Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 05 08

Gėlynas balkone. Argi nežavinga?

Viešėdamos svečiose šalyse dažnai neatitraukiame akių nuo išpuoselėtų, neapsakomo grožio žiedais išpuoštų balkonų. Lietuvoje, deja, šios aplinkos puoselėjimo tradicijos labai lėtai skinasi kelią. O juk gėlėmis papuošti savo aplinką ir džiuginti praeivių akis visai nesudėtinga.
Augalų priežiūra
Augalų priežiūra / Shutterstock nuotr.

Apželdinti balkonus ir terasas verta ir todėl, kad augalai ne tik puošia aplinką, pastatus, bet ir grynina orą. Na, o pražydus gėlėms balkone jausitės kaip nuosavo namo kieme – čia su draugėmis galėsite mėgautis nuostabiais žiedais ir kvapia arbata ar kava. Kad sodinimo procesas netaptų kančia, jūsų dėmesiui – šūsnis  naudingų patarimų. Taigi, skaitykite, dėmėkitės ir skubėkite rinktis gėlių.  Gegužė  - pats tas gėlių sodinimo metas. Linkime jums lakios fantazijos derinant spalvingosios balkono oazės kompozicijas.  ;)

Kas svarbu renkantis augalus

Jūsų užimtumas ir darbštumas. Jei savaitgalius praleidžiate ne namuose, mėgstate ilgai atostogauti, be to, nesate nei labai aistringa augalėlių mylėtoja, nei krapštukė, rinkitės tokius, kuriems reikės mažiausiai dėmesio. Daugiausia priežiūros reikia begonijomis: joms nepatinka karštis, be to, nepakenčia drėgmės pertekliaus. O nužydėjusius surfinijų ir petunijų žiedus reikia nuskabyti. Todėl rinkitės mažiau įnoringas gėles: karštį ir sausrą pakeliančias svyrančiąsias pelargonijas, spalvingas fuksijas, kuplius serenčius, spalvingas nasturtes.

Geografinė balkono padėtis ir temperatūra. Kiekvienas augalas puikiai veši jam tinkamomis sąlygomis. Jeigu karštį ir sausrą mėgstančius augalus pasodinsite ūksmingoje ir drėgnoje vietoje, grožio iš jų nesitikėkite. Temperatūrai ypač reiklios tropinių ir subtropinių kraštų gėlės. Geografinė balkono padėtis labai svarbi ir todėl, kad intensyvią pietinės pusės saulę mėgsta vieni augalai, o vakarinėje ir rytinėje geriau augs visai kiti. Saulėtoje pusėje patartina įkurdinti skydalapes pelargonijas, leukonijas, raudonžiedžius šalavijus, vienmečius karklelius, žioveinius, godecijas. Jei gėles auginsite šiaurinėje namo pusėje, rinkitės fuksijas, serenčius, gumbines begonijas, spriges.

Pastato stilius. Kraštovaizdžio specialistai tikina, kad renkantis balkoninius augalus svarbu atsižvelgti ir į bendrą pastatų vaizdą, jų paskirtį, sienų spalvą, apšviestumą ir vertikalius apželdinimo elementus. Gyvenamiesiems pastatams labiausiai tinka kompleksinis apželdinimas, todėl jeigu gyvenate draugiškų kaimynų apsuptyje, susitarkite, kokius augalus kokiuose loveliuose auginsite ir susodinkite juos toje pačioje namo pusėje esančiuose balkonuose. Atminkite, tiek gėlių žiedai, tiek lovelių spalva turi sukurti vientisą vaizdą, bet nesusilieti su aplinka. Trumpai tariant, jei namo sienos raudonos, nesodinkite raudonų astrų ar begonijų.

Augalai ir šviesa. Būtent nuo šviesos priklauso augalų grožis. Dauguma vasarinių gėlių yra šviesamėgės arba iš dalies šviesamėgės, gėlių, kurioms reikia mažai šviesos, yra nedaug. Todėl šiukštu negrūskite šviesą mėgstančių augalų į tamsius balkonus, ypač tuos, kurie slepiasi po išsikišusiais stogais, ir šviesos spindulėlis juose – retas svečias. Geriausiai gėles auginti tokiuose balkonuose, kurie yra nukreipti į pietinę, pietvakarinę ar pietrytinę pusę. Paunksnėje dažniausiai sodinami vėdryninių, lelijinių, raktažolinių ir kitų šeimų augalai.

Oro užterštumas. Pasirodo, ir jis turi įtakos. Gėlininkai pastebėjo, kad šalia gatvių, kur rieda daugybė automobilių, esančiuos namuose ne visi augalai noriai auga. Užterštą orą pakenčia petunijos, serenčiai, verbenos,  žioveiniai, lobelijos, laibeniai, nasturtos. Mažiau atsparios leukonijos, pelargonijos, skaisteniai. O sprigių ir begonijų geriau nesodinti.

Gėlių žydėjimo trukmė. Vienos gėlės žydi ankstyvą pavasarį, kitos – vasarą, o trečios nuostabiais žiedais džiugina iki pirmųjų šalnų. Jei norite, kad jūsų balkone augalai žydėtų visą sezoną, loveliuose komponuokite skirtingu metu pražystančias gėles, t. y. nužydėjus vienoms, turėtų skleistis kitos. Peržydėjęs augalas bus puikus žalias fonas.

8 itin aktualūs klausimai

1. Kokias gėles rinktis: vienmetes ar daugiametes?

Kadangi Lietuvoje gėlių žydėjimo sezonas gana trumpas, geriau sodinti ypač gražiais žiedais žydinčias vienmetes gėles – nereikės sukti galvos, kur dėti lovelius su peržydėjusiais daugiamečiais augalais šaltymečiu. Gėlių į tamsų rūsį nenugrūsite, nes joms reikia šviesos, be to, būtina retsykiais palaistyti, nuskabyti per anksti išdygusius naujus ūglius ir pan. Tačiau žinokite, kad beveik visos vienmetės gėlės auga tik saulėtoje vietoje.

2. Kaip prižiūrėti gėles, kad jos ilgiau žydėtų?

Balkoninius augalus reikia nuolat lieti, tręšti, o vakare, po karštos dienos, būtina apipurkšti lapus ir gerai supurenti dirvą. Pasak specialistų, dirvos purenimas – tarsi antras laistymas. Purenti žemę turite kasdien. Jeigu sodindamos augalus į žemę neįterpėte pamažu tirpstančių granulinių trąšų, tręškite gėles pakaitomis organinėmis ir mineralinėmis trąšomis maždaug kas 10 dienų, praėjus 3–4 savaitėms po pasodinimo. Atminkite, negalima tręšti perdžiūvusių augalų – pirmiau juos reikia palieti. Rūpestingos gėlininkės nepamiršta nuskabyti nužydėjusių žiedų, nugenėti pageltusių lapų, apžiūrėti gėlyčių, ar nesusirgo. Pastebėjusios bet kokius lapų ar žiedų pakitimus ar dėmes ant jų, susirgusią gėlę keiskite nauja, antraip ji užkrės kitas.

3. Kaip lieti augalus?

Vanduo augalams labai svarbus: vieniems jo reikia daugiau, kitoms – mažiau. Sparčiai augančios gėlės, pavyzdžiui, surfinijos, išgarina daug vandens, todėl lieti jas reikia dažnai. Lėčiau augančios gėlės, pavyzdžiui, krūminės petunijos ar svyrančiosios pelargonijos išgarina gerokai mažiau vandens, tad ir laistyti jas galima rečiau. Kiek drėgmės reikia augalui, priklauso ir nuo oro sąlygų – lietingą vasarą atvirose vietose esančių augalų galite ir nelieti, o karštomis vasaros dienomis, ypač esant sausam orui, gėles reikės lieti kelis kartus per dieną. Ypač daug drėgmės reikia paunksnę mėgstančioms gėlėms, pasodintoms saulėkaitoje. Tačiau augalai neturi mirkti vandenyje, nes šaknys gali sušusti ir gėlė sunyks. Gėles balkone geriausiai laistyti arba nupurkšti ankstų rytą arba vakarą vandentiekio vandeniu.

Kokie augalai kvepia? Svajojate, kad jūsų gražusis gėlynas dar ir kvepėtų? Sodindamos pasirinktas gėles  nepamirškite tarp jų įterpti ir tokių, kurios visą vasarą maloniai kutens nosį. Nuostabų kvapą skleidžia ilgažiedės leukonijos, kvapusis tabakas, heliotropai, kvapieji pelėžirniai, vienmečiai karkleliai, gvaizdūnės.

4. Sėti ar pirkti?

Žinoma, gėlių sėklos kur kas pigesnės nei daigai. Tačiau įvertinkite, kiek laiko praeis, kol sėklos išdygs, ar žinosite, kokioje temperatūroje jas daiginti, kaip retinti, galiausiai pagalvokite, ar turėsite kantrybės laukti rezultato, ir pan. Jeigu neturite reikiamų įgūdžių ir esate nekantri, pirkite jau paaugintus daigelius. Tik gerai apžiūrėkite, ar augalėlis tvirtas, neužpultas ligų ir kenkėjų ir pan. Be to, profesionalus gėlininkas atsakys į jums rūpimus klausimus, patars, kaip sodinti ir prižiūrėti gėles.

5. Į lovelius ar vazonus?

Taisyklė labai paprasta: į lovelius sodinamos žemaūgės, svyrančios gėlės ir visžaliai augalai. Į aukštus įvairaus pločio ant grindų statomus kubilus sodinamos aukštos svogūninės gėlės (jurginai, montbretės, gumbinės begonijos, kardeliai), lipantieji vijokliniai augalai, vijoklinės rožės. Tokiems augalams reikia specialių kopėtėlių.

Praktiškas patarimas. Jeigu lovelyje komponuosite ne vienodai drėgmę mėgstančias gėles, jas pirmiausia sodinkite į vazonėlius ir tik tada perkelkite į lovelius – galėsite lieti tik tuos augalėlius, kuriuos reikia.

6. Kaip paruošti žemę?

Prieš sodinant gėles, vazone ar lovelyje reikia paberti akmenėlių ar molinių vazonų duženų ir tik tada pilti žemių. Jas rinkitės atsižvelgusi į augalo rūšį. Pardavėjo pasidomėkite, kokioje žemėje – derlingą su mėšlu ar lengvą su durpėmis ir smėliu – jūsų pasirinktas augalas turi augti. Žemę galite sumaišyti pačios ir papildyti ją pamažu tirpstančiomis granulinėmis trąšomis arba pirkti jau paruoštą. Prekybos centruose žemė pardavinėjama patręšta. Žemių į vazonus ar lovelius berkite tiek, kad nuo viršaus liktų bent 3 cm. Ant viršaus galite užberti sluoksnį pajūryje rinktų akmenėlių – ne taip greitai išgaruos drėgmė, o liejant per kraštus nebyrės žemės. Jei negalėsite gėlių lieti reguliariai, pasirūpinkite specialiu vandens akumuliatoriumi arba į žemę įmaišykite drėgmę reguliuojančio gelio grūdelių.

7. Kaip derinti augalus?

Specialistai pataria balkoninius augalus derinti ne tik pagal vienodą drėgmės poreikį (surfinijas galite sodinti su bakopomis, o pelargonijas – su lakišiais), bet ir pagal spalvas bei formas. Stambūs gėlių žiedai labai dera su smulkiais (pavyzdžiui, gumbinės begonijos ir bakopomis), o siauri, žvakės formos augalai puikiai kontrastuoja su žemomis, prie žemės prigludusiomis plokščiomis gėlėmis. Jeigu jūsų nežavi kelių spalvų gėlių kompozicijos, rinkitės tos pačios rūšies augalus. Beje, susodinus vienos rūšies augalus, palengvėja jų priežiūra – gėles reikia vienodai lieti ir tręšti. Nedekoratyviu aukštesnių gėlių kotus pridenkite žemesnėmis gėlėmis, pavyzdžiui, hibridinėmis petunijomis, paprastosiomis lobelijomis. Taip pat svarbu išlaikyti proporcijas: žemesni augalai neturi būti užgožti aukštų. Pavyzdžiui, kabinamuose loveliuose prie atviro krašto sodinkite svyrančius žemus augalus, o už jų – aukštesnius.

8. Kaip derinti spalvas?

Spalvas galima derinti dviem būdais: mišriuoju (kai kompozicijoje vyrauja kelios spalvos) ir kontrastinguoju (pavyzdžiui, raudona su balta, geltona su mėlyna ir pan.). Pirmasis derinimo būdas populiaresnis, tačiau jį pasirinkus reikia šį tą žinoti apie augalų savybes. Į vieną indą galima sodinti tik tokį patį substratą, maisto medžiagas, drėgmę, šviesą ir šilumą mėgstančius, vienodu tempu augančius augalus, kad vieni kitų nenustelbtų. Beje, jeigu pasirinkote skirtingu tempu augančias gėles, lėtai ir kompaktiškai augančias sodinkite jau dideles, o sparčiau augančių – tik daigelius. Gėlininkai tikina, kad niekada neprašausite pro šalį pasirinkusios tos pačios spalvos skirtingų atspalvių gėlių kompozicijas, pavyzdžiui, nuo šviesiai mėlynos iki tamsiai rožinės. Derėtų vengti gretimų spalvų derinių: raudonos ir violetinės, oranžinės ir geltonos.

P. S. Esate labai praktiška ir norite suderinti grožį su nauda? Žaliąją balkono oazę galite susikurti nebūtinai iš gėlių. Balkone puikiausiai auga įvairios prieskoninės žolelės, salotos, špinatai. Labai jaukiai ir gražiai atrodo žemuogės. Ne viena augalų mylėtoja balkone įsigudrina užsiauginti netgi agurkų ir pomidorų. Bet... apie pastaruosius plačiau – kitame straipsnyje. :)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug