2015 04 26

Orchidėjų gerbėjoms: šių gėlių rūšys ir priežiūra

Orchidėja – Lietuvoje viena populiariausių gėlių, mėgstama dėl savo grakštumo, subtilių pumpurų ir ryškių spalvų. Neteisinga šių gėlių priežiūra dažnai tampa viena pagrindinių orchidėjų numarinimo priežasčių.
Orchidėja
Orchidėja / Fotolia nuotr.
Temos: 1 Orchidėja

Daugeliui atrodo, kad šios gražuolės yra labai lepios ir jas auginti sunku. Iš tiesų pakanka žinoti keletą pagrindinių taisyklių, kad orchidėjos džiugintų savo žiedais ir gausiai žydėtų.

Taip pat skaitykite: Orchidėjų augintoja: apie gėlių priežiūrą ir „priverstinį“ žydėjimą

  • Orchidėjos mėgsta šviesą ir šilumą. Ideali temperatūra – 18–22  °C. Pastatykite gėlę gerai apšviestoje vietoje, bet tuo pačiu venkite tiesioginių saulės spindulių.
  • Orchidėjoms reikia visai nedaug vandens. Orchidėją pakanka palaistyti kartą per savaitę kambario temperatūros vandeniu. Kai kurias orchidėjų rūšis rekomenduojama laistyti keliom minutėm panardinus vazoną į vandenį. Vėliau reikia leisti vandeniui nubėgti ir pastatyti gėlę į specialų vazoną.
  • Orchidėjos nemėgsta skersvėjų. Taip pat nedera statyti orchidėjų šalia šildymo įrenginių – gali pernelyg išdžiūti šaknys.

Taip pat skaitykite: Nereiklūs kambariniai augalai: ir gražu, ir naudinga

  • Augalą reikia tręšti specialiomis, orchidėjoms skirtomis trąšomis, kartą per mėnesį ar du.
  • Orchidėjų šaknys nereikalauja daug vietos. Augalą reikia persodinti tik tada, kai jis iš tiesų nebetelpa į vazoną.
  • Žydėjimo laikotarpiu augalu reikia rūpintis taip pat, kaip ir įprastu metu. Orchidėjai pražydėjus, žiedkočius rekomenduojama nupjauti iki pirmojo nežydėjusio pumpuro.
Fotolia nuotr./Orchidėja
Fotolia nuotr./Orchidėja

Populiariausios rūšys ir jų priežiūra

Vanda

Ši orchidėja natūralioje gamtoje auga ant medžių, o jos šaknys kabo ore arba yra apsivyniojusios aplink medžio kamieną. Beje, tai vienintelė orchidėja, kuri gali būti natūraliai mėlynos spalvos. Vandos šaknys yra it kempinėlės ir gali sugerti labai daug vandens. Vandos žiedų spalva yra labai įvairi, o patys žiedai gali būti ir smulkūs, ir stambūs.

„Scanpix“/„PantherMedia“ nuotr./Vanda
„Scanpix“/„PantherMedia“ nuotr./Vanda

Kaip prižiūrėti? Dėl orinių šaknų gruntas Vandai visai nereikalingas, jame šaknys paprasčiausiai supus. Ši orchidėja geriausiai jaučiasi stiklinėje vazoje, gerai apšviestoje vietoje.

Tai šviesamėgė gėlė, bet vasarą ją reikia apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Optimali temperatūra – 17–28 °C. Šios orchidėjos nereikia nuolat laikyti vandenyje, pakanka pusvalandžiui 2 kartus per savaitę į vazą iki pusės įpilti šilto vandens.

Žydėjimo laikotarpis – nuo 6 iki 8 savaičių. Nužydėjusį žiedkotį reikėtų visiškai nupjauti – po kelių mėnesių jo vietoje išaugs naujas. Nuo kovo iki rugsėjo gėlę reikėtų tręšti specialiomis, orchidėjoms skirtomis trąšomis.

Taip pat skaitykite: Dažniausios augalų numarinimo priežastys

Dendrobis (Dendrobium nobile)

Tai labiausiai atspari ir užgrūdinta rūšis, todėl šios orchidėjos priežiūra yra labai paprasta.

Orchidėja turi mėsingą, iki 50 cm siebą, kuris yra apaugęs priešpriešiniais lapais. Iš tų lapų „pažastėlių“ auga kvapnūs žiedai. Žiedų spalva gali būti balta, oranžinė, raudona, violetinė arba dvispalvė.

„Scanpix“/„PantherMedia“ nuotr./Dendrobis
„Scanpix“/„PantherMedia“ nuotr./Dendrobis

Kaip prižiūrėti? Dendrobis gerai jaučiasi šviesioje vietoje, bet, kaip ir daugelis kitų orchidėjų, nemėgsta tiesioginių saulės spindulių. Šiai orchidėjai patinka kiek vėsi, gerai vėdinama vieta, kur temperatūra būtų 15–20 °C.

Dendrobis nemėgsta būti perlaistytas, geriausia laistyti ne daugiau kaip 1 kartą per 5–7 dienas, kai gruntas bus beveik sausas. Kartą per mėnesį augalą galima „išmaudyti“ po dušu.

Ši orchidėja pradeda žydėti pavasarį ir žydi ne mažiau kaip 8 savaites. Nuo žydėjimo pradžios augalą reikėtų reguliariai laistyti, tręšti kas mėnesį ir suteikti pakankamai šviesos ir šilumos. Kai dendrobis nužydi, žiedai nukrinta patys. Laikotarpis tarp žydėjimų – 8–12 mėnesių.

Persodinti dendrobį reikėtų tada, kai jis iš tiesų nebetelpa į vazoną. Prieš persodininimą šią orchidėja rekomenduojama gausiai laistyti.

Katlėja (Cattleya)

Ši orchidėja – Venesuelos ir Kolumbijos nacionalinė gėlė.  Katlėjos žiedai gali būti tiek stambūs, tiek smulkūs. Be to, jie turi malonų kvapą, ypač, jeigu auga dienos šviesoje. Šios rūšies orchidėjų lapai gana šiukštūs. Tai rodo, kad natūralioje gamtoje jos pripratusios prie šviesos ir saulės gausos.

„Scanpix“/„PantherMedia“ nuotr./Katlėja
„Scanpix“/„PantherMedia“ nuotr./Katlėja

Kaip prižiūrėti? Žiemą katlėją rekomenduojama laistyti kartą per 10 dienų, vasarą – šiek tiek dažniau. Geriausia laistyti nekalkingu vandeniu, galima panardinti vazoną į vandenį, trumpai palaikyti ir ištraukus leisti nubėgti vandens pertekliui. Kai orchidėja nužydi, prižiūrėkite ją taip pat, kaip ir žydėjimo metu.

Nužydėjus žiedkočio nereikia nupjauti, nes jo vietoje formuojasi naujas. Katlėją rekomenduojama kartą per 2 metus persodinti į didesnį vazoną – ji greičiau augs ir gražiau žydės. Optimali temperatūra – 18–22 °C.

Taip pat skaitykite: Sukulentai – idealūs augalai nerūpestingoms šeimininkėms

Miltonija (Miltonia)

Miltonija žydi žiedais, kurie savo išvaizda primena sodo našlaites. Ši orchidėja gali būti balta, geltona, rožinė, raudona ir violetinė.

Kaip prižiūrėti? Pavasarį ir vasarą miltoniją reikia saugoti nuo saulės. Dieną ši gėlė gerai jaučiasi kambario temperatūroje, naktį mėgsta kiek vėsesnį orą.

„Scanpix“/„PantherMedia“ nuotr./Miltonija
„Scanpix“/„PantherMedia“ nuotr./Miltonija

Svarbu užtikrinti, kad gruntas būtų visuomet drėgnas, negalima leisti jam išdžiūti. Miltoniją reikia laistyti 1–2 kartus per savaitę, panardinus vazoną į dubenį su drungnu vandeniu, o vėliau leisti vandens pertekliui nubėgti. Vasarą šią orchidėją reikia tręšti specialiomis trąšomis kartą per mėnesį, žiemą – kartą per du mėnesius.

Kai miltonija nužydi, reikia nupjauti žiedkotį ir išnešti gėlę 8–10 savaičių į vėsią vietą. Per tą laiką augalas suformuos naują žiedkotį. Miltoniją rekomenduojama persodinti kartą per metus, po to, kai augalas nužydi.

Oncidija (Oncidium)

Liaudyje vadinama „tigrine“ orchidėja. Gamtoje auga įvairiai: ir ant medžių, ir ant uolų, ir žemės paviršiuje. Ant kiekvieno žiedkočio auga daug nedidelių, geltonai arba gelsvai ir rusvai išmargintų žiedelių. Kartais galima sutikti ir retesnę, kitokios spalvos oncidiją.

„Scanpix“/„PantherMedia“ nuotr./Oncidija
„Scanpix“/„PantherMedia“ nuotr./Oncidija

Kaip prižiūrėti? Oncidija nereikalauja ypatingos priežiūros, svarbu laikytis pagrindinių orchidėjų priežiūros taisyklių. Optimali temperatūra – 16–22 °C. Žydėjimo laikotarpis nuo 6 iki 8 savaičių. Nužydėjusį žiedkotį reikia nupjauti ir, jeigu tinkamai prižiūrėsite šį augalą, jis išleis naujus žiedkočius. Verta pažymėti, kad neprasminga palikti nužydėjusio žiedkočio, nes jis antrą kartą nežydės. Oncidiją persodinkite tik tada, kai vazonas jai taps per mažas.

Taip pat skaitykite: Mažiausiai priežiūros reikalaujantys daugiamečiai augalai

Raibuolė (Paphiopedilum)

Dėl neįprastos žiedo formos šios orchidėjos dar vadinamos klumpaitėmis. Nuo kitų orchidėjų ši skiriasi žiedo lūpa, kuri yra skirta vabzdžiams privilioti. Prie jos yra lygi ir slidi plokštelė, ir kai vabzdys ant jos atsisėda, jis įkrenta į žiedo vidų. Vienintelis būdas iš jo išlįsti – siauras plaukuotas takelis. Pro jį ropojančių vabzdžių nugara aplimpa žiedadulkėmis, tokiu būdu žiedadulkės pasklinda ant kitų gėlių.

Fotolia nuotr./Raibuolė
Fotolia nuotr./Raibuolė

Šių orchidėjų labai plati spalvinė gama: nuo geltonos iki raudonos, o pats žiedas gali būti ir taškuotas ir tuo pačiu metu dryžuotas, pereinačių atspalvių.

Kaip prižiūrėti? Skirtingai nuo daugumos orchidėjų, ši mėgsta pavėsį. Ideali temperatūra augalui su margais lapais – 20–24 °C, augalams su žaliais lapais – 17–22 °C. Laistyti gėlę reikia kartą per savaitę, vasarą – kiek dažniau. Be to, reikia užtikrinti, kad ant vazono dugno nesikauptų vanduo.

Tręškite kartą per 2–3 savaites, be to, per pusę sumažinkite etiketėje rekomenduojamą trąšų kiekį. Raibuolė nemėgsta didelių vazonų, todėl persodinti ją reikėtų kartą per 3–4 metus. Žiedkotis žydi tik vieną kartą, todėl po nužydėjimo jį reikia kiek įmanoma žemiau nupjauti.

Falenopsis (Phalaenopsis)

Bene pati populiariausia orchidėja, natūralioje gamtoje auganti ant medžių. Be visiems mums puikiai pažįstamų falenopsių, yra falenopsis „Multiflora“ – su daugybe smulkių žiedelių bei „Grandiflora“ – su dideliais, daugiau negu 10 cm skersmens žiedais. 

Scanpix/Panthermedia nuotr./Orchidėjos žiedai.
Scanpix/Panthermedia nuotr./Orchidėjos žiedai.

Kaip prižiūrėti? Optimali temperatūra – 20–22 °C. Laistyti reikia kambario temperatūros vandeniu bei stengtis, kad vanduo patektų tik ant grunto, o ne ant paties augalo.

Geriausia laistyti ryte, kartą per savaitę. Žiemą, kai būna įjungtas šildymas, falenopsį rekomenduojama apipurkšti vandeniu. Tręšti du kartus per mėnesį specialiomis trąšomis nuo kovo iki spalio mėnesio.

Kai falenopsis nužydės, išneškite jį į vėsią patalpą. Tai skatins žiedyno formavimąsi. Maždaug po dviejų mėnesių orchidėją galima grąžinti į įprastą vietą.

Kad falenopsis vėl žydėtų, būtina nupjauti nužydėjusį žiedkotį virš antrojo narelio (skaičiuojama nuo apačios),  kitaip vadinamo „miegančia akute“. Ši orchidėja gali vėl sužydėti po pusės metų. Falenopsis gali išleisti išorines šaknis virš vazono – nelieskite jų, tai ženklas, kad augalas jaučiasi puikiai.

Cimbidis (Cymbidium)

Natūraliai šios gėles auga ant žemės, kartais net ant medžių arba uolų. Šių orchidėjų lapai yra siauri ir ilgi, o ant ilgų žiedkočių būna 6 ir daugiau žiedų. Cimbidžių spalvinė paletė labai plati: nuo baltos, geltonos, žalios, rožinės iki raudonos ir rudos spalvos.

„Scanpix“/„PantherMedia“ nuotr./Cimbidis
„Scanpix“/„PantherMedia“ nuotr./Cimbidis

Kaip prižiūrėti? Šios orchidėjos mėgsta šviesią, bet nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotą vietą. Apsaugokite šį augalą nuo skersvėjų ir šalčio bei venkite staigių temperatūros svyravimų, nors naktį cimbidis mėgsta kiek vėsesnį orą.

Cimbidį reikia palaistyti iš karto po pirkimo. Vėliau jį reikia laistyti reguliariai kartą per savaitę, 10 minučių pamerkus vazoną į dubenį su vandeniu. Po to leiskite vandens pertekliui gerai nuvarvėti.

Persodinti šią orchidėją reikia pavasarį. Cimbidis žydi kartą per metus, žydėjimo laikotarpis – 4–6 savaitės. Po žydėjimo rekomenduojama visiškai nupjauti nužydėjusį žiedkotį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų