2013 10 14 /13:00

Chrizantemos – populiariausios rudens gėlės

Šios gėlės – tikros rudens karalienės, kurios stebina ne tik nuostabiomis žiedų formomis ir dydžiais, bet ir spalvų gausa. Gaila, kad Lietuvoje jos laikomos kapinių gėlėmis ir retai perkamos aplinkai papuošti ar kam nors dovanoti...
Chrizantemos
Chrizantemos / Fotolia nuotr.

Auksinės gėlės

Chrizantemos – astrinių (Asteraceae) šeimos vienmečiai arba daugiamečiai augalai, atkeliavę iš Azijos šalių: Kinijos, Indijos, Korėjos, Japonijos. Europiečiai šias gėles pradėjo auginti gerokai vėliau nei azijiečiai – tik 18 a. Garsus švedų biologas Carlas Linnaeusas jas pavadino chrysanthemum: graikiškas žodis „chrysos“ reiškia auksą, „anthemion“ – gėlė. Kitaip tariant, chrizantemos yra ne paprastos, o auksinės gėlės...

Japonijoje jos ypač vertinamos: gerais darbais išgarsėję žmonės apdovanojami „Chrizantemos“ ordinu, šioje šalyje kasmet švenčiama Chrizantemų šventė. Be to, japonai chrizantemas laiko ilgo gyvenimo, laimės ir sėkmės simboliu.  

Šių augalų yra daugybė rūšių. Jos klasifikuojamos ir pagal graižų formą, ir pagal žydėjimo laiką (chrizantemos žiedus pradeda krauti tada, kai diena sutrumpėja iki 9–15 val.: ankstyvosios pražysta rugpjūtį – rugsėjį, vėlyvesnės – spalio pabaigoje, vėlyvosios – lapkričio pabaigoje – gruodį), tačiau dažniausiai skiriamos dvi chrizantemų grupės: stambiažiedžių, kurių graižų skersmuo yra 10–25 cm, ir smulkiažiedžių, kurių graižų skersmuo – iki 10 centimetrų.

Stambiažiedės chrizantemos (dažnai vadinamos karališkosiomis) – lepesnės ir paprastai sodinamos šiltnamiuose. Aukštaūgės stambiažiedžių chrizantemų formos (aukštesnės nei 60 cm) auginamos skinti, žemesnės sodinamos į vazonus. Smulkiažiedes chrizantemas galima sodinti tiesiai į dirvą lauke arba auginti vazonuose terasoje, balkone. Ir stambiažiedės, ir smulkiažiedės gėlės žydi įvairiausiomis spalvomis: balta, geltona, oranžine, bronzine, vyšnine, violetine, rožine, rusvai raudona, vyšnine ir kt.

Kaip auginti

► Vieta

Lauke chrizantemas sodinkite saulėtoje, šviesioje, nuo vėjo apsaugotoje vietoje. Jei gėles auginsite namuose, parinkite vėsesnį kambarį, antraip ištįs, išbluks žiedų spalvos. 

► Dirva

Chrizantemoms tinkamiausia gerai praleidžianti orą ir vandenį, silpnai rūgšti priesmėlio arba priemolio dirva. Ją geriausia paruošti vėlai rudenį arba žiemos pradžioje: perkaskite (prisipildys deguonies, prasivėdins) ir sumaišykite su perpuvusiu galvijų mėšlu, kompostu arba durpėmis. Papildomai į dirvą dar galite įterpti lėtai tirpstančių trąšų.

► Laistymas

Augimo laikotarpiu chrizantemas laistykite dažnai (3–4 kartus per savaitę) – svarbu, kad žemė neperdžiūtų. Tam labiausiai tinka vasarošiltis vanduo. Kai gėlės pradės krauti pumpurus ir pražys, laistykite rečiau – 2 kartus per savaitę. Vandens reikia pilti atsargiai, kad nešlaptų lapai.

Jeigu augantiems augalams trūks drėgmės, sumedės stiebai, augalai sukraus smulkesnius žiedus. Be to, kereliai užaugs netvirti arba netaisyklingos formos. 

► Tręšimas

Jaunus augalus pavasarį kas dvi savaites tręškite trąšomis su azotu, vėliau, kai ims krauti pumpurus, pamaitinkite trąšomis su kaliu ir fosforu.

Kai pasimatys žiedų spalvos, tręšti nustokite, antraip žiedai bus gležni.

► Dauginimas

Lengviausia chrizantemas dauginti ūgliais. Pavasarį juos su 3–4 išsivysčiusiais lapeliais pamerkite į vandenį arba sukaišiokite į dėžutes su smėliu ir laikykite 12–15ºC patalpoje, kol įsišaknys (tai truks maždaug 3 sav.). Gerai įsišaknijusius ūglius pasodinkite į vazonėlius, o pavasario pabaigoje arba vasaros pradžioje – į nuolatinę vietą.

Atstumas tarp pasodintų augalų turi būti toks, kad užaugusių kerų lapai nesiliestų.

► Būtina formuoti

Kai chrizantemų ūgliai užaugs iki 15–20 cm aukščio, patrumpinkite jų viršūnes (nugnybti reikia maždaug 1 cm). Augančioms gėlėms (maždaug po dviejų mėnesių) nugnaibykite šoninius ūglius, tada jos daugiau energijos atiduos stiebams ir žiedams. Ypač tai svarbu stambiažiedėms chrizantemoms, antraip jos sukraus daug žiedpumpurių ir žydės smulkesniais žiedais.

Vazonuose auginamas stambiažiedes ir smulkiažiedes chrizantemas reikia formuoti visą vasarą iki rugpjūčio vidurio – nuo to priklauso, koks bus kerų aukštis, forma, žiedų dydis.

► Žiemojimas

Dauguma smulkiažiedžių chrizantemų atsparios šalčiui ir gali žiemoti lauke. Rudenį, kai peržydi, nupjaukite jų stiebus, palikdama nuo žemės 5–8 centimetrus. Prasidėjus šalčiams, spalio pabaigoje, kerelius mulčiuokite pjuvenomis, durpėmis arba pridenkite eglišakėmis. Jeigu žiema labai šalta, gėles papildomai galite uždengti medinėmis dėžėmis.

Šalčiui neatsparių veislių chrizantemas, atšalus orams, iškaskite ir pasodinkite į didesnius vazonus. Juos laikykite rūsyje arba šiltnamyje, kuriame dominuoja 1–4 °C šilumos, retsykiais palaistykite (svarbu, kad dirva neperdžiūtų). Maždaug vasario mėnesį perneškite į šiltesnę (7–10 °C) patalpą ir pradėkite gausiau laistyti.

Iškasti chrizantemas reikia labai atsargiai, nepažeisti jų šaknų.

Jeigu žiemojančias chrizantemas laistysite dažnai, jos gali supūti.

SIŪLOME PASIGROŽĖTI ŠIOMIS NUOSTABIOMIS RUDENS GĖLĖMIS!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis