Būkite budrūs. Jeigu rudeninis liūdesys pernelyg ilgai užsitęsia, jeigu niekas nesukelia džiaugsmo ir „viskas atsibodo“, tai gali signalizuoti apie rimtą, vieną dažniausių sveikatos sutrikimų – depresiją. Esant depresijai, būtina kreiptis į gydytoją, kuris paskirs kompleksinį gydymą.
Depresijos simptomai:
- Apetito stoka, spartus storėjimas arba liesėjimas nesilaikant jokių dietų.
- Sunki, prislėgta nuotaika kasdien, emocinis nuovargis, abejingumas.
- Miego sutrikimas (nemiga arba nenormaliai didelis poreikis miegoti), dažni košmarai.
- Įkyrios mintys, padidėjęs nerimas ir dirglumas.
- Polinkis į vienatvę, nenoras bendrauti.
- Nepaprastai didelis, slegiantis kaltės, beviltškumo, menkavertiškumo jausmas.
- Nesugebėjimas susikaupti ir priimti sprendimus.
- Mintys apie savižudybę (sunkios formos depresija).
Taip pat skaitykite: Psichoterapeutė Jolanta Bičkienė: „Vieną klastingiausių depresijos formų gali slėpti ir šypsena“
Kaip įveikti rudeninį liūdesį?
Pirmiausia, turite suvokti, kad tai jūsų gyvenimas, o jūs – jo šeimininkas. Niekas kitas, tik jūs, galite padaryti drąsų šuolį ir įveikti nesėkmes, nusivylimą ir nerimą.
Štai 5 žingsnių programa, kuri padės pamiršti liūdesį ir nerimą.
1 žingsnis: sukurkite savo režimą
Tai pirmas dalykas, kurį turite padaryti. Miego ir budravimo sutrikimai, nereguliari mityba ir pan. išsekina tiek fiziškai, tiek emociškai.
Paimkite užrašų knygą ir sudarykite mitybos bei miego režimo planą. Parašykite, ką darysite šiandien, rytoj ir poryt. Nurodykite apytikslį darbų laiką. Tai labai svarbu – toks užrašymas galvoje viską sudėlios į savo „lentynas“ ir suteiks pasitikėjimo savimi.
Jūs galite ir privalote kontroliuoti savo gyvenimą. Pavyzdžiui, 22 val. jūs turite eiti miegoti. Neatidėliokite to ir eikite! Net jei labai nesinori. Negalite užmigti? Tokiu atveju nekankinkite savęs mintimis: „Kodėl aš ir vėl negaliu užmigti?“, „Ką daryti?“, „Rytoj prastai jausiuos“ ir pan.
Išmeskite tokias mintis iš galvos. Verčiau galvokite: „Aš atsiguliau, nes mano organizmas privalo pailsėti“, „Dabar mano kūnas ilsisi ir kaupia gyvybinę energiją“. Jeigu mąstysite teigiamai, daug greičiau ir lengviau užmigsite.
2 žingsnis: vertinkite save
Jeigu jus kamuoja menkavertiškumo ir beviltiškumo jausmas, pagalvokite apie gimimo stebuklą. Susimąstykite, juk apvaisinimo metu būtent jums, vienam iš milijardo, buvo suteikta galimybė išvysti šį pasaulį.
Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad visas pasaulis yra kaip didžiulė mozaika, kur kiekviena dalelė (kiekvienas žmogus) užima jai skirtą vietą, be kurios mozaikos vaizdas būtų nepilnas ir nevisavertis.
Taip pat skaitykite: Emocinė krizė arba nervinis išsekimas: 13 požymių, kurie keičia jūsų elgesį
Taigi žmogus, jeigu jau atėjo į šį pasaulį, yra labai svarbus ir reikalingas. Ir nesvarbu, kokį charakterį ar plaukų spalvą jis turi. Pasaulyje daugiau nėra tokio pačio Jono, Petro ar Marytės. Ir niekada nebus. Kiekvienas esame išskirtinis ir unikalus.
3 žingsnis: atsikratykite negatyvo
Imkite iš gyvenimo tik tai, kas yra teigiama. Atminkite: pyktis, pavydas, nemokėjimas atleisti, susierzinimas – tai nereikalingos šiukšlės, kuriomis reikia kuo greičiau atsikratyti. Mūsų sąmonė, užkimšta tokiomis šiukšlėmis, neįstengia suvokti gyvenimo džiaugsmo ir priimti pozityvo, nes tokiems dalykams tiesiog nelieka vietos.
Paimkite popieriaus lapą, užrašykite viską, kas negatyvu, kas sukelia jums nerimą ir pyktį. Kai viską užrašysite, nusišypsokite ir drąsiai meskite šį lapą į šiukšlių dėžę.
Dabar, kai išmetėte negatyvą, ieškokite to, kas suteikia džiaugsmą. Jo galima rasti visur, tik apsižvalgykite: vaiko šypsenoje, saulėlydžio grožyje, lietaus triukšme, lapų ošime.
4 žingsnis: bendraukite su pozityviais žmonėmis
Kai bendraujate su nuolat viskuo nepatenkintu niurzgliu, tai praleidžiate per save visas neigiamas emocijas, kaip kempinė sugeriate jas ir nuodijate savo sielą. Ar jums to reikia?
Nekalbėkite apie gyvenimo nesėkmes bei negandas (algos mažos, visi politikai vagys ir pan.), nesmerkite, neapkalbinėkite ir nepavyduliaukite. Tai blogiausios pokalbių temos.
Nekalbėkite apie gyvenimo nesėkmes bei negandas (algos mažos, visi politikai vagys ir pan.), nesmerkite, neapkalbinėkite ir nepavyduliaukite. Tai blogiausios pokalbių temos.
Bendraukite su optimistais, su linksmais žmonėmis, kurie nuolat šypsosi, nes gyvena įdomų ir – svarbiausia – savo, o ne kitų gyvenimą. Su tokiais, kuriems nerūpi, kad kaimynas ir vėl nusipirko labai brangų automobilį, kurie neapkalbinėja kaimynės, turinčios turtingą meilužį.
Žmonės, kurie gyvena savo gyvenimą, yra nepaprastai sėkmingi ir laimingi, jie žino tikrąją gyvenimo vertę. Jeigu tokių žmonių jūsų aplinkoje nėra (bet tikimės, kad yra, tereikia gerai įsižiūrėti), tuomet skaitykite knygas ar žiūrėkite filmus apie tokius žmones. Beje, nepamirškite ir patys būti optimistais ir dažniau šypsotis.
Taip pat skaitykite: Veiksmingi gėrimai nuo peršalimo: 7 receptai
5 žingsnis: dirbkite, netingėkite
Tingėjimas – geriausias depresijos draugas. Jo tikslas – paguldyti jus ant sofos ir priversti nuolat savęs gailėti. Ir išeina taip: „Aš gailiuosi savęs, nes man bloga. Man bloga, nes aš gailiuosi savęs.“ Užburtas ratas.
Dirbkite, ieškokite naujų pomėgių ir talentų. Tai geriausias vaistas nuo dvasinių negalavimų. Dar geriau – pradėkite sportuoti. Juk turbūt girdėjote posakį: „Sveikame kūne – sveika siela“. Dažniau kartokite sau: „Aš galiu. Aš moku. Aš sugebėsiu.“ Ir nepamirškite, kad po rudens ir žiemos vėl ateina vasara.