Pasak specialistų, mes gyvename nuolat supami įvairių bakterijų. Visiškas sterilumas buityje nereikalingas, netgi žalingas, nes organizmas atpranta kovoti su mikroorganizmais, kurių daugelis yra nepavojingi.
Nors virtuvė ir kitos patalpos neturi virsti operacine, svarbu laikytis higienos ir dažniau valyti vietas bei daiktus, ant kurių linkę kauptis daugiausia nešvarumų, galinčių sukelti infekcines žarnyno ir kitas ligas.
1. Pjaustymo lentelės
Nė viena šeimininkė virtuvėje neišsiverčia be geriausio padėjėjo – pjaustymo lentelės. Ar žinote, kad būtent jos yra vienos didžiausių bakterijų platintojų? Netgi nuplautos, ypač medinės, nes mediena pažeidžiama – joje susidaro įtrūkų, kurios yra puiki terpė veistis bakterijoms. Jei skirtingiems produktams pjaustyti (daržovėms, mėsai ir kt.) naudojate vieną lentelę, labai rizikuojate sveikata.
Specialistai pataria turėti tris ar keturias pjaustymo lenteles. Taip higieniškiau, nes padeda apsisaugoti nuo daugelio ligas sukeliančių mikroorganizmų. Dėl užkrečiamųjų infekcinių ligų pavojaus ant tos pačios lentelės šiukštu negalima pjaustyti ir žalios vištienos (dėl salmoneliozės pavojaus), ir žuvies, ir daržovių ar vaisių.
Viena lentelė turi būti skirta tik mėsai, žuviai, kita – daržovėms, trečia – sausiems produktams, pavyzdžiui, duonos ir pyrago gaminiams raikyti. Verta turėti ir dar vieną, dekoratyvią, ant kurios kaip ant lėkštės galite tiekti tam tikrus užkandžius, pavyzdžiui, sūrius, keptą duoną, traškučius, vieno kąsnio sumuštinukus.
Taip pat skaitykite: Ko nepatartina valyti actu
Tad jei naudojate medines, rinkitės geros kokybės, kurios natūraliai yra atsparios bakterijoms (tam tikros rūšies ar natūraliais aliejais padengta mediena turi antiseptinių savybių).
2. Kempinės ir šluostės
„The Daily Mail“ duomenimis, dešimtyje kv. centimetrų kempinėlės, kurią naudojate virtuvėje, knibžda apie 14 milijonų bakterijų. Tokiame pačiame nešvarios šluostės plote bakterijų aptinkama daugiau kaip milijonas.
Pasak mikrobiologų, būtent ant daug drėgmės turinčių virtuvinių kempinių ir šluosčių veisiasi pavojingų bakterijų. Daugiausia jų patenka po vištienos apdorojimo valant stalviršius, pjaustymo lenteles ir virtuvinius įrankius ar kitus paviršius. Tad kiekvieną kartą panaudojusi kempinėlę gerai išplaukite karštu muiluotu vandeniu ir nusausinkite. Nepamirškite kuo dažniau keisti nauja.
3. Kriauklė
Pasak tyrėjų, nuolat drėgnoje kriauklėje knibžda daugybė bakterijų. Nors tekantis vanduo iš čiaupo bei įvairūs valikliai sumažina užterštumą, po kiekvieno indų ar mėsos bei kitų produktų plovimo pavojingų mikroorganizmų vėl prisikaupia. Ypač tinkama terpė daugintis – nutekamasis vamzdis, nes ten nusėda visi nešvarumai.
Tad plaudama kriauklę nepamirškite gerai dezinfekuoti (soda, citrinų rūgštimi, valikliais su probiotikais, naikinančiais blogąsias bakterijas, ir kt.). Nepamirškite kaskart išvalyti ir kriauklės sietelio, taip pat ir indų džiovyklės padėklo, kempinėlių laikymo dėžutės. Pastarojoje nuolat yra vandens, o drėgmė ir šiluma – geriausios sąlygos sparčiai daugintis bakterijoms.
Taip pat skaitykite: Baltoji magija: 40 būdų panaudoti sodą buityje
Beje, reguliariai valykite ir cukrinę, pipirinę ar druskinę, ypač jei jomis naudojosi gripu ar kitomis infekcinėmis ligomis sergantys šeimos nariai. Mes nuolat kruopščiai valome įvairius paviršius, bet dažniausiai pamirštame daiktus, kuriuos nuolat liečiame. Atlikti tyrimai parodė, kad ant cukrinės, pipirinės, druskinės kaupiasi milijonai bakterijų ir virusų.
4. Indaplovė
Specialistai perspėja, kad ne tik kriauklė, bet ir indaplovė yra puiki terpė daugintis bakterijoms bei pelėsiui. Įvairių sveikatai kenksmingų mikroorganizmų gali likti net ant išplautų indų, ypač jei esate įpratę laikyti nešvarius stalo įrankius, lėkštes kelias dienas.
Ilgainiui indaplovėje prisikaupia daug nešvarumų, o pirmas to požymis – sklindantis nemalonus kvapas. Todėl gerai ją kaskart išvalykite, reguliariai praplaukite specialiomis dezinfekcinėmis priemonėmis ir nelaikykite ilgai panaudotų indų, nes maisto likučiai – bakterijų veisykla. O ypač svarbu neleisti kauptis pelėsiui, pašalinkite jį specialiomis priemonėmis.
Tekstas L. Grinkevičienės