► DRUSKA
Druska yra vienas vertingiausių mineralų pasaulyje. Senovės graikai vadino ją dieviškąja substancija. Senovės romėnai druska atsiskaitydavo su darbininkais. Egiptiečiai druską naudojo mirusiesiems balzamuoti. Yra žinoma net 14 tūkst. druskos panaudojimo būdų, įtraukiant konservavimą, gydymą, tręšimą, valymą, vaistų, dažų ir plastiko gamybą, sūrių darymą. Suaugusio žmogaus organizme yra apie 250 g druskos. Daliai jos pasišalinus su išskiriamais skysčiais, balansas turi būti atkurtas gaunant druskos iš išorės. Druska atlieka svarbų vaidmenį organizmo medžiagų apykaitos procesuose, palaiko skysčių balansą, be jos sutriktų kraujo, seilių, ašarų, prakaito gamyba.
Grožis
- Porą kartų per savaitę maudykitės vandenyje, kuriame ištirpinote jūros druskos. Šis tirpalas padeda įveikti odos ligas ir alergijas, mažina nervinę įtampą, dezinfekuoja, drėkina ir stangrina odą, gerina kraujotaką, greitina medžiagų apykaitą, stiprina imuninę sistemą.
- Po pirties kūną ištrinkite druska – atsivėrus poroms, geriau išvalysite gilesnius odos sluoksnius, pašalinsite negyvos odos ląsteles.
- Lygiomis dalimis sumaišykite druską ir alyvuogių aliejų, penkias minutes šiuo mišiniu masažuokite veidą, nuplaukite jį vandeniu. Jūsų oda taps švelni lyg kūdikio.
Buitis
- Kad mėsa ir žuvis ilgiau nesugestų, gausiai apibarstykite ją druska, vėliau, prieš verdant, kepant ar troškinant, pašalinkite jos perteklių.
- Druska padidina vandens virimo temperatūrą. Jei norite, kad vanduo užvirtų greičiau, į jį įberkite druskos.
- Norėdama patikrinti, ar kiaušinis šviežias, jį įdėkite į stiklinę vandens, kuriame ištirpinote du šaukštelius druskos. Šviežias kiaušinis nugrims, o senstelėjęs – plūduriuos.
- Nuluptus obuolius, nuskustas bulves įmeskite į lengvai pasūdytą vandenį – jie neparuduos.
- Neteflonines keptuves valykite tokia eiga: įberkite saujelę rupios druskos, pakaitinkite ir iššveiskite popieriniu rankšluosčiu.
- Druska puikiai nuo indų nušveisite kavos ir arbatos nuosėdų dėmes.
- Pienas ilgiau nesurūgs, jei į jį įbersite žiupsnelį druskos.
- Degėsių kvapą panaikina druskos ir cinamono mišinys. Jeigu ką nors išpylėte orkaitėje, iškart pabarstykite šiuo mišiniu, palikite atvėsti ir nušveiskite.
- Kartkartėmis į kriauklę įpilkite druskos ir vandens tirpalo (sauja druskos stiklinei vandens) – išvalysite riebalais apsinešusius vamzdžius ir panaikinsite nemalonius kvapus.
- Jei ant kilimo ir staltiesės išpylėte vyno, popieriniu rankšluosčiu sugerkite skystį, dėmę pabarstykite druska. Vėliau staltiesę išskalaukite šaltu vandeniu, o druską išsiurbkite.
- Prakaito dėmes išnaikinsite druskos tirpalu: litre vandens ištirpinkite keturis šaukštus druskos, pamerkite dėmėtą drabužio vietą į tirpalą ir laikykite, kol dėmė išnyks.
- Periodiškai į batų vidų įberkite druskos – ji sugers drėgmę ir panaikins nemalonius kvapus.
- Druska galite pakeisti skalbinių minkštiklį: sūriame vandenyje išskalauti skalbiniai atgaus spalvą, taps minkšti.
- Ant šviežios dėmės užpilkite druskos, palaikykite porą valandų ir išplaukite. Dėmės neliks nė žymės.
- Gėles pamerkite į sūdytą vandenį – jos ilgiau stovės.
- Kad automobilio ar būsto langai neapšaltų, juos nuvalykite druskos tirpale išmirkyta kempine.
- Kad žvakės nevarvėtų, kelias valandas pamirkykite jas stipriame druskos tirpale ir gerai išdžiovinkite.
Įvairenybės
- Senovėje tikėta, kad druska apsaugo nuo raganų kerų, nužiūrėjimo – blogio jėgas galima nuvyti per kairį petį metant saują druskos.
- Jei kieme tarp plytelių pridygo piktžolių, į tarpus priberkite druskos ir sudrėkinkite vandeniu – po kurio laiko žolę tereiks surinkti arba palaukti, kol ją nuplaus lietus.
► VAZELINAS
Vazelinas – tepalas, pagamintas iš didelės molekulinės masės skystųjų ir kietųjų sočiųjų angliavandenių. Jis naudojamas medicinos ir technikos srityse. Atrastas prieš 142 metus. Tai puiki priemonė odos priežiūrai – ją minkština, saugo nuo išsausėjimo, trūkinėjimo ir šerpetojimo.
Grožis
- Prieš eidama miegoti, vazelinu ištepkite blakstienas – geriausiai tai padaryti antakiams šukuoti skirtu šepetėliu. Atsikėlusi ryte vazeliną nuplaukite ir tepkite blakstienų tušą. Moterys, išbandžiusios šį receptą, sako, kad jei procedūrą kartosi bent kelis mėnesius, blakstienos sutvirtės.
- Vazelinu ne tik sušukuosite netvarkingus antakius, bet ir juos sustiprinsite. Vazelinu patepkite antakius ir prieš pešiojimą – sumažinsite skausmą ir aiškiai matysite, kuriuos plaukelius būtina išrauti.
- Nakčiai vazelinu ištepkite pėdas ir užsimaukite storesnes kojines. Nubudusi pajusite, kokia minkšta ir švelni tapo pėdų oda. Jei šią procedūrą kartosite kasdien, kur kas rečiau reikės atlikti pedikiūrą.
- Vazelinu galite tepti nagų odeles – jos taps minkštesnės.
- Jei esate smaližė, mikrobangų krosnelėje ištirpinkite šiek tiek vazelino ir vieną šokolado gabalėlį. Sumaišykite, supilkite į tuščią indelį ir palaukite, kol sukietės – turėsite nuostabų šokolado skonio lūpų blizgį.
- Vazelinas padeda ilgiau išsilaikyti kvepalų aromatui. Vazelinu patepkite kaklą, rankų riešus ir tas vietas pakvėpinkite.
- Vazeliną sumaišiusi su jūros druska, gausite puikų kūno šveitiklį.
- Garsenybės, kurios dažnai šypsosi fotografams, naudoja vieną triuką: prieš pasidažydamos lūpas ryškiai raudonu lūpdažiu, dantis patepa vazelinu. Dėl to niekada neišsitepa dantų raudonai.
- Vazelinas – puiki masažo priemonė, kūną padengianti apsaugine plėvele ir drėkinanti ne prasčiau nei aliejus.
- Prieš tepdama šešėlius, vazelinu patepkite akių vokus – jie labai gražiai spindės. Prieš tepdama veido pudrą, vazelinu brūkštelėkite per skruostus. Jis suteiks gaivumo įspūdį.
- Vazelinas tinka vietoj makiažo valiklio. Jis ne tik nuvalo odą, bet ir pamaitina, po to net nebūtina tepti kremu.
- Depiliuotas vietas ištepkite vazelinu – nuraminsite odą, išvengsite raudonų spuogelių ir neužkimšite porų.
- Plaukai blizgės, jei juos ištepsite vazelinu, o paskui gerai ištrinksite šampūnu. Be to, ši priemonė sumažina niežėjimą ir dirginimą, kurį sukelia pleiskanos. Jei vazelinu kasdien tepsite plaukų galiukus, jie neskilinės. Vazeliną retkarčiais naudokite kaip plaukų kaukę – taip sumažinsite žalą, kurią darote plaukams juos dažydama, garbanodama, tiesindama ar džiovindama.
- Jei jūsų lūpos labai sausos, kas vakarą patepkite jas vazelinu, palaukite kelias minutes ir pamasažuokite dantų šepetėliu. Po savaitės pajusite, kad lūpos tapo minkštesnės, mažiau šerpetoja.
- Vazelinu ištepkite veidą prieš skrydį lėktuvu ar leisdamasi į ilgą kelionę autobusu – apsaugosite odą nuo išsausėjimo.
- Norėdama išvengti netolygaus įdegio, prieš tepdama įdegio losjoną, kūną ištepkite plonu vazelino sluoksniu.
Buitis
- Po ranka neturite batų tepalo? Perbraukite batus vazelinu – jie blizgės lyg nauji.
- Ant drabužių paliktas makiažo dėmes pašalinsite vazelinu. Tiesiog patepkite juo dėmę, patrinkite ir skalbkite drabužį įprastu būdu.
Įvairenybės
- Vazelinas sumažina skausmą veriant auskarus.
- Jei sunku nusimauti žiedą, pirštą ištepkite vazelinu.
- Jei pasidarėte tatuiruotę, ištepkite ją vazelinu – oda nurims.
► SODA
Maistinė soda (kitaip – natrio bikarbonatas) yra balti, smulkūs milteliai. Jos randama gamtoje, ją išskiria tulžis, kad sumažintų skrandžio rūgštingumą, ji gaminama pramoniniu būdu iš natrio karbonato. Plačiausiai soda naudojama kulinarijos srityje. Ji reaguoja su rūgštingu komponentu ir pakelia tešlą, kuri tampa poringa. Soda reaguoja su citrinos sultimis, jogurtu, pasukomis, actu, kakavos milteliais, grietine, kefyru.
Grožis
- Jeigu jūsų veido oda normali, galite išmėginti efektyvų šveičiamąjį kremą: žiupsnelį sodos įdėkite į naudojamą veido prausiklį, sumaišykite su žiupsneliu cinamono. Pamasažuokite veidą kelias minutes, po to nuplaukite drungnu vandeniu. Šis kremas nuvalo negyvas ląsteles, atveria poras, veido oda tampa lygi ir švelni. Šveitiklis tiks jautriai ir sudirgusiai odai.
- Jei jūsų oda probleminė, pasigaminkite puikią kaukę: du šaukštus miltų arba krakmolo sumaišykite su šaukšteliu valgomosios sodos. Praskieskite mišinį šiltu vandeniu, kad išeitų vientisa košelė. Užtepkite kaukę ant veido ir palikite 15 minučių. Po to nuvalykite vatos tamponu, sudrėkintu vandeniu. Procedūrą atlikite kartą per savaitę.
- Norite gražių, blizgančių, purių plaukų? Į delną įberkite šaukštelį sodos ir, sumaišiusi su šampūnu, ištrinkite galvą.
- Soda – puiki apsauga nuo prakaito. Jei norite panaikinti nemalonų pažastų ar delnų kvapą, šias kūno vietas patrinkite soda.
- Į vonelę su vandeniu įpilkite tris šaukštelius sodos ir 10 minučių mirkykite kojas. Tada iš sodos miltelių ir vandens sumaišykite pastą, kurią švelniai masažuodama įtrinkite į pėdas.
- Į karštą vonią įpilkite pusę stiklinės sodos, pagulėkite 15 minučių. Jūsų oda bus lygi ir gaivi.
- Jei kasdien ryte ir vakare odą prausite švelniu sodos ir šilto vandens mišiniu, po truputį atsikratysite inkštirų.
Buitis
- Soda naudojama nitratams ir chemikalams pašalinti. Ne paslaptis, kad importuoti vaisiai ir daržovės būna apipurkšti nuo gedimo saugančiais chemikalais, todėl parsinešusi iš parduotuvės panardinkite juos į koncentruotą sodos tirpalą. Receptas: į litrą vandens įberkite saują sodos, sudėkite vaisius ir daržoves, po 20 minučių perplaukite švariu vandeniu.
- Soda puikiai išvalysite viryklę, orkaitę ir šaldytuvą. Viryklę ir orkaitę ištepkite tirštu sodos ir vandens mišiniu, palikite per naktį, o ryte metaliniu gremžtuku nugramdykite paviršių. Jei prikepę riebalai nenusivalys iškart, dar kartą užbarstykite sodos ir užlašinkite šiek tiek acto. Kai šis mišinys ims putoti, nuplaukite vandeniu. Norite iš šaldytuvo pašalinti blogą kvapą? Per naktį jame palikite indą su soda.
- Jei jūsų kilimas dėmėtas, sodą sumaišykite su mineraliniu vandeniu ir košele ištepkite kilimą. Po pusvalandžio viską išsiurbkite.
- Kartą per savaitę į kanalizacijos vamzdį įpilkite tris litrus verdančio vandens, kuriame ištirpinote stiklinę sodos. Toks tirpalas naikina nuosėdas, apsaugo nuo užsikišimo.
Įvairenybės
- Kad nuo šukų ir šepečių pašalintumėte susikaupusius riebalus ir plaukų fiksavimo priemonių likučius, pamirkykite juos vandenyje su šaukšteliu sodos. Nuskalaukite ir leiskite išdžiūti.
- Jei po darbo dienos neturite galimybės pasikeisti kojinių, įberkite į jų vidų sodos – sugers nemalonų kvapą.
► ACTAS
Žodis „actas“ kilo iš prancūziškų žodžių „vin“ (vynas) ir „aigre“ (surūgęs). Taigi verčiant pažodžiui actas yra surūgęs vynas. Actu gali virsti visi alkoholiui gaminti naudojami produktai – obuoliai, medus, cukranendrės, ryžiai. Dažniausiai maistui naudojamas obuolių, vyno, balzaminis, ryžių actas. Įvairių šalių virtuvėse actas naudojamas daugiau kaip 10 tūkst. metų. Šis produktas maisto produktus apsaugo nuo gedimo, dezinfekuoja vandenį, minkština mėsą, tinka kaip prieskonis. Japonų mokslininkai įsitikinę, kad actas stiprina imunitetą, padeda reguliuoti medžiagų apykaitą ir kūno svorį.
Grožis
- Jei jūsų oda sausa, kartą per savaitę pagulėkite specialiai paruoštoje vonioje: į šiltą vandenį įpilkite pusę puodelio acto ir pusę puodelio nevirtų avižinių dribsnių.
- Į puodelį skysto muilo ar prausiklio įpilkite šaukštą acto. Jei kasryt šį mišinį naudosite vietoj dušo želės, pajusite, kad suminkštėjo jūsų kūno oda.
- Po darbo sode purvinas ir sustirusias rankas nuplaukite actu – jis panaikins nešvarumus ir suminkštins odą.
- Plaukai bus minkšti ir blizgės, jei juos skalausite actu suminkštintu vandeniu.
- Jei kiekvieną rytą išgersite stiklinę vandens su jame įmaišytu šaukšteliu obuolių acto, džiaugsitės šviesia, lygia ir sveika oda.
- Bazilikas, sumaišytas su actu, naikina strazdanas.
Buitis
- Sidabrinės apyrankės, žiedai, auskarai ir šaukšteliai spindės kaip nauji, jei juos porą valandų mirkysite pusės puodelio acto ir dviejų valgomųjų šaukštų sodos tirpale. Po mirkymo sidabrinius gaminius nuplaukite šaltu vandeniu ir nušveiskite minkšto audinio atraiža.
- Nuo kompiuterio ir kitų įrenginių lengvai nuvalysite nešvarumus lygiomis dalimis sumaišyto vandens su acto tirpalu. Tirpale pamirkykite švarią šluostę, ją gerai išgręžkite ir valykite įrenginius, sunkiai prieinamoms vietoms naudokite ausų krapštuką. Dėmesio! Prieš pradėdama valyti įsitikinkite, kad prietaisai išjungti iš elektros tinklo.
- Lygiomis dalimis sumaišyto acto ir karšto vandens tirpalu išvalysite žaliuzes. Užsimaukite medvilninę pirštinaitę, ją suvilgykite tirpale ir braukite per žaliuzes.
- Jei norite panaikinti dūmų ar svilėsių kvapą, į negilų dubenėlį pripilkite acto ir pastatykite. Jei patalpa didelė, pastatykite du ar tris dubenėlius.
- Actu valykite pelėsius ir riebalais išteptus (išskyrus marmurinius) paviršius. Kad pelėsiu nepasidengtų kilimų ar patiesalų blogosios pusės, apipurkškite jas actu.
- Lengvai panaikinsite tušinuko dėmes ant skudurėlio užpylusi acto ir intensyviai patrynusi.
- Actas naudojamas kaip skalbinių minkštiklis ir baliklis. Tai ypač aktualu alergiškiems žmonėms, nes šia priemone išskalbti drabužiai nedirgins odos. Pusę stiklinės acto įpilkite į skalavimo skirsnį skalbimo mašinoje.
- Prieš skalbiant marškinius, rekomenduojama acto užpilti ant pažastų ir apykaklės. Tai padės atsikratyti nemalonaus kvapo, o medžiagą saugos nuo pageltonavimo.
- Actas padės išvalyti užkalkėjusį lygintuvą. Įpilkite acto į vandens rezervuarą, įjunkite lygintuvą ir kelioms minutėms nustatykite garinimo funkciją. Išlyginkite keletą senų, nebenaudojamų drabužių. Leiskite lygintuvui atvėsti, o rezervuarą praplaukite šaltu vandeniu. Kalkes panaikinsite ir iš virdulio. Tiesiog įpilkite lygiomis dalimis sumaišyto acto ir vandens mišinio, užvirinkite ir palikite atvėsti. Išpilkite, įpilkite šviežio vandens, užvirinkite ir vėl išpilkite.
Įvairenybės
Norėdama išvengti infekcijos, naujus ar pasiskolintus daiktus nuvalykite actu.