1. Pelargonijos. Išvaizdžios, nelepios, universalios gėlės, neretai vadinamos tinginiukų augalais. Mėgsta saulėtą vietą, gerai auga ir pietinėje, ir rytinėje ar vakarinėje namo pusėje. Tik šiaurinėje pusėje joms per mažai šviesos, todėl žiedai būna smulkesni, žydi ne taip gausiai kaip saulėtoje vietoje. Esti įvairiausių rūšių (juostuotosios, svyrančiosios, didžiažiedės) ir spalvų. Augalai gausiau žydi, kai auginami truputį per mažuose vazonuose. Lengvai ištveria sausrą, tačiau peržydėjusius žiedynus patartina reguliariai skabyti. Jei pastebite, kad džiūva pumpurai, vadinasi, trūksta vandens ir maisto medžiagų. Atminkite, kad pelargonijos nepakenčia išmirkusios žemės, o jas laistyti reiktų 18–20 laipsnių temperatūros minkštu vandeniu.
Shutterstock nuotr./Petunijos |
2. Petunijos ir surfinijos. Vienos dažniausiai auginamų vienmečių gėlių labiausiai mėgsta saulėtą, nuo vėjų ir lietaus apsaugotą vietą. Dirvai nereiklios, gerai auga laidžiame priemolyje arba priesmėlyje. Per sausras būtina dažnai laistyti ir nuolat tręšti. Tinka skystos kompleksinės trąšos, ypač su kaliu. Kad gausiai žydėtų, būtina nuskabyti nužydėjusius žiedus. Deja, petunija – lepi gėlė, kurią dažnai puola įvairios ligos, šaknų puviniai. Pažeistus augalus reikia išrauti ir sunaikinti, nes užkrės kitas gėles.
Shutterstock nuotr./Našlaitės |
3. Našlaitės. Po pelargonijų, petunijų ir surfinijų tai bene populiariausi balkonų augalai. Jos nereiklios šviesai, užtat mėgsta gerai patręštą dirvą ir drėgmę. Našlaitės gražiau žydės, jei nuolat šalinsite sėkladėžes.
Shutterstock nuotr./Fuksijos |
4. Fuksijos. Dekoratyvus, įvairių spalvų žiedais apsipilantis Pietų Amerikos augalas gausiai žydi nuo gegužės iki spalio, geriausiai jaučiasi šviesiame pavėsyje, nepakelia skersvėjų, mėgsta derlingą dirvą, todėl jas reikia reguliariai tręšti, taip pat kas keturias savaites trumpinti šakų galiukus.
Sprigės |
5. Sprigės. Tuščiaviduriais arba pilnaviduriais žiedais žydinčios sprigės – labai dekoratyvūs, vėjui ir lietui atsparūs augalai. Jie gausiai žydi visą vasarą. Sprigės geriausiai auga ūksmingoje vietoje, rytų, vakarų ar šiaurės pusėje, būtinai ne per dideliuose vazonuose. Šias gėles reikia gausiai laistyti, nes išdžiūvus žemei nustoja žydėti ir numeta lapus.
Shutterstock nuotr./Serenčiai |
6. Serenčiai. Šios intensyvaus kvapo pilnaviduriais žiedais žydinčios gėlės nereiklios, lengvai ištveria sausras ir žydi iki šalnų. Serenčiai mėgsta šiltą, saulėtą vietą, tačiau gali augti ir pusiau paunksnėje.
Shutterstock nuotr./Begonijos |
7. Begonijos. Balkonams apželdinti bene tinkamiausios svyrančiosios begonijos. Šios dailios gėlės geriausiai auga pavėsyje, derlingoje ir purioje žemėje. Svarbu, kad begonijos gautų reikiamą kiekį drėgmės, todėl žiūrėkite, kad žemė nebūtų perlieta ar perdžiūvusi.
Shutterstock nuotr./Bakopos |
8. Bakopos. Svyrančiosios bakopos yra labai nereiklūs augalai. Šios gėlės gausiai žydi iki pat šalnų. Gerai auga ir saulėtoje vietoje, ir pusiau pavėsyje. Bakopas sodinkite į purią kompostinę žemė. Pakelia sausrą, palaistytos po perdžiūvimo greitai atsigauna.
Fotolia nuotr./Lobelijos |
9. Lobelijos. Baltais, melsvais ir violetinės spalvos žiedais gausiai žydi iki šalnų. Lobelijų esti žemaūgių, aukštaūgių ir svyrančiųjų. Mėgsta saulėtą vietą, bet neblogai auga ir pusiau saulėtoje. Geriausiai veši derlingoje, purioje ir drėgnoje žemėje. Patartina kas savaitę lieti trąšų tirpalu su daug kalio. Kad ilgiau ir gausiau žydėtų, peržydėjusius žiedelius reikia nuskabyti, galima pakirpti viršūnėles – dar gausiau žydės.
Verbenos |
10. Verbenos. Gausiai ir ilgai žydinčios gėlės, kurios loveliuose pikiai dera su šlamučiais, ipomėjomis. Geriausiai auga šviesiose vietose, ištveria sausrą. Būna ryškiai raudonos, baltos, mėlynos, violetinio atspalvio. Tinkamai prižiūrimos gausiai žydi pilnaviduriais žiedais.