Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 06 28

Uogų dėmės: kaip jas pašalinti nuo įvairių paviršių

Mėlynės, spanguolės, avietės ir braškės yra tarytum mažos bombos – patekusios ant drabužių, mylimų baldų ar tiesiog ant grindų, jos gali pridaryti nemažai vargo.
Uogos
Uogos / „Shutterstock“ nuotr.

Taigi jei sezoninės mėgstamos uogos netyčia praslydo pro burną ir išsitėškė ant jūsų šviesaus fotelio, išbandykite šiuos patarimus nemalonioms dėmėms pašalinti.

Taigi uogų dėmes šaliname...

...iš kilimų ir minkštų baldų

Nusprendėte uogomis pasigardžiuoti patogiai įsitaisę fotelyje prieš televizorių, ir štai nutiko bėda – atsistoję ant mėgstamo šviesaus fotelio ar ant kilimo pastebite ryškią ir ne itin maloniai atrodančią raudoną dėmę. Nemanykite, kad ją išvalysite rytoj, darbus pradėkite tuojau pat, mat kitaip su šia dėme teks gyventi.

Nubėgę į virtuvę sušlapinkite kempinę ir lėtais sukamaisiais judesiais pavalykite suteptą paviršių, tuomet ant dėmės užspauskite citrinų sulčių arba citrinos griežinėliu patrinkite dėmę ir keletą minučių leiskite sultims susigerti. Vėliau citrinos sultis išvalykite drėgna kempinėle. Jei minėtas būdas nepadėjo, pasigaminkite dėmių valiklį: nedideliame buteliuke sumaišykite 1 dalį glicerino su 1 dalimi bespalvio arba balto indų ploviklio ir 8 dalimis vandens, mišinį gerai išmaišykite ir užpilkite jo ant medžiagos skiautės, ją dėkite ant dėmės ir palaikykite, kol dėmė pranyks. Jei reikia procedūrą pakartokite keletą kartų.

...iš akrilo, nailono, poliesterio ir elastano medžiagų

Jei uogomis išsitepėte mėgstamą drabužį, tuojau pat kiškite jį po šaltu vandeniu ir bandykite bent kiek išblukinti dėmę, tuomet ją patrinkite citrinos griežinėliu ir keletą minučių palaikykite, drabužį skalaukite po vandeniu. Jeigu dėmė vis tiek nedingo, maždaug 15 minučių pamirkykite medžiagą tokiame mišinyje: į dubenį įpilkite maždaug 0,5 l vandens, 1 arbat. š. bespalvio indų ar drabužių ploviklio ir 1 valg. š. balto acto. Viską gerai išskalaukite vandeniu ir leiskite drabužiui išdžiūti.

...iš medvilnės ir lino

„Shutterstock“ nuotr./Mėlynės
„Shutterstock“ nuotr./Mėlynės

Uždėkite drabužį ant dubens ar ant puodelio (jei dėmė nedidelė) ir jo kraštus sutvirtinkite gumele, kad drabužis neslidinėtų. Užvirinkite vandens ir puodeliu pilkite jį ant medžiagos, puodelį laikykite nuo medžiagos per tokį atstumą, kad vanduo labai nesitaškytų, kitaip apsideginsite. Šią procedūrą atlikti reikėtų iš karto drabužį sutepus uogomis. Jei dėmė vis tiek neišnyks, drabužį pamirkykite vandenyje su 1 arbat. š. skalbiklio, praskalaukite ir, dėmę suvilgę spiritu, drabužį dar kartą išskalbkite skalbyklėje.

Jei medžiagą sutepėte mėlynėmis ir dėmė išties labai didelė, pavargti teks kiek labiau. Pakartoję aukščiau nurodytą veiksmą ir ant medžiagos užpylę karšto vandens, pamerkite drabužį į baltą actą ir palaikykite maždaug valandą. Tam tiktų ir obuolių actas, tačiau nuo jo ant drabužio gali atsirasti geltonų dėmių. Jei ir po šios procedūros mėlynių dėmė neišnyks, ant jos užtepkite baltos dantų pastos ir gerai ją įtrinkite į medžiagą, drabužį praskalaukite vandeniu ir, jei reikės, procedūrą pakartokite.

...iš odos ir zomšos

Nuvalykite skysčių perteklių nuo odos ir, į šiltą vandenį įpylę šiek tiek švelnaus muilo, įmerkite kempinę ir ją gerai paspaudykite, kad susidarytų putų. Kempinę išgręžkite ir ant odos ar zomšos (verstos odos) paviršiaus tepkite tik putas, jas nuvalykite sausu skudurėliu. Jei reikia, procedūrą kartokite tol, kol dėmės visiškai neliks.

...nuo medinių paviršių

Ant nelakuoto medinio paviršiaus susitrynusios uogos gali palikti didžiulių dėmių, kurias išvalyti iš pradžių gali atrodyti kiek sunkoka. Pamirkykite švelnaus audinio skudurėlį muiluotame vandenyje ir ant medinio paviršiaus užtepkite tik putas, šiek tiek palaikykite ir nuvalykite jas sausu skudurėliu. Jei dėmė vis tiek liks, pavalykite ją skudurėliu, pamirkytame vandenyje su šaukštu oksolo rūgšties. Kadangi ši rūgštis yra kenksminga, ją naudokite ypač atsargiai – mūvėkite pirštines, o burną prisidenkite kauke, kad neprisikvėpuotumėte nuodingų garų. Kai dėmė bus pašalinta, jeigu įmanoma, medinį paviršių nulakuokite, taip apsaugosite jį nuo sutepimų ateityje.

„Shutterstock“ nuotr./Uogos
„Shutterstock“ nuotr./Uogos

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?