„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Sumažėjęs moterų seksualinis potraukis: mitai, kuriais neverta tikėti

Sumažėjęs moterų libido, seksualinis potraukis. geismas ir kiti panašiai apibūdinami dalykai neretai tampa temomis, apie kurias, deja, drovimasi ir baiminamasi su kuo nors šnekėti.
Seksuali mergina
Seksuali mergina / „Fotolia“ nuotr.

Su draugėmis, su gydytoju, kartais net su tuo, kurį ši problema irgi paliečia – su savo partneriu. Ši tema taip pat apipinta įvairiausiais mitais, nuogirdomis, įsitikinimais, kurie nėra visiškai teisingi, o kai kada – net ir klaidingi ar net traumuojantys. Tad kuo vadovautis ir į ką dėmesio nekreipti?

Štai, pavyzdžiui, gana paplitęs mitas, kad pačiu maloniausiu seksu mėgaujamasi paauglystėje ar jaunystėje, o po to viskas blanksta, buitiškėja, paprastėja.

Kaip yra iš tiesų? Indianos universiteto (JAV) mokslininkai, atlikę didelės apimties nacionalinę seksualinės sveikatos ir elgsenos apklausą, nustatė, jog tai – visiškai netiesa. Nors seksu jauname amžiuje mėgaujamasi dažniau, vyresniame amžiuje sekso kokybė ne tik kad gali nenukentėti, bet dar ir pagerėti. Ypač tai aktualu moterims, kurios savo seksualinio gyvenimo piką pasiekia apie trisdešimtuosius gyvenimo metus bei vėliau ir didžiausią malonumą patiria būtent sulaukusios vyresnio amžiaus.

Ir tai, kad seksas geriausias jaunystėje – tik vienas iš nevisiškai teisingų įsitikinimų. Apie kitus populiariausius mes taip pat pakalbėsime plačiau. Bet pirma – kas slepiasi po sumažėjusiu moters lytiniu potraukiu ir į ką svarbu atkreipti dėmesį.

Sumažėjęs moterų libido – ne retenybė

Sumažėjęs moterų libido nėra jau toks retas reiškinys – jį patiria mažiausiai viena iš trijų moterų kuriame nors savo gyvenimo tarpsnyje. Kartais tam apibūdinti tiesiog nėra žodžių, kartais pasakoma: „Neturiu nuotaikos“, „skauda galvą“ ar pan.

Simptomai apima sumažėjusį seksualinį potraukį, nuslopusį norą mylėtis, dingusias seksualines fantazijas ir mintis apie seksą. Deja, viskas tuo neapsiriboja ir dažnai pereina į savigraužą, kaltės jausmą, depresiją (arba jos pagilėjimą, jei būtent depresija sukėlė sumažėjusį libido), pašlijusius santykius su antrąja puse ir pan.

Sumažėjęs moterų libido nėra jau toks retas reiškinys – jį patiria mažiausiai viena iš trijų moterų kuriame nors savo gyvenimo tarpsnyje.

Anot Amerikos seksualinės sveikatos asociacijos, pagrindinės sumažėjusio moters lytinio potraukio priežastys yra depresija, įvairios medicininės būklės, šalutiniai tam tikrų vaistų poveikiai, stresas darbe ar šeimoje, maža savivertė ir sutrikusi hormonų pusiausvyra.

Kai kurioms moterims seksualinę disfunkciją sukelia ir cheminiai pokyčiai smegenyse. Tai vadinama hipoaktyviu seksualinio potraukio sutrikimu. Ši būklė išsivysto tada, kai centrinėje nervų sistemoje sutrinka dopamino, noradrenalino, serotonino pusiausvyra ir koncentracija. Tokį seksualinį sutrikimą nors kartą gyvenime gali patirti net iki 42 proc. moterų ir 31 proc. vyrų.

Taip pat skaitykite: Išblėso aistra vyrui: galimos priežastys ir problemos sprendimo būdai

2011 metais atlikto tyrimo, susijusio su moterų seksualiniu potraukiu, metu paaiškėjo, kad tik itin maža dalis moterų nesidrovi ir nesibaimina kalbėti apie šį sutrikimą su savo gydytoju ar psichoterapeutu. Ir tai, ko gero, gali būti didelė klaida, vedanti į dar sudėtingesnius šio sutrikimo užkaborius.

Kita vertus, ne kiekvienas sveikatos apsaugos specialistas įgalus padėti pacientei spręsti jos seksualines problemas, ypač jei tai yra ne psichoterapeutas, o šeimos gydytojas. Tad tokiu atveju turėtų būti sukurta lanksti ir optimali sistema, kaip seksualiniais sutrikimais besiskundžiančią pacientę nusiųsti ten, kur ji gautų reikiamą pagalbą, o ne numoti ranka į problemą ir nenuvertinti jos.

O kokia reikalinga pagalba? Taikomos įvairios psichoterapijos metodikos, tačiau labai svarbu palaikyti ne tik fizinį, bet ir emocinį intymumą su partneriu, pasitikėti vienas kitu, kalbėti apie susidariusias problemas, dviese arba su specialisto pagalba susidaryti planą ir dirbti ties juo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs