„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2015 05 06

Gruzijos Adžarijos regiono virtuvės perlai: nuo chačapurio iki padažo iš „medžio“

Išties Gruzija – dar nenušlifuotas deimantas. Jau nusileidus oro uoste akys pradeda raibti. Juodosios jūros apsupty akina baltakepuriai kalnai, žaliuoja miškai, o dar labiau sužavi tuose žaliose aukštumose švysčiojantys namelių stogai. Nieko keisto, kad Batumis, miestas, esantis nuo Kutaisio vos pora valandų kelio, taip išalkęs turistų.
Adžarijos regiono chačapuris
Adžarijos regiono chačapuris / A. Kaušakienės nuotr.

Jame tikrai yra ką pamatyti, nemeluosime, tačiau ir tobulėti dar yra kur. Kol dar ne sezono pradžia, miestelyje ganėtinai ramu, nors visi pamažu ruošiasi atvykėlių antplūdžiui. Nuo seno besibičiuliaujantys gruzinai ir lietuviai vieni kitiems negaili liaupsių. „Iš kur jūs?“, – klausia senučiukė, stovinti prie chačapurių restorano. Atsakome, kad žurnalistai iš Lietuvos. „A, Lietuva. Žinau, puiki šalis. Geros jums viešnagės!”, – dar palinki. 

Ir taip kone visur – pasirodo, visi gruzinai turi draugų lietuvių ir labai norėtų aplankyti Lietuvą. Net mūsų gidė Nona Markaryan ne taip seniai lankėsi Vilniuje, kuris jai paliko neišdildomą įspūdį. Žinoma, nesikuklinome, ir pakvietėme pasisvečiuoti dar kartą.

Chačapurių meka

Taigi, pirmasis mūsų susitikimas ir pažintis su Adžarijos regiono virtuve prasideda chačapuriu. Porcija tokio dydžio, kad mums, net ir labai išalkusiems po pusketvirtos valandos skrydžio ir kelių valandų kratymosi smagiaisiais Gruzijos kalneliais, įveikti jį atrodo neįmanoma misija. Beje, ant stalo Gruzijoje puikuojasi visiems (tiksliau, ankstesnėms kartoms) gerai pažįstami limonadai („Diušes“, „Tarchūnas“ ir pan.). Pasirodo, šie limonadai – tai kaip amerikiečiams kokakola, ir be jų pietaujat ar vakarieniaujant būtų sunku išsiversti. Norintiems kažko kito gruzinai visuomet pasiryžę pasiūlyti mineralinio vandens „Borjomi“.

Arkardijus Petrosianas jau 26-erius metus kepa chačapurius ir sako, kad niekada neatsisakytų jų paskanauti – toks maistas negali nusibosti. Ir nors virtuvėje karšta kaip pekloje, visi kepėjai vyrai ten jaučiasi it žuvys vandenyje bei negaili patarimų, kaip iškepti patį geriausią chačapurį. „Mes juos valgome pusryčiams, kad jėgų kuo daugiau būtų“, – juokiasi A. Petrosianas, tikindamas, kad perpiet ar vakarienei šį patiekalą gruzinai renkasi retai. 

Nors virtuvėje karšta kaip pekloje, visi kepėjai vyrai ten jaučiasi it žuvys vandenyje bei negaili patarimų, kaip iškepti patį geriausią chačapurį.

Chačapuriai Adžarijos regione primena laivelį – iš mielinės tešlos formuojama valtelės forma, tuomet į vidų dedamas vietinis trupintas, tarkuotas sūris (kiek primena sūdytą lietuvišką varškės sūrį) ir skanėstas šaunamas į krosnį. Ką ten veikia kiaušinis? Jis, tarp kitko, nėra žalias. Apdorotas kiaušinis dedamas į „laivelio“ vidų ir tuomet patiekamas.

Kol nustebusiomis akimis stengiamės suprasti, kaip valgyti neįprastą patiekalą, išaiškėja tiesa, pažvelgus į mūsų palydovą vairuotoją Timūrą. Jis mums paaiškina, kad iš pradžių kiaušinį reikia sumaišyti su sūriu, o tuomet laužti chačapurio kraštelius ir juos mirkyti į „laivelyje“ esančią masę.

R.Mikalčiūtės/15min.lt nuotr./Chačapurių Gruzijoje yra visur: ir pakelės kioskuose, ir prabangiuose restoranuose
R.Mikalčiūtės/15min.lt nuotr./Štai taip atrodo chačapuris, kai kiaušinį sumaišome su sūriu. Belieka skanauti!

Paragauti, žinoma, smalsu ir įdomu, o ir vaizdas akiai malonus. Visgi sakoma, kad dėl skonio nesiginčijama, todėl vėliau mes ragavome ir kur kas gardesnių chačapurių, o vieną jų netgi išsikepėme kaimelyje, kuris įsikūręs kalnuose, 800 m virš jūros lygio, pas vietinę gruzinų šeimą, turinčią svečių namus „Zebo“. Ir tai nebuvo taip sunku, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio.

Kas svarbiausia, gaminant chačapurį? Tinkamai paruošta, minkšta mielinė tešla, nepersūdytas vietinis gruziniškas sūris ir kepant nepagailėtas sviesto gabalėlis. Štai tada turime ne „bulką su sūriu“ (tokio mūsų įvertinimo nusipelnė kai kurie chačapuriai), o tikrą burnoje tirpstantį vietinį gruzinų pasigardžiavimą. Pasigirsiu – už mano keptą chačapurį gruzinai net taures pakėlė, vadinasi, nebuvo taip blogai...

VIDEO: Chačapurio gamyba

Ir pačių chačapurių rūšių daugybė – kiekvienas regionas turi savo paslaptis, tad jie Adžarijos regione, kaip jau minėjome, kepami laivelio formos, kitur apvalūs, sūris gali būti dedamas ir į vidų, ir ant viršaus, yra dar ir achma – sluoksniuota chačapurio versija. 

Apskritai Gruzijoje skaniausia valgyti ne išpuoselėtuose restoranuose, o vietinėse, šeimos užeigose. Bent jau mūsų kompanija maloniai liko nustebinta maistu ne tik gruzino Zeburo Bolkvadzės sodyboje, bet ir Mtiralos nacionaliniame parke (kurį verta aplankyti, tik palaikykite gerą fizinę formą, nes vaikščioti tikrai yra kur) įsikūrusioje šeimos užeigoje „Chakvistavi“, kurios savininkas Jeiranas Kontselidze mielai dalijosi gruzinų virtuvės ypatumais.

Tradicinis chačapuris
Receptas: Tradicinis chačapuris
10 asmenims
Pagaminsite per 1 val. 30 min.
3.2 / 34
Receptas
Ingredientai
Varškė: 200.00 g (arba 250)
Sūris: 500.00 g (feta arba mocarela)
Vanduo: 100.00 ml (šaltas, galima ir mažiau)
Sviestas: 300.00 g
Soda: 4.00 g
Druska: 4.00 g
Miltai: 500.00 g
Kaip gaminti
  1. Sviestą sukapokite su miltais, įpilkite šalto vandens, nugesintos actu sodos ir greitai suminkykite.
  2. Padalinkite tešlą į du gabalus ir padėkite į šaldytuvą. Šiek tiek palaikius perkelkite į šaldymo kamerą (geriausia visai nakčiai).
  3. Vėliau šiek tiek atšildžius gabalus iškočiokite, ant vieno jų sudėkite šiltame vandenyje išmirkytą ir virtuviniame kombaine susmulkintą kartu su varške sūrį, kitu iškočiotu gabalu užklokite.
  4. Kepkite iki 200 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 30 min.
Suskleisti
Imeretijos chačapuris
Receptas: Imeretijos chačapuris
10 asmenims
Pagaminsite per 1 val. 30 min.
3.5 / 12
Receptas
Ingredientai
Aliejus: 150.00 ml
Cukrus: 1.00 žiupsnelis
Druska: 1.00 žiupsnelis
Mielės: 150.00 g (sausos)
Pienas: 1.00 st.
Grietinė: 1.00 valg. š. (aptepimui)
Sūris: 1.00 kg (įdarui)
Miltai: 800.00 g (arba 1 kg)
Kiaušiniai: 4.00 vnt. (1 tešlai, 1-2 įdarui ir 1 trynys aptepimui)
Sviestas: 150.00 g (100 g tešlai ir 50 g įdarui)
Kefyras: 500.00 ml
Kaip gaminti
  1. Vos pašildykite pieną, suberkite druską, cukrų, mieles, šiek tiek aliejaus, miltų ir padėkite kilti šiltoje vietoje apie 15 min. Vėliau supilkite kefyrą ir didžiąją dalį išsijotų miltų, įmuškite kiaušinį ir pradėkite minkyti, jei reikia, pridedant miltų. Supilkite ištirpintą ir atvėsintą sviestą. Minkykite apie 20 min., retkarčiais pasitepant rankas aliejumi ir juo ištepant tešlos gabalą. Gerai išminkyta tešla nebelimpa prie rankų. Išminkytą gabalą apibarstykite miltais ir palikite šiltai 2 valandoms.
  2. Susmulkinkite sūrį, įmuškite 1-2 kiaušinius ir įmaišykite minkšto sviesto.
  3. Tešlą suskirstykite porcijomis, iškočiokite apskritimus, į jų vidurį sudėkite į kamuoliukus sulipdytus sūrio gumulėlius, tešlos kraštus gerai užlankstykite, paplotėlius apverskite ir pakočiokite, kad išeitų 1 cm storio apskritimai. Juos aptepkite kiaušinio trynio ir grietinės mišiniu, sudėkite į sviestu išteptą skardą, subadykite šakute, o pačiame viduryje padarykite nedidelę duobutę.
  4. Kepkite iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje maždaug 25 min. Kai jie parusvės, išimkite, sudėliokite ant lentos ir pridenkite lininiu rankšluostėliu. Valgykite po 10 minučių.
Suskleisti
Adžarijos chačapuris
Receptas: Adžarijos chačapuris
10 asmenims
Pagaminsite per 1 val. 30 min.
3.8 / 5
Receptas
Ingredientai
Druska: 1.00 arbat. š.
Cukrus: 1.00 arbat. š.
Mielės: 1.00 valg. š. (sausos)
Pienas: 1.00 st.
Aliejus: 1.00 st.
Miltai: 1.00 kg
Sūris: 1.00 kg
Kiaušiniai: 8.00 vnt. (arba 10)
Sviestas: 100.00 g
Kaip gaminti
  1. Išsijokite miltus, įpilkite aliejaus, 0,5 litro šilto vandens, sumaišyto su pienu, suberkite mieles, cukrų, druską. Suminkykite minkštą tešlą. Dubenį su tešla apklokite rankšluosčiu ir palaikykite šiltai pusantros-dvi valandas. Paskui išimkite iš dubens ir dar palaikykite šiltai valandą-pusantros.
  2. Sūrį susmulkinkite ar sutarkuokite, įpilkite pusę stiklinės virinto ataušinto vandens, išmaišykite.
  3. Tešlą padalinkite į maždaug 200 g sveriančius gabalėlius, iškočiokite apskritimus, jų kraštus iš šonų susukite į ritinėlius iki centro, suspauskite ir suformuokite taip, kad išeitų laivelio forma.
  4. Į kiekvieno „laivelio“ vidurį supilkite sūrio masę ir pašaukite 15 minučių į orkaitę, įkaitintą iki 250 laipsnių.
  5. Kai chačapurių krašteliai parus, ištraukite skardą ir į kiekvieną paplotėlį įmuškite po 1 kiaušinį. Po to porai minučių chačapurius dar kepkite orkaitėje.
  6. Patiekite ant kiekvieno uždėjus po gabaliuką sviesto.
Suskleisti

Nuo burokų lapų iki šašlykų

Pkhali, papuoštą granatų sėklomis, norisi vadinti užtepėle. Iš burokų lapų gaminamas pagardas puikiai derėjo su kukrūzų blyneliais. O pasigaminti nėra taip sunku: pasirodo, šiam patiekalui puikiai tiks ir burokų lapai, ir špinatai, ir kitos daržovės. Tačiau mums labiausiai patiko pkhali iš burokų lapų, paskaninta įvairiais prieskoniais bei graikiniais riešutais. 

Šios užtepėlės dažnai patiekamos ir su baklažanais, kuriuos galime drąsiai vadinti Adžarijos virtuvės skanėstu. Žinoma, jeigu baklažanai jums prie širdies. Įvairūs suktinukai su įdarais puikiai tinka ir vegetarams. 

Fotolia nuotr./Pkhali
Fotolia nuotr./Pkhali

Šašlykai, kurių taip troškome paragauti, tikrai nusipelnė komplimentų – juos šeimininkas gamino iš kiaulienos, nors, kaip pats minėjo, iškepti gali iš bet kokios mėsos.

Kur kas daugiau mūsų dėmesio sulaukė tkemali padažas, kurį gruzinai siūlė skanauti su mėsos patiekalais, tačiau viskas buvo ne taip paprasta, kai nusprendėme išsiaiškinti, kaip tas padažas ruošiamas.

„Antai – iš to medžio“, – atsakė mūsų gidė Nona, kai pasidomėjome, iš ko jis gaminamas. Rūgštus, tirštas, raudonas padažas, pagardintas įvairiausiais prieskoniais ruošiamas iš medžio? Kol susipratome, kad ne iš paties medžio, o ant jo augančių uogų, buvo tikrai gardaus juoko. Ypač įsivaizduojant jo gimimo procesą...

15min.lt/Raimondos Mikalčiūtės nuotr./Šašlykai
15min.lt/Raimondos Mikalčiūtės nuotr./Šašlykai

Užtai vėliau neatsispyrėme turguje įsigyti jau minėto tkemali padažo, kuris būna geltonos, žalios arba raudonos spalvos (priklauso nuo pačių uogų – slyvų) ir tada suvedėme visus galus – juk ir Lietuvoje galima įsigyti šio gruziniško padažo, tačiau pastarasis buvo ką tik paruoštas, visiškai šviežias ir puikiai derėjo tiek su mėsa, tiek su kitais gruziniškais patiekalais, pavyzdžiui, ypatingai apkeptomis bulvytėmis. Padažui rašome visus 10 balų!  

15min.lt/Raimondos Mikalčiūtės nuotr./IMG_8362
15min.lt/Raimondos Mikalčiūtės nuotr./Iš šių uogų gaminamas tkemali padažas

Su šašlykais, kaip pasakojo Jeiranas Kontselidzė, tikrai nepersistengiama, t. y. prieskonių ir padažų marinavimui naudojama saikingai. Pipirai, svogūnai, vynas, kuo mažiau druskos, kad mėsa nebūtų kieta ir patiekalas paruoštas.

„Aš jums atskleisiu paslaptį, – juokiasi J. Kontselidzė. – Esmė slypi saldžiojoje paprikoje, druskos dėkite vos žiupsnelį, o paskui reikės arba alaus, arba mineralinio vandens. Ir nelaikykite ilgai – pusvalandis, valanda, ir baigtas kriukis! Jokio acto, jokio perkepimo – 15 minučių, ir viskas.“ 

15min.lt/Raimondos Mikalčiūtės nuotr./Khinkali
15min.lt/Raimondos Mikalčiūtės nuotr./Khinkali

Dar vienas puikus skanėstas – khinkali. Jie lietuviams tikrai primintų koldūnus, tačiau yra kiek minkštesnės tešlos ir turi patogų snapelį paimti. Khinkali įdaryti kapota mėsa ir aitriais prieskoniais, taip pat įdare netrūksta sultinio. Taigi, valgydami iš pradžių turite išgerti sultinį, o tik po to galite skanauti įprastu būdu. Sakydami, kad šis patiekalas populiarus Gruzijoje, kaip ir chačapuriai, tikrai nesuklysime, juolab, kad šalyje yra netgi užeigos, kurios įvardijamos kaip khinkali house

Desertai, skirti ne visų dantims

Tiesa, desertų Gruzijoje pernelyg skanauti neteko, kadangi po vakarienės ar pietų gruzinai nėra įpratę mėgautis skanėstais. Daugiausiai dėmesio teko baklavai bei desertui, vadinamam churchkhela. Pastarasis gaminamas iš vynuogių sulčių, kvietinių ir kukurūzų miltų, cukraus ir riešutų. Riešutai suveriami ant siūlo ir tuomet merkiami į karštą masę, o vėliau džiovinami.

15min.lt/Raimondos Mikalčiūtės nuotr./IMG_8382
15min.lt/Raimondos Mikalčiūtės nuotr./Vietiniai gruzinų saldumynai vadinami churchkhela

Jų galima įsigyti įvairių spalvų, be to, šie skanumynai yra mėgstami ne tik vietinių, bet ir turistų. O ir kaina nesikandžioja – viena toks gardėsis turguje kainuoja apie 1 larį (1 euras – maždaug 2,45 lario). Skonis išties įdomus, tačiau nuomonių sulaukta įvairių – štai daugelio mūsų kompanijos namiškiai (ypač vaikai) kur kas labiau įvertino lauktuvių parvežtus džiovintų vaisių blynelius – nuo kivių iki vynuogių. Atrodo ne tik įdomiai, bet ir kur kas lengviau susikramto nei churchkhelos (kai kurie skanaujantys skundėsi, kad gardėsiai skirti ne visų dantims)... 

15min.lt/Raimondos Mikalčiūtės nuotr./IMG_8365
15min.lt/Raimondos Mikalčiūtės nuotr./Džiovintų vaisių blyneliai

Paminėti verta ir gruzinišką medų. Šalia krioklio stovinčios moterytės, apsidėliojusios stiklainiukais, pakvietė pasivaišinti vietiniu medumi. Gruziniško skonis visiškai kitoks nei lietuviško, kiek kartokas, labai intensyvus, spalva tamsi, tačiau mūsų dėmesį dar labiau patraukė žaliųjų graikinių riešutų uogienė.

Greitai palyginta su batų tepalu, mat jos spalva kone juoda, uogienė greitai atrado savo vietą mūsų krepšiuose. Itin saldi, tačiau pikantiška ir kvepianti vanile bei gvazdikėliais ji puikiausiai dera su lietuviškais blynais. Išbandytas reikalas!

A. Kaušakienės nuotr. /Ką primena žalių graikinių riešutų uogienė?
A. Kaušakienės nuotr. /Ką primena žalių graikinių riešutų uogienė?

Turgaus spalvos ir atspalviai 

Apskritai gruzinai yra labai vaišingi ir svetingi žmonės. Ir jeigu jūs pasibelstumėte į duris bet kuriam nepažįstamajam, jis pirmiausia jus priimtų ir pavaišintų, o tik po to paklaustų, ko jums reikia.

Visų pirma, į akis krinta prieskoniai. Jų gruzinų virtuvėje naudojama išties su kaupu, pavyzdžiui, vienas jų mėgstamiausių prieskonių – kalendra visomis įmanomomis formomis atgula visuose įmanomuose patiekaluose. Gruzinai taip pat nevengia įvairių prieskonių mišinių, kuriuos supilstyti gali čia pat, priešais tavo nosį.

„Kam reikia – šašlykams, salotoms, kepsniams?“, – klausia guvi pardavėja. Šalia ir žalios rūgščios slyvos, iš kurių gaminamas tkemali padažas, ir prieskonių jūra:  aitriosios ir saldžiosios paprikos, džiovinti ir trinti granatai, džiovintos raugerškio uogos, džiovintos trintos cukinijos su daržovėmis ir aitriais pagardais, džiovinti ar trinti medetkų žiedlapiai, kmynai, džiovinta adžika ir daugybė kitų. 

15min.lt/Raimondos Mikalčiūtės nuotr./IMG_8351
15min.lt/Raimondos Mikalčiūtės nuotr./Prieskonių nors vežimu vežk

Turguje šalia nupeštos vištos galime išvysti ir paršiuką, ir kalną pieno produktų – vietinių sūrių, sviesto „tortų“, varškės, ir kokakolos buteliukuose supilstytą vietinę degtinę čačą. Tik rinkis ir skanauk. 

15min.lt/Raimondos Mikalčiūtės nuotr./IMG_8373
15min.lt/Raimondos Mikalčiūtės nuotr./Štai kaip atrodo gruziniškas sviestas

Taip pat Gruzijoje gausu ir kitų nacionalinių patiekalų. Kas skaniausia? Sinori (primena susuktus blynelius su varške ir sviestu), dolma (gruziniški balandėliai, įvynioti vynuogių lapuose ir gerokai dydžiu besiskiriantys nuo mums įprastų), įvairios užtepėlės, kukurūzų miltų blyneliai, įmantriai paruošti baklažanai ir t. t.

Dolma (armėniški balandėliai)
Receptas: Armėniški balandėliai (dolma)
6 asmenims
Pagaminsite per 1 val. 40 min.
3.2 / 29
Receptas
Ingredientai
Vynuogės: 30.00 vnt. (30 - 40 jaunų lapų arba marinuotų)
Mėsa: 700.00 g (maltos avienos arba jautienos)
Svogūnai: 2.00 vnt. (smulkintų - faršui)
Ryžiai: 1.00 st. (apvirtų - faršui)
Vanduo: 1.00 st. (0,5 - faršui)
Druska: 1.00 žiupsnelis (pagal skonį - faršui)
Juodieji pipirai: 1.00 žiupsnelis (faršui)
Bazilikai: 1.00 žiupsnelis (džiovintų - faršui)
Aitrioji paprika: 1.00 žiupsnelis (faršui)
Pomidorų tyrė (faršui): 1.00 valg. š.
Kaip gaminti
  1. Visus faršui skirtus produktus gerai suminkykite (minkykite tol, kol vanduo susigers).
  2. Vynuogių lapus, pašalinus lapkočius, maždaug pusvalandį mirkykite šiltame vandenyje.
  3. Faršo rutuliuką dėkite ant šiurkščiosios nusausinto lapo pusės ir suvyniokite.
  4. Nykščio storio pirštelius dėkite į puodą, kurio dugnas išklotas vynuogių lapais. Į puodą įpilkite vandens, kad šiek tiek apsemtų ritinėlius.
  5. Pasūdykite, įdėkite laurų lapelių, kvapiųjų ir juodųjų pipirų (virti galima ir sultinyje).
  6. Ant ritinėlių uždėkite lėkštę – tada dolma neiškils į paviršių. Vandeniui užvirus, sumažinkite ugnį ir apie valandą lėtai troškinkite.
  7. Armėniški balandėliai valgomi šilti, su macuno (tiršto rūgpienio) ir grūstų česnakų padažu.
Suskleisti

Tiesiog visko išbandyti per kelias dienas neįmanoma, net jeigu ir labai norisi. Ir jeigu tektų atsakyti į klausimą, ar lietuviams patiktų gruziniški patiekalai, vieningos nuomonės nerastume. Bent jau mūsų kompanijoje nuomonės tikrai išsiskyrė, tačiau pasinerti į tokią gausią ir turtingą kitos šalies virtuvę – vienas malonumas visiems gurmanams. 

Apskritai gruzinai yra labai vaišingi ir svetingi žmonės. Ir jeigu jūs pasibelstumėte į duris bet kuriam nepažįstamajam, jis pirmiausia jus priimtų ir pavaišintų, o tik po to paklaustų, ko jums reikia. Keliaujant po kaimelius ir bendraujant su vietiniais to svetingumo tikrai nepritrūko, kaip ir maisto įvairovės, nuo kurios raibo akys. 

Na, o dabar – smagus radinys Batumio prekybos centre! Kaip pasakojo mūsų gidė Nona, ši duona yra jos mėgstamiausia. 

A. Kaušakienės nuotr. /Štai kokią duoną aptikome Batumio prekybos centre.
A. Kaušakienės nuotr. /Štai kokią duoną aptikome Batumio prekybos centre.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs