Neprilygstamas strategas Steve‘as Jobsas

Yra daugybė būdų paveikti pasaulio istoriją. Ir daugybė būdų technologijoms prasiskverbti į mūsų namus. Bet, sutikite, tik nedaugeliui jų pavyko pakeisti milijonų žmonių įpročius ir nepaaiškinama magiška galia suvirpinti kiekvieno širdis. Už tai turėtume būti dėkingi galingai imperijai vadovavusiam S. Jobsui.
Steve‘as Jobsas
Steve‘as Jobsas / „Scanpix“ nuotr.
  • • Kitaip nei genijumi ir verslo guru didžiausios pasaulyje technologijų kompanijos „Apple“ įkūrėjo bei ilgamečio vadovo niekas nevadino dar gyvam esant. Nepaprastai kūrybinga ir skatinanti matyti daugiau Steve‘o Jobso asmenybė buvo įkvepianti. Skleidė tokią stiprią energiją, kad žmonės veikiau sutikdavo šildytis jos spinduliuose per protingą atstumą – būdami per arti, rizikuodavo sudegti. Verslo patarimus jis dalijo už dyką – visi knygynai ir internetas mirgėtojo S. Jobso formulėmis, kaip tapti sėkmės žmogumi. Jose nebuvo jokių burtų. Paprasti kaip dvi kapeikos jie sakė viena: pirmiausia turite mylėti savo darbą iki sielos gelmių ir jį atlikti tobulai. Ir iki sielos gelmių tikėti tuo, ką darote. „Jeigu tokio darbo neradote, ieškokite toliau. Nesustokite. Kaip ir visi širdies reikalai – pajusite, kai jį rasite... Jūsų laikas yra ribotas, taigi nešvaistykite jo gyvendami kitų žmonių gyvenimus. Neįstrikite dogmose, tai yra nesiremkite kitų žmonių mąstymo rezultatais. Neleiskite kitų žmonių nuomonėms nustelbti jūsų vidinio balso. O svarbiausia, turėkite drąsos pasikliauti savo širdimi ir intuicija. Visa kita yra antraeiliai dalykai“, – štai tokią uždegančią kalbą per Stanfordo universiteto diplomų įteikimo ceremoniją 2005-aisiais rėžė studentams S. Jobsas. Be išsvajotųjų diplomų, jie tąsyk gavo dar ir sparnus.
  • • S. Jobsas garsėjo ne tik kaip puikus oratorius, bet ir kaip bet kokia idėja sugebantis užkrėsti žmogus. Norėdamas į „Apple“ prisivilioti tuometinį „Pepsi“ vadovą Johną Sculley, uždavė jam paprastą klausimą: „Ar tu nori praleisti visą likusį gyvenimą pardavinėdamas saldintą vandenį, ar nori gauti šansą pakeisti pasaulį?“ Jobso (ne) laimei, šis sutiko, o vėliau genijų dar ir sugebėjo atleisti. Pamoka buvo skaudi, bet vertinga. Taip sakė pats Steve‘as Jobsas, vėliau grįžęs į kompaniją su kur kas didesniais užmojais ir sukūręs genialiuosius gaminius. „Esu beveik tikras, kad viso to nebūtų nutikę, jei manęs nebūtų atleidę iš „Apple“. Tai buvo baisingai karti piliulė, bet manau, kad pacientui jos reikėjo.“
  • • Dirbti su S. Jobsu buvo neįtikėtina patirtis kiekvienam. Ne tik todėl, kad jis sugebėjo iki dangaus pakelti reikalavimų kartelę, bet ir iš esmės pakeitė visą vertinimo sistemą, sukūrė naujus matavimo standartus. Ar ne tai rodo ir pagrindinis „Apple“ šūkis „Think different!“ (liet. „Galvok kitaip!“). Kai S. Jobso pasipūtėliškumą mėginantys įžvelgti kritikai rašė, kad jis stato automobilį invalidams skirtoje vietoje, ant jo net nesivarginta užkabinti numerių, galbūt genijus tik mėgino įrodyti mąstantis kitaip. Paimkime kad ir S. Jobso sukurtą analogų rinkoje neturintį išskirtinį įrenginį „iPod“. Mintis – tūkstantis dainų vienoje kišenėje – neįtikėtinai paprasta, ar ne? Tik kažkodėl niekam tokia mintis nekilo. 
  • • Kas yra „iPod“, išmanusis „iPhone“ bei planšetinis „iPad“, šiandien žino ir pirmokai. Na, močiutės gal ne visos žino, bet tikrai turi vaikaičių, kurie apsikarstę stilingais, fantastiško dizaino daikčiukais rodo joms, kaip nepasiklysti miške. S. Jobso fenomeną mėginantys paaiškinti psichologai sako, kad net jei žmogus niekada rankose nelaikė „Apple“ gaminio, jo įtaką vis vien pajuto. Ir tai iš tiesų palengvino daugybės žmonių gyvenimą. Tačiau klastingas vėžys negailestingai sugriovė šlovingo 56-erių genijaus planus, nors S. Jobsas ir gydytojai dėjo milžiniškas pastangas, išbandė netradicinius ir tradicinius gydymo būdus, išleido dideles sumas, kad nugalėtų ligą. Ir daugybė žmonių pasaulyje apie jo mirtį sužinojo naudodamiesi „Apple“ įrenginiais.
  • • 2004- aisiais pranešęs, kad serga kasos vėžiu, Steave‘as Jobsas išgąsdino savo gerbėjus ir sulaukė milžiniško palaikymo. Patarimus, kaip įveikti ligą, žmonės jam siuntė iš viso pasaulio. Tai yra puikiausias įrodymas, kad tu gali rūpėti kitiems ne vien būdamas Holivudo žvaigždė. Paskelbę diagnozę, gydytojai šansų davė nedaug – metai kiti, ir viskas. Steve‘as Jobsas išgyveno kur kas daugiau. „Jis buvo tarp garsiausių amerikiečių inovatorių – drąsus, kad galėtų galvoti kitaip, ganėtinai įžūlus, kad patikėtų, jog gali pakeisti pasaulį, ir turėjo užtektinai talento, kad tą padarytų“, – netekus genijaus sakė JAV prezidentas Barackas Obama.
  • • „Pasaulis yra nepamatuojamai geresnis dėl Steve‘o“, – buvo rašoma „Apple“ pranešime.
  • • „Nesvarbu, kuo žmogus gyvenime būtų, svarbu, kad galėtų didžiuotis tuo, ką daro. „Jei esi dailidė ir gamini nuostabią komodą, galinėje jos dalyje nenaudosi faneros, net jei žinosi, kad ji nuolat bus nusukta į sieną ir niekas tos faneros nematys. Tu pats žinosi, kad ji ten yra, todėl naudosi puikią medieną. Kad galėtum ramiai miegoti naktį, estetika ir kokybė turi būti išlaikyta visur“, – sykį interviu yra sakęs perfekcionistu vadinamas S. Jobsas.
  • • Jo filosofija ir verslo logika buvo geniali: nesitenkinti status quo ir norėti daugiau, nei būti čia ir dabar, visur siekti  tobulybės. Tiesa, legendinio kūrėjo asmenybė vertinama labai dviprasmiškai. Jis vadintas ir arogantišku snobu, ir kaprizingu nuotaikų žmogumi, nepagarbiai žiūrinčiu ne tik į konkurentus, bet ir į pirkėjus. Nesiimsime spręsti, ar tai – tiesa, bet taip jau yra, kad norėdamas vadovauti orkestrui turi atsukti nugarą miniai. 
  • • Steve‘ą mylėjo ir artimiausieji žmonės – jis labai rūpinosi savo šeima, bet asmeninis gyvenimas buvo kruopščiai saugomas po devyniais užraktais. 1991 m. pagal dzenbudizmo tradicijas susituokęs su Laurene Powell santuokoje turėjo tris vaikus. Nesantuokinė dukra Lisą Brennan-Jobs gimė, kai „Apple“ įkūrėjui tebuvo 23-eji. Tiesa, S. Jobsas atsisakė pripažinti savo tėvystę, bet galiausiai tai padarė, o vėliau finansavo dukters studijas Harvardo universitete.
  • • Biografai jau seniai pastebi, kad ryškesnį pėdsaką istorijoje palieka ne viskuo aprūpinti tingūs ir sotūs jaunuoliai, o nuo gimimo už vietą po saule kovojantys našlaičiai. Steve‘ui  Jobsui pasisekė – jis buvo įvaikintas Paulo ir Claros Jobsų tą pačią dieną, kai gimė. Biologiniai Steve‘o tėvai –  Sirijos išeivis Abdulfattahas Johnas Jandali ir amerikietė Joanne Schieble – pageidavo tik vieno, kad įtėviai turėtų aukštąjį išsilavinimą ir suteiktų jų sūnui išsilavinimą.
  • • Jokių aukštųjų mokslų S. Jobsas nebaigė, nes neturėjo tam laiko – garsėjo kaip nenuilstamas ieškotojas. Tie ieškojimai ir nuvijo jaunuolį Indiją, kur domėjosi budizmu, eksperimentavo su narkotikais, susižavėjo vienuolyste ir nedaug trūko, kad būtų tapęs vienuoliu. Tačiau dvasinis lyderis liepė grįžti į Kaliforniją. Steve‘as grįžo nusiskutęs plikai ir apie šią patirtį atsiliepė kaip apie vieną svarbiausių dalykų gyvenime. 
  • • Tik grįžęs į Ameriką, 1976 m. su draugais Steve‘u Wozniaku ir Ronaldu Wayne‘u įkūrė kompaniją „Apple“. Kad būtų pagamintas pirmasis komercinis bendrovės gaminys „Apple 1“, teko parduoti volksvageną. Primityvus kompiuteris buvo be klaviatūros ir ekrano, o pirkėjai turėjo patys jį surinkti iš detalių. „Apple II“ kompiuterį buvo galima valdyti pele spaudant paveikslėlius – S. Jobsas suvokė pelės ir grafinės vartotojo sąsajos patrauklumą. Nuo 1984-aisiais sukurto  „Macintosh“ kompiuterio iki kompiuterio „iPad“, pakeitusio žmonių požiūrį į darbą ir mokymąsi, praėjo dešimtmečiai. Ir visus tuos metus S. Jobsas nenustojo stebinti. Jo intuicija daugybę metų buvo fenomenali.
  • • Neįmanoma nesižavėti tuo, kaip kūrėjas tikėjo savo gaminiais ir kaip profesionaliai juos pristatydavo, sukeldamas neįtikėtiną „Apple“ gerbėjų susižavėjimą.
  • • Darbuotojams jis nuolat pabrėždavo, kad svarbiausia yra laiku rinkai pristatyti veikiančius, novatoriškus ir patrauklaus dizaino kūrinius, todėl, kai buvo kuriamas pirmojo „Mac“ kompiuterio korpusas, S. Jobsas vaikščiodavo po „Apple“ automobilių stovėjimo aikštelę tyrinėdamas vokiškų ir itališkų automobilių dizaino ypatumus. „Išmainyčiau visas savo sukurtas technologijas į popietę su Sokratu“, – tikino leidinio „Newsweek“ žurnalistą.
  • • Kaipgi pinigai? „Būti turtingiausiu žmogumi kapinėse man visiškai nerūpi. Vakare einant miegoti pasakyti sau, kad padariau kažką nuostabaus – štai, kas man svarbu“, – duodamas interviu leidiniui „The Wall Street Journal“ sakė S. Jobsas, ne vienus metus kompanijoje „Apple“ triūsęs už oficialų metinį vieno dolerio atlyginimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų