2013 07 31

Kas įpratino moteris rūkyti?

Ir kuo šis procesas jas traukia? Juk dūmai erzina kvėpavimo takus, sukelia kosulį, o dar tas kvapas... Visa tai nepuošia dailiosios lyties.
Elektroninė cigaretė
Elektroninė cigaretė / Fotolia nuotr.
Temos: 2 Tabakas Nikotinas

Buvusioje Sovietų Sąjungoje iki pat praėjusio amžiaus 8-ojo dešimtmečio rūkanti moteris greičiau buvo išimtis. Kai kurios damos ėmė rūkyti per karą, bet vis tiek tai buvo gana retas moters įprotis. Masiškai rūkyti pradėta 9-ojo dešimtmečio pradžioje. Kodėl? Deficito laikais viskas, kas užsienietiška, atrodė be galo patrauklu ir, be abejo, madinga. Geležinė uždanga braškėjo, ir per ją vis prasiskverbdavo rūkančių damų nuotraukos iš žurnalų, jos elegantiškai tai darydavo kino filmuose... Žodžiu, tarp laibų pirštelių smilkstanti cigaretė atrodė vos ne kaip laisvės ir gero gyvenimo simbolis.

Tais laikais merginos kažkodėl buvo šventai įsitikinusios, kad rūkymas padeda lieknėti, o vėliau – nepriaugti svorio.

 

Rūkymo bumas Vakaruose

 

Praėjusio amžiaus 4-ojo dešimtmečio pradžioje JAV moterys rūkė ne mažiau nei vyrai. Ir jei anksčiau jos tai darydavo slapčia tik namuose, vėliau demonstratyviai traukdavo dūmą restoranuose. Prie masinio rūkymo išplitimo gerokai prisidėjo to meto viešųjų ryšių pradininkas Edwardas Louisas Bernaysas. Jis, gavęs užsakymą iš American Tobacco Company, sėkmingai į rinką įvedė moterims skirtas cigaretes Lucky Strike. Joms skirtoje reklamoje rūkymas buvo pateiktas kaip įprotis, padedantis lieknėti. O juk tuo metu liesumas buvo be galo madingas. Taigi cigarečių paklausa augo, nors visuomenė, kaip ir anksčiau, smerkė rūkančias moteris.

 

Cigaretė kaip simbolis

 

E. L. Bernaysas sugalvojo, kaip išspręsti šią problemą. 1929-aisiais jis, pasitelkęs kelias įspūdingas manekenes, Niujorke per vieną šventę suorganizavo savotišką performansą: tam tikru metu, kai aplinkui sukinėjosi fotografai, merginos grakščiai užsirūkė, sukeldamos aplinkiniams šoką. Jos, apmokytos, ką kalbėti su žurnalistais, pakomentavo savo pasirinkimą rūkyti spaudoje. Kitą dieną laikraščiuose mirgėjo antraštės, kad rūkymas – tai savotiška laisvės forma, kovos už moterų teises ir lyčių lygybę simbolis. Ir tai pasiteisino! Moterys viešai ėmė rūkyti, tarsi demonstruodamos vyrams savo nepriklausomybę. Taigi cigaretė tapo savotišku moterų nepriklausomybės simboliu. Ir dar – ji juk buvo viena iš vyriškumo simbolių, kurio moterys pavydėjo. Įdomiausia, kad E. L. Bernaysas, įpratinęs milijonus moterų rūkyti, 7-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje tapo organizacijos „Judėjimo prieš rūkymą ir už sveikatą“ konsultantu. Vėliau jis rašė: „Jei 1928 m. apie rūkymą būčiau žinojęs tiek, kiek dabar, niekada nebūčiau bendradarbiavęs su American Tobacco Company.“ 1995 m. viešųjų ryšių patriarchas mirė sulaukęs net 103 metų. Jis įtrauktas į žinomiausių Amerikos žmonių šimtuką.

 

Moksliniai faktai

 

Moterys sunkiau už vyrus meta rūkyti. Amerikiečių mokslininkai ištyrė, kad 12–24 metų merginoms daug sunkiau mesti rūkyti nei jų bendraamžiams vaikinams. Jos labiau kentėjo dėl priklausomybės nuo nikotino, kuri pasireikšdavo bloga nuotaika ar depresija.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs