2014 04 11

Kvapnioji citrinžolė: kaip ją užsiauginti?

Norite pamaloninti skonio receptorius ir į savo virtuvę įnešti šviežio vėjo? Metas išbandyti daržininko gabumus – pasisėkite gardžiosios citrinžolės!
Kvapnioji citrinžolė
Kvapnioji citrinžolė / Fotolia nuotr.

Lauke ar vazone?

Citrinžolė – tai visžalis, daugiametis augalas, augantis šiltose tropinėse vietovėse. Tačiau įsigiję sėklų, citrinžolę užsiauginsite ir savo darže ar vazone. Greičiausiai teko girdėti, kad šis kvapnus augalas naudojamas kosmetikoje, be to, pasitelkiamas gydymo, sveikatinimo ir kulinariniais tikslais.

Jeigu auginsite citrinžolę vazone ant palangės, visuomet po ranka turėsite kvapniojo prieskonio. Svarbiausia, kad sudarytumėte tinkamas sąlygas, t. y. jai tinka 20–25 laipsnių temperatūra, geras apšvietimas ir reguliarus laistymas. Kai citrinžolė sudygs ir kiek paaugs, persodinkite į atskirus vazonėlius, kuriuos pavasarį galėsite išnešti į lauką, o atkeliavus šalčiams, parsinešti atgal į namus.

Lauke citrinžolės taip pat puikiai auga, tačiau jas būtina saugoti nuo šalnų. Taigi, jeigu sodinate prieskonius į atvirą gruntą, palaukite šiltesnių orų, pavyzdžiui, balandžio mėnesio vidurio ar pabaigos. Žiemą vis tiek turėsite ją iškasti ir laikyti šiltai. Tuo metu citrinžolė gali pagelsti, bet vėliau sužaliuos. Laistykite retai.

Geriausiai augs purioje, vandeniui laidžioje dirvoje.

Tinka ir gėlyne

Nors citrinžolės labai išvaizdžia nepavadinsi, tačiau ji puikiai atrodo ne tik darže, bet ir gėlyne. Tai kvapni, kupli ir vešli žolė, todėl drąsiai derinkite su kitais daugiamečiais žydinčiais augalais. Šį prieskonį sezono metu galite kelis kartus nupjauti, kadangi citrinžolė atauga. Viršutiniai žali lapai yra džiovinami ir vėliau tinka arbatai (0,5 arbat. š. puodeliui vandens). Arbata stiprina imunitetą, padeda sutrikus virškinimui. Džiovintas žoleles laikykite uždarame inde. O štai apatinė, mėsinga baltoji citrinžolės dalis pasitelkiama kulinariniams šedevrams. Taip pat citrinžolę galite užšaldyti ir naudoti pagal poreikį.

Kokiomis dar stebuklingomis savybėmis pasižymi citrinžolė?

  • Aktualu laukiantiems vasaros: citrinžolė padeda išvengti uodų, kadangi šie negali pakęsti jos gardaus aromato. Beje, kaip ir erkės. Nuskinkite citrinžolę ir patrinkite jo sultimis atviras kūno vietas.
  • Taip pati citrinžolė šviežina burnos kvapą, padeda įveikti nuovargį ir sutelkti dėmesį, pakelia tonusą, darbingumą, skatina smegenų veiklą, gerina atmintį.
  • Tinka patiems įvairiausiems patiekalams: žuviai, jūrų gėrybėms, vištienai, troškiniams, salotoms ir pan.
  • Citrinžolės arbatą galite užšaldyti ir naudoti veidui prausti, kadangi citrinžolė gerai veikia riebią, porėtą, mišrią ir spuoguotą odą.
  • Taip pat citrinžolė normalizuoja padidėjusį kraujo spaudimą, greitina medžiagų apykaitą ir gerina virškinimą, padeda išvengti galvos svaigimo ir netgi užkerta kelią išsiplėtusioms kojų venoms. Verta paminėti, kad citrinžolė gelbsti ir žarnyno darbą bei išsiskiria dezinfekuojančiomis savybėmis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai