2015 05 07

Gegužės mėnesio darbai sode ir darže

Paskutinį pavasario mėnesį sode ir darže darbų išties netrūksta. Tai svarbus laikotarpis, nes dabar sėjame daržus, sodiname bulves, puoselėjame veją ir rūpinamės vaismedžiais. Ką nuveikti būtina, o kas dar gali luktelti?
Žemės darbai.
Žemės darbai. / Shutterstock nuotr.
Temos: 2 Daržas Piktžolės

Apie tai ir kaip nepervargstant apsaugoti sodinukus nuo piktžolių, kenkėjų ir ligų sukėlėjų kalbame su augalų apsaugos priemonėmis, sėklomis ir trąšomis prekiaujančios bendrovės „Litagros prekyba“ agronomu Algimantu Staranevičiumi.

Sėja ir sodinimas darže

Pirmąją gegužės dekadą jau galime sodinti bulves ir sėti tokias daržoves, kurios nereikalauja daug šilumos: morkas, burokėlius, žirnius, taip pat skanių vasarinių salotų ingredientus: ridikėlius, špinatus, salotas bei krapus. Jeigu daržo žemė nederlinga ar nusilpusi, pasėlius ar sodinukus verta patręšti bechlorėmis trąšomis.

Taip pat skaitykite: Orchidėjų gerbėjoms: šių gėlių rūšys ir priežiūra

Antroje gegužės pusėje, kai dirva jau pakankamai įšilusi, galima sėti agurkus, pupeles, moliūgus, sodinti moliūgų, cukinijų, aguročių, taip pat pomidorų ir paprikų daigus. Atkreipkite dėmesį, kad šilumą mėgstančių daržovių nepatartina sėti į drėgną dirvą, nes sėklos gali supūti. Pasėję daržoves, dirvą nuolat purenkite, apravėkite piktžoles, o paaugusius daigus tręškite bechlorėmis įvairių augalų trąšomis.

Vaismedžių priežiūra gegužę

Šilumą mėgstančių daržovių nepatartina sėti į drėgną dirvą, nes sėklos gali supūti.

Gegužė – sodų žydėjimo metas. Kol vaismedžiai apsipylę žiedais, jų negalima purkšti nuo ligų ar kenkėjų. Dažnos sodų žydėjimo palydovės – šalnos. Kad sumažintumėte žalą, ryte po šalnos žydintį sodą apipurkškite vandeniu. Jis greičiau sušildys sustirusius žiedelius.

Svarbu pasirūpinti nužydėjusių vaismedžių apsauga nuo ligų ir kenkėjų. Nuo ligų kaulavaisius – vyšnias, slyvas, abrikosus – purkškite priemone „Topas“, o sėklavaisius – obuolius, kriaušes – „Score“. Nuo kenkėjų rekomenduojamas „Decis mega“. Šių augalų apsaugos priemonių karencijos laikotarpis (laikas, per kurį jos pasišalina iš augalo) yra apie 20 dienų.

Taip pat skaitykite: Kuriame prieskoninių žolelių darželį ant palangės

Prevenciškai apsaugoti sodus nuo ligų galima ir naudojant ekologiškas priemones, pavyzdžiui, „Canelys“, „Konflic“ ar„Flama“.

Peržydėjusius vaismedžius rekomenduojama patręšti. Tam rinkitės bechlores sodo augalų trąšas.

Piktžolių naikinimas

Gegužę smarkiai suveši ir piktžolės. Paskutinį pavasario mėnesį būtina pradėti jas naikinti, kol šios nesužydėjo ir nespėjo išplisti. Piktžoles iš vejos plotų pašalinsite purškiamomis priemonėmis „Banvel“, „Starane“ arba „MCPA Nufarm“.

Iš daržų prieš sėją arba iš vejai ruošiamų plotų sudygusias piktžoles išnaikinsite naudodami preparatą „Ouragan“ ar „Dalgis“. Beje, pastarasis itin tinka patvoriams sutvarkyti.

Taip pat skaitykite: Daržovės balkone arba ant palangės: 5 sėkmės taisyklės

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų