Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Tyrimas: vyriški kontraceptikai veiksmingi, tačiau dalis vyrų neištvėrė šalutinio poveikio

Pasirodo, nieko baisaus moterims užkrauti tokius negalavimus kaip depresija ir aknė vien dėl „didesnio gėrio“ – norint apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo, tačiau tikėtis, kad vyrai susitaikys su tokiu pačiu diskomfortu, negalima...
Švirkštas
Švirkštas / „Fotolia“ nuotr.

Tai, kad naujausi suleidžiami vyriški kontraceptikai yra veiksmingi, yra fantastiška naujiena. Tyrimo, kuriame dalyvavo 320 vyrų, rezultatai parodė, kad ši kontracepcijos priemonė 96% padėjo apsisaugoti nuo nėštumo, rašo independent.co.uk.

Pasaulio sveikatos organizacijos atstovas sakė: „Tyrimas parodė, kad yra galimybė vyrams vartoti hormoninę kontracepciją, sumažinančią neplanuoto jų partnerių nėštumo riziką.“

Tačiau vaistų tyrimas jau yra sustabdytas – nes 20 tyrime dalyvavusių vyrų (nepamirškite, tyrime dalyvavo 320 vyrukų) pareiškė, kad šalutinis injekcijos poveikis yra nepakeliamas, todėl buvo nuspręsta atlikti daugiau tyrimų ir tą poveikį neutralizuoti. Į šalutinio poveikio sąrašą papuola depresija, raumenų skausmai, nuotaikos svyravimai, aknė ir libido pokyčiai.

Skamba pažįstamai? O, taip, tai yra nedideli šalutiniai kontraceptinių tablečių, kurias vartoja 48% 16–19 metų moterų, 64% 20–24 metų moterų ir 55% 25–29 metų moterų, poveikiai.

Gaila tų vyrų – neištvėrė šalutinio poveikio, su kuriuo moterys susiduria kiekvieną dieną, norėdamos išvengti nepageidaujamo nėštumo.

Atsakomybė už kontracepciją ant moterų pečių užgriuvo nuo 1962-ųjų, kai prekyboje pirmą kartą pasirodė kontraceptinės tabletės; su atsakomybe užgriuvo ir šalutinis poveikis.

Kalbant apie kontracepciją, medicina yra labai šališka – vyrų naudai. Moterys gali ištverti depresiją ir aknę vien dėl „didesnio gėrio“ norint apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo, tačiau tikėtis, kad vyrai susitaikys su tokiu pačiu diskomfortu – negalima. Todėl dabar mokslininkai švaistys milijonus bandydami patobulinti preparatą ir sumažinti šalutinį poveikį.

Vos 20 tyrime dalyvavusių vyrų sakė, kad nepakelia šalutinio poveikio – daugiau nei 75% teigė, kad mielai naudotų šią kontracepcijos priemonę. Tik todėl, kad 20 vyrų buvo nepatenkinti, visas tyrimas buvo sustabdytas.

Pridėkime kontekstą. Vienas pavojingiausių dalykų, su kuriais susiduria moterys, vartojančios kontraceptines tabletes, yra padidėjusi giliųjų venų trombozės (o tai gali būti mirtina) rizika. Poveikį jaučia 2 iš 10 tūkst. moterų. Ne viena jauna mergina mirė, nes vartojo kontraceptines tabletes. Reguliavimo agentūrų patarimas? „Nauda nusveria riziką.“

Taip pat padidėja krūtų vėžio rizika: 1 iš 8 moterų suserga krūties vėžiu, ir jis yra atsakingas už kasdien Jungtinėje Karalystėje įvykstančią 31 mirtį. Taip pat vartojant kontraceptines tabletes, didėja gimdos kaklelio vėžio ir insulto rizika, o ką jau kalbėti apie nuotaikų svyravimą, skaudančias krūtis, galvos skausmus, migrenas, padidėjusį svorį, gausias ir skausmingas mėnesines, pradingusias mėnesines, kasdienį kraujavimą (dar vadinamą tepliojimu)... Tęsti?

Pavojus, kurį kelia kontraceptinės tabletės, yra didžiulis, o ir gerti jas nėra itin malonu. Tačiau moterys šią naštą neša jau daugiau nei 50 metų, norėdamos užtikrinti galimybę santykiams išsirutulioti be nėštumo. Tai, kad mokslininkai sustabdė didžiulį vyriškos kontracepcijos tyrimą dėl kelių nežymių – taip, jie yra nežymūs, nes būtent tai jais besiskundžiančiai moteriai pasakys šeimos gydytojas – šalutinių poveikių.

Mes nekaltiname vyrų, pasitraukusių iš tyrimo, rašoma independent.co.uk. Kaltiname mediciną, kuri su moterimis elgiasi kaip su gyvuliais, galinčiais susitaikyti su vėžio ir krešulių rizika vien tam, kad išvengtų didėjančios nelauktų vaikelių populiacijos, tačiau neleidžia vyrams dėl to paties tikslo pakentėti nedidelio galvos skausmo.

Kontraceptinių tablečių alternatyvos moterims ne ką geresnės. Progestino konraceptinės tabletės nekelia tokios rizikos, kadangi jose nėra estrogeno, tačiau jos gali sukelti nereguliarų kraujavimą arba panaikinti mėnesines – daugumai tai kainuoja daug nervų, ypač, kai bandai išvengti nepageidaujamo nėštumo.

Kontracepinės injekcijos sukelia nereguliarų kraujavimą – kai kurios moterys kraujuoja kasdien, ir nieko neįmanoma pakeisti. Jei šalutinis injekcijos poveikis nepakeliamas, tenka iškęsti tris mėnesius.

Implantas taip pat sutrikdo menstruacinį ciklą; be to, į ranką jums sugrūda pagaliuką. O apie spiralę net nepradėsime (mažas vario gabaliukas, be nuskausminamųjų kišamas į gimdą per makštį ir gimdos kaklelį). To pakanka, kad celibatas – ar net vaiko gimdymas – taptų realia opcija.

Vyrų kontracepcijos tyrimo sustabdymas yra nepagrįstas, teigia dienraštis. Jei mokslininkai nepateiks įrodymų, kad ši injekcija padidina mirties ar vėžio riziką – ar bet kokį kitą riziką keliantį šalutinį poveikį, su kuriuo kasdien susiduria milijardai kontracepciją naudojančių moterų, – jie tikrai kursto kontroversiją.

Paprastai mokslas nebūna šališkas. Tačiau šis atvejis – viršūnė. Moterys sudaro pusę populiacijos Jungtinėje Karalystėje ir lygiai pusę partnerystės, atsakingos už neplanuotą vaiką, ir, kalbant apie kontracepciją, pats laikas leisti mums pailsėti, rašo žurnalistė Anna Rhodes iš independent.co.uk.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų