Prekybos centruose netrūksta įvairiausių egzotinių vaisių. Belieka eksperimentuoti ir stebėti, kas ir kaip užaugs. Tokius vaisius, kaip citrina ar avokadas, reta kuri nėra bandžiusi auginti, o aš noriu pristatyti penkis ne tokius populiarius vaisius, kurių sėklas taip pat nesunkiai sudaiginsite ir galėsite gėrėtis savo užaugintu medeliu ar krūmu.
Kvapioji pasiflora (maracuja)
Turbūt pats tinkamiausias augalas namams, kurį galima užsiauginti iš vaisių, randamų prekybos centruose, yra pasiflora.
Šis gaivaus rūgštoko skonio vaisiaus minkštimas pilnas nedidelių, gerai dygstančių sėklyčių. Pasifloros sėkloms nereikia jokio specialaus paruošimo – galite sėti jas tiesiai į žemę ir laukti pasirodančių daigelių. Jų sulauksite po 2–3 savaičių, priklausomai nuo kambario, kuriame daiginate, temperatūros. Jei sėklas sėjote ne šviežias (išimtas tik ką iš vaisiaus), pamirkykite jas parą laiko šiltame vandenyje. Taip pagreitinsite dygimą.
Pasiflorai nereikia ypatingos priežiūros, tačiau geriausia ją laikyti šviesioje vietoje, tada liana neišstyps, bus tankesnė.
Pasiflora yra tropinių kraštų liana, kilusi iš Brazilijos, kuri itin gerai jaučiasi kambario sąlygomis. Augalas, užaugintas iš parduotuvėse parduodamo passiflora edulis vaisiaus, nėra ilgametis, gyvena tik iki 6 metų, tačiau jei pasiseks, po metų ar dviejų galite sulaukti netgi žiedų, kurie yra išskirtinio grožio.
TAIP PAT SKAITYKITE: Nereiklūs kambariniai augalai, kurie išgyvens net ir tamsiausiame namų kampe
Pasiflorai nereikia ypatingos priežiūros, tačiau geriausia ją laikyti šviesioje vietoje, tada liana neišstyps, bus tankesnė. Jei yra galimybė, galite vasarai išnešti į lauką ar atvirą balkoną. Ši liana, prižiūrima kaip bet kuris kitas kambarinis augalas, jausis kuo puikiausiai. Pasifloros lapai sudaryti iš 2–3 skilčių, bet jei ji leidžia daug neskilėtų lapų, tai yra ženklas, kad kažkas augimo sąlygose augalui nepatinka.
Datulė
Ar kada pagalvojote, kad namuose iš kauliuko galima užsiauginti netgi palmę? Datulė tam puikiai tinkamas vaisius, kurį nesunku rasti prekybos centruose. Tik rinkitės šviežias datules – supakuotas dėžutėse ar sveriamas, kuriose palikti kauliukai.
Prieš sėjant datulės kauliuką, reikia 2–3 paras jį pamirkyti šiltame vandenyje. Jei mirkysite diena ar dvi ilgiau, kauliukui tai nepakenks.
Suaugusi datulės palmė gali būti daugiau nei 20 metrų aukščio, o jos lapai – 4–6 metrų ilgio.
Daiginti datulę galima dviem būdais:
- Sėkite kauliuką tiesiai į žemę ir apsišarvuokite kantrybe. Datulės dygsta gana ilgai, gali praeiti 2–3 mėnesiai, kol pamatysite daigą.
- Padėkite kauliuką ant drėgnos servetėles, užlenkite vieną kraštą, kad kauliukas atsidurtų tarp dviejų servetėles kraštų kaip voke, įdėkite į nedidelį indelį, skirtą uogų ir daržovių šaldymui, ar užtraukiamą plastikinį maišelį, ir laikykite šiltai, kol pamatysite šaknį. Taip daiginamas kauliukas sudygs maždaug po 3 savaičių ir tada galėsite sodinti jį į žemę.
Pasodinus sudaigintą datulę žalio daigelio vistiek reikės palaukti. Ši palmė auga itin lėtai. Daiginimui pasiruoškite bent 3 kauliukus – ne visi daiginami kauliukai sudygs.
Datulės priežiūra nesudėtinga, jai tinka žemės mišiniai, skirti kaktusams ar palmėms, nėra jautri drėgmės trūkumui, tačiau nereikia leisti žemei perdžiūti. Suaugusi datulės palmė gali būti daugiau nei 20 metrų aukščio, o jos lapai – 4–6 metrų ilgio. Visgi jos lėtas augimas užtikrina, kad kambaryje šiuo augalu galėsite džiaugtis ne vienerius metus net jei neturite daug vietos.
TAIP PAT SKAITYKITE: Saulėgrąžų daigų nauda. Kaip jų susidaiginti namuose?
Granatmedis
Granatmetis turbūt geriausiai žinomas šio sąrašo augalas, kurį galima užsiauginti iš parduotuvėje pirkto vaisiaus. Visgi jis vertas paminėjimo dėl savo nereiklumo ir žavios išvaizdos. Šis lengvai genėjimą pakeliantis gyvybingas krūmas gali tapti puikiu kambariniu augalu.
Granato sėklos itin daigios. Jas geriausia sėti šviežias, pašalinus minkštimą. Pasėkite sėklas tiesiai į žemę ir po poros savaičių pamatysite lendančius daigelius. Jei pasėjote pakankamai daug sėklų, turėsite visą mišką jaunų granatmedžių, iš kurių beliks atsirinkti stipriausius egzempliorius.
Vasarą granatmedis geriau jausis lauke, tačiau gali augti ir kambaryje ant pietinės palangės.
Granatmedis auga palyginti greitai ir itin greitai medėja. Šis augalas tinkamas bonsų medeliams formuoti dėl savo patrauklios išvaizdos ir nedidelių lapelių.
Jei susigundysite ir norėsite turėti medelį vingiuotu kamienu, formuokite kuo anksčiau, kadangi sumedėjęs kamienas ir šakos yra nelanksčios ir gali lūžti.
Granatmedžio priežiūra nereikalauja daug dėmesio. Jis gali būti laikomas kambaryje visus metus, tačiau augalas bus sveikesnis, jei žiemą gaus porą mėnesių poilsio. Išneškite granatmedį į kuo vėsesnę patalpą ir palikite 2–3 mėnesiams. Šis augalas nejautrus šalčiui, tad jei patalpoje temperatūra nukris žemiau nulio (bet ne žemiau nei -15 laipsnių), granatmedžiui tai nesukels pavojaus. Visgi jaunus, pirmamečius augalus geriau pasaugoti nuo didesnių šalnų. Vasarą granatmedis geriau jausis lauke, tačiau gali augti ir kambaryje ant pietinės palangės. Tiesioginiai saulės spinduliai negąsdina šio šviesiamėgio augalo.
TAIP PAT SKAITYKITE: 6 dalykai namuose, kuriuos reikėtų valyti ar keisti kasdien
Litis
Litis yra turbūt vienas mažiausiai žinomų vaisių, kurio sėklos gali būti sėkmingai daiginamos. Šis augalas skirtas mėgstančioms eksperimentuoti, kadangi ličio priežiūra yra sudėtingesnė ir, augdamas kambaryje ištisus metus kaip įprasta kambarinė gėlė, jis vargu ar išgyvens ilgiau nei porą metų.
Ličio tėvynė yra Kinija, šis augalas auga tik itin šiltame klimate, kur temperatūra niekada nenukrenta žemiau nulio. Tai didelis visžalis medis, galintis siekti 20 ir daugiau metrų aukštį. Augdamas vazone jis paprastai būna ne daugiau kaip 2 metrų aukščio.
Ličiui būtina šviesa. Vasarą jis turėtų būti išneštas į lauką, kur gautų ryškios saulės šviesos didžiąją dienos dalį. Auginant litį žiemos soduose ar patalpose prie didesnių langų, reikia jį dažnai pasukti, kad visos augalo pusės gautų saulės. Ličiui labai svarbus drenažas, tad pasirūpinkite, kad žemė būti laidi vandeniui. Galite maišyti ją su žvyru, ant vazono dugno berkite drenažą, jei reikia, padidinkite skylutes vandeniui išbėgti (kad pro didesnę skylutę neišbyrėtų žemė ar drenažas, uždėkite ant jos tinklelį).
Litis yra pratęs prie didelio kiekio vandens, tad laistyti jį teks dažnai, tik svarbu, kad žemė nebūtų išmirkusi. Žiemą medis turi praleisti šiltoje patalpoje su kuo daugiau šviesos. Prireikus jam gali būti įrengiami papildomi šviesos šaltiniai.
Ličio sėklos išlieka daigios tik pirmas tris dienas po to, kada buvo išimtos iš vaisiaus. Jų dygimui reikalinga drėgmė ir šiluma, tad žiemos metu, kada būna ličių sezonas, geriau juos daiginti arčiau radiatoriaus, ant akvariuminės lempos ar prie kitų šilumos šaltinių. Tik neperkaitinkite – turi būti šilta, tačiau ne karšta.
Ličiai dygsta pakankamai gerai, tik įsitikinkite, kad sėklos, kurias pasirinkote, yra gražiai išsipūtusios ir neraukšlėtos. Galite daiginti litį tiesiai žemėje, tik nesmeikite kauliuko smailiu ar buku galu žemyn, o paguldykite ant šono. Sėkite tokiame gylyje, kad kauliukas būtų tik šiek tiek užbertas žemėmis. Ličio kauliuką galite sudaiginti ir tarp drėgnų servetėlių, o į žemę sodinti jau sudygusį. Maždaug po mėnesio ar kiek ilgiau turėtumėte pamatyti daigelį, o jei daiginate tarp drėgnų servetėlių, šaknelė išlįs dar greičiau.
Figmedis
Ar esate atkreipusios dėmesį į šviežias figas egzotinių vaisių skyriuje didesniame prekybos centre? Šio vaisiaus viduje slepiasi tūkstančiai sėklyčių, kurios gali tapti įdomiu kambariniu augalu.
Figmedžio sėklos yra pakankamai daigios ir tikėtina, kad iš pasėtų sėklų sulauksite ne vienos dešimties daigelių. Išsirinkite didžiausius bei stipriausius ir užsiauginkite savo figmedį. Sėklas sėkite tiesiai į žemę ir po 2–3 savaičių turėtumėte sulaukti daigelių. Tik pasistenkite, kad sėklos būtų kuo labiau nuvalytos nuo minkštimo, kitu atveju galite sulaukti pelėsio.
Daigindamos tarp drėgnų servetėlių galėsite sekti dygimą ir į žemę sodinti tikrai gyvybingas ir sudygusias sėklas.
Figmedis priklauso fikusų genčiai, o fikusai yra gerai žinomi kambariniai augalai. Figmedis nesunkiai prisitaiko prie kambario sąlygų ir jei turite vietos, galite užsiauginti pakankamai didelį, lubas remiantį medį.
Kambaryje figmedis gali augti visus metus, tačiau jei turite galimybę išnešti į lauką, jam nuo to bus tik geriau. Žiemą figmedis ilsisi, numeta lapus. Tuo metu jo laistyti beveik nereikia, medis turėtų būti laikomas vėsioje, netvankioje vietoje, kurioje temperatūra nekrinta žemiau nulio. Žiemoti figmedis gali ir tamsoje.
Ir dar keli patarimai
Visas didesnes sėklas ir kauliukus galite daiginti tarp drėgnų servetėlių. Šis būdas ypač tinka mažiau kantrioms augintojoms, kurios neištveria neatkapsčiusios sėklos patikrinti, ar sudygo. Daigindamos tarp drėgnų servetėlių galėsite sekti dygimą ir į žemę sodinti tikrai gyvybingas ir sudygusias sėklas.
Mėgstate keliauti po šiltus kraštus? Parsivežkite sėklų iš jų. Dalis sėklų yra daigios tik tada, kada yra šviežios, o dauguma net jei ir lieka daigios, kai išdžiūsta, jų daigumas sumažėja, ilgėja dygimo laikas. Kad taip nenutiktų, sėklas jau kelionėje įvyniokite į drėgną servetėlę ir laikykite sandariame inde ar užtraukiamame plastikiniame maišelyje. Svarbiausia stebėti, kad drėgmės nebūtų nei per daug, nei per mažai – nesikauptų vandens baseinėlis, tačiau servetėlė visada būtų drėgna.
Su taip įpakuotomis sėklomis jus įleis net į lėktuvo saloną, o namo parsivešite jau kelias dienas dygstančias šviežiai pasėtas sėklas ar kauliukus.