„Šiuolaikiniai gėlynai – kupini vėjavaikiško natūralumo. Tai jau nebe iščiustyti ir išblizginti gėlių namai, o veikiau visiškai nauja ir akiai patraukli erdvė, kuri vis labiau priartėja prie gamtos“, – sako specialistės. Merginos pastebi, kad žmonės nori žaibiško efekto, ryškumo, kad viskas kuo greičiau žydėtų ir nesuvokia, kad, pavyzdžiui, tos vienmetės gėlės, kad ir kokios jos būtų gražios, atsieina išties labai brangiai.
„Kai kalbame apie nūdienos gėlynus, manau, svarbiausia yra estetika, ilgalaikės investicijos, kurios atsipirktų, ir ne ryškumas svarbiausia, o bendras visų augalų derinys, darna“, – teigia A. Batavičiūtė.
– Ką manote apie į madą grįžtančius močiutės darželius, kai po langais auga bijūnai, rūtos, melsvės, tulpės? Ar tokios gėlės vis dar madingos?
– Sakyčiau, kad mes dar „neišlipome“ iš tų močiučių darželių, taigi, ir grįžti nėra kaip (juokiasi). Šios gėlės niekur nedingo, dažnai jas pasitelkiame ir dabar, formuodamos gėlynus, kurdamos jų dizainą. Dažnai žmonės sako, kaipgi taip – melsvės? Ar gi jas dar kar renkasi? Tačiau aš visada prašau atkreipti dėmesį į tai, kad dabar turime ne vieną ir ne dvi veisles, kurios atrodo išties traukiančios akį. O spalvos, lapų dekoratyvumas... Tik imk ir sodink!
Tie patys bijūnai – puikios gėlės. Jų rūšių galime atrasti ne vieną, kad ir sumedėję atrodo dailiai ir išskirtinai. Šie augalai savyje dar turi ir tos lietuviškos kultūros. Neveltui pastaruoju metu žmonės juos atranda iš naujo. Daugelį tų vadinamųjų lietuviškų augalų galime įsukti į naują pakuotę ir jie atrodys naujai, dekoratyviai.
Taip pat skaitykite: Mažiausiai priežiūros reikalaujantys daugiamečiai augalai
Visada žiūrime į gėlyno stilių, kas dera. Niekada nesakau, kad reikia atsisakyti lietuviškų augalų – jeigu reikia, galime pasodinti ir rūtas, ir pentinius, ir bijūnus, ir kitus augalus. Derinant su šluostmilgėmis, kitais įvairiais augalais, galima sukurti nepakartojamą efektą. Atrodo, kad nieko naujo, tačiau jau atrodo kitaip, moderniau, patraukliau.
– Koks tas šiuolaikinis gėlynas? Ką dažniausiai renkasi jūsų klientai?
– Šiuolaikinis gėlynas neturėtų būti spraudžiamas į jokius rėmus ar formas. Tačiau kuo didesnį plotą jam skiriame, tuo didesnį efektą galime išgauti. Žmonės to dažniausiai bijo, kadangi viską suveda į darbą: kiek reikės ravėti, kiek daug gėlių sodinti... Gal geriau rinksiuosi veją.
Visgi, rezultatas būna priešingas. Veja reikalauja ne ką mažiau darbo, o štai gėlynas, jeigu jis padarytas gerai, pagal dirvožemį ir visas kitas sąlygas parinkti atitinkami augalai, dešimteriopai reikalaus mažiau priežiūros nei veja. Iš to ir susideda gėlyno formavimo pagrindai – žmogų reikia įtikinti, kaip pasikeitė gėlyno samprata.
Taip pat skaitykite: Pataria kraštovaizdžio specialistės: daugiametės gėlės, kuriomis privalu papuošti savo gėlyną