa storesnė ir stangresnė.
– Tyrimai parodė, kad vitaminas C padeda retinoliui veikti geriau. Jis kovoja su žalingais radikalais ir apsaugo retinolį nuo oksidacijos dėl to, kad jis turi prasiskverbti giliau į odą. Be to vitaminas C reikalingas naujo kolageno formavimuisi.
Taip pat skaitykite: Ar vitaminas C padeda kovoti su antsvoriu?
– Ar galima naudoti retinolį nuolat?
– Tyrimai parodė, kad tik ilgalaikis tinkamos koncentracijos retinolio naudojimas gali turėti poveikį į odos senėjimo procesus.
– Ar retinoidai plonina odą?
Visiška netiesa. Atvirkščiai, retinoidai skatina kolageno gamybą, dėl ko oda tampa storesnė ir stangresnė. Plonėja tik pernelyg sustorėjęs raginis, negyvų ląstelių sluoksnis.
– Ar galima naudoti retinolį apie akis?
Ne tik galima, bet ir būtina. Ši sritis yra greičiausiai pažeidžiama žalingo aplinkos poveikio, todėl jau nuo 25 metų raukšlių formavimosi atitolinimui rekomenduojama profilaktiškai naudoti retinolį. Profilaktika visada geriau nei korekcija.
– Ar retinolis sukelia eksfoliaciją (lupimąsi)?
– Ne, nesukelia. Retinoidų pašalinis poveikis yra odos sudirginimas ir pleiskanojimas.
– Ar reikia nustoti naudoti retinolį, jei oda paraudo ir pleiskanoja?
– Ne. Tai yra tik pirminė odos reakcija, kuri dažna niekad anksčiau nevartojus retinolio. Kuo greičiau pasišalins senos odos ląstelės, kuo greičiau oda atsinaujins, pradės gamintis naujos ląstelės, tuo oda taps atsparesnė, didės odos imunitetas, tuo efektas bus didesnis. Nutrauksite naudojimą, nutrūks ir poveikis. Paprastai į retinolį oda ima raguoti sveikai po 4-6 savaičių.
Neužtenka retinolį įdėti į kremą ir manyti, kad jis jau bus efektyvus. Pirmiausiai gamintojas jį turi pateikti tokioje formoje, kad užtepus ant odos, jis išliktų stabilus. Taip pat labai svarbu ir prasiskverbimas: kuo didesnė koncentracija turi prasiskverbti į odos gilesnius sluoksnius, nes tik tada mes turėsime efektą.
Todėl svarbios ir technologijos, kurios įvelka retinolį į apsauginį sluoksnį. Labai svarbu ir atsipalaidavimo greitis. Jei atsipalaidavimas vyksta labai staigiai – sudirginimas bus stipresnis.
– Ar verta kęsti galimą sudirginimą, raudonį ir pleiskanojimą, gal yra alternatyvų?
– Tinkamo stiprumo retinolis – vienintelė stipraus poveikio medžiaga, kurios efektyvumu neabejoja nė vienas mokslininkas. Yra ir šiuolaikinės jo efektyvaus pateikimo formos.
Svarbu ir konsultacija, priežiūra ir patarimai. Jei kas mano, kad svorį galima mesti maigant televizoriaus nuotolinio valdymo pultą, – sėkmės. Tiems, kurie siekia rezultato, reikia ir pastangų. „No pain – no gain“. Saldžių pergalių kovoje prieš raukšles.