Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Aromaterapijos specialistės: 5 eteriniai aliejai padeda išvengti ligų visą žiemą

Žiemą, kai puola sloga, kosulys ar skauda gerklę, galima pasitelkti ne tik vaistus, bet ir atsigręžti į natūralius gydymo metodus. Vienas iš jų – aromaterapija, eteriniai aliejai – tikrieji gamtos syvai, kurie yra puikūs pagalbininkai kovojant su įvairiausiomis ligomis.
Aromaterapeutės Indrė Gedminė (kairėje) ir Milana Mačijauskienė
Aromaterapeutės Indrė Gedminė (kairėje) ir Milana Mačijauskienė / Asmeninė nuotr.

„Galima vietoj pilnos vaistų dėžutės turėti penkis eterinius aliejus – arbatmedžio, eukaliptų, čiobrelių, levandų ir citrinžolės, ir visą žiemą apsisaugoti nuo ligų“, – įsitikinusios aromaterapijos namus „KAP KAP“ Klaipėdoje įkūrusios Indrė Gedminė ir Milana Mačijauskienė​.

Jaunos moterys, abi mamos, savo kasdienybės ir vaikų gydymo nebeįsivaizduoja be didžiulę jėgą savyje slepiančių mažyčių buteliukų, su kuriais prasideda ir pasibaigia kiekviena jų diena.

Pilvuko diegliai, dantų dygimas, odos bėrimai, sloga, kosulys ir visos kitos mamoms gerai žinomos problemos išgyventos ir „KAP KAP“ įkūrėjų, kurioms ir verslo idėja kilo beieškant kokybiškų eterinių aliejų, kurie padėtų gydant vaikus ir pagelbėtų sunegalavus šeimyniškiams.

Šiandien Klaipėdos senamiestyje esančios kvapais sklidinos krautuvėlės duris varsto vis daugiau klaipėdiečių, ieškančių patarimų, kaip apsiginti nuo žiemos negalavimų. Aromaterapeutės dalijasi savo patarimais, kokius eterinius aliejus naudoti vaikams ir suaugusiesiems.

– Šaltasis metų periodas – ligų metas. Tiek vaikus, tiek suaugusiuosius puola sloga, kosulys, kitos peršalimo ligos. Tai kuo gi reikėtų gydytis, nepuolant į vaistines?

KAP KAP nuotr./Eteriniai aliejai gali padėti apsisaugoti nuo virusų.
KAP KAP nuotr./Eteriniai aliejai gali padėti apsisaugoti nuo virusų.

– Milana: Pirmiausia, visada reikėtų daug dėmesio skirti ligų prevencijai. Dezinfekuoti patalpas, garinti eterinius aliejus namie, praskiestus naudoti tepant ant kūno ar maudynėms vonioje. Tai formos, kuriomis galima taikyti aromaterapiją.

Darželinukams ar mažesniems vaikams, kurie eina į prekybos centrus, masines susibūrimo vietas, rekomenduojame naudoti arbatmedį, citrinkvapį eukaliptą, levandą, mirtą ir citrusinius eterinius aliejus – apelsinas, citrina ar mandarinas. Pavyzdžiui, pati dukrai naudoju migdolų aliejų, sumaišytą su arbatmedžio eteriniu aliejumi.

Vaikučiams iki metų galima šiuo mišiniu tepti panosę, krūtinę, nugarą, pėdutes, kakliuką. Nuo dvejų metų rekomenduojama tepti ir limfmazgių zonas – tai pastiprina natūralias organizmo funkcijas kovoti su virusais.

Eterinius aliejus skieskite kokybišku, nerafinuotu šalto spaudimo augaliniu aliejumi: arbatinis šaukštelis aliejaus su lašeliu eterinio aliejaus.

Eterinius aliejus skieskite kokybišku, nerafinuotu šalto spaudimo augaliniu aliejumi: arbatinis šaukštelis aliejaus su lašeliu eterinio aliejaus.

Toks mišinys veiksmingas naudojant tris savaites, po to reikia daryti savaitės pertrauką arba keisti kitu mišiniu, kad išliktų eterinio aliejaus terapinis poveikis organizmui. Pavyzdžiui, jei naudojote tris savaites arbatmedį, jį galite keisti levanda, mirta ar citrina.

Indrė: Šaltuoju metų laiku mūsų namai kvepia priešvirusiniais eteriniais aliejais: eukaliptu, arbatmedžiu, citrina, pipirmėte, citrinžole, kajeputu. Šie eteriniai aliejai puikiai dezinfekuoja, stiprina imuninę sistemą. Vakare prie lovos kvepia levandos – lašas ant pagalvėlės, ir skanus miegelis, ir dezinfekcija labai gera.

– Koks aromaterapinių priemonių veiksmingumas? Gal jūsų vaikai neserga?

– Milana: Taip, aromaterapinės priemonės tikrai veiksmingos. Eteriniai aliejai savyje turi prikaupę daug deguonies, patekdami per kvėpavimo takus ir odą, juo prisotina ląstelę, taip stabdydami ligą, jei ji yra, paskatina organizmą aktyviau kovoti su ja.

Didžiausias privalumas, kad aromaterapija pažadina organizmą veikti patį, subalansuoja imunines funkcijas, kartu mažina komplikacijas ar uždegimines reakcijas. Aromaterapija daugelyje šeimų jau tampa gyvenimo būdu, tarsi ritualas. Tai bendravimas, kai liečiamasi prie vaiko, mama ar tėtis atiduoda geras mintis, energiją, nuglosto, ištepa aliejumi, o stipri gamtos jėga atneša stebuklui prilygstančius rezultatus.

Kiekviena šeima, auginanti vaikus, renkasi ir prisiima atsakomybę, kokias priemones naudoti vaikams. Mes konsultuojame tėvus, kaip natūraliai galima užtikrinti visos šeimos gerą savijautą ir išvengti ligų net patiems mažiausiems.

Smagiausia, kad šeimos pradėjusios naudoti eterinius aliejus, daug mažiau serga, – pasakojo I.Gedminė.

Indrė: Dažnai girdime, vaikai eina į darželį vos keletą dienų, o po to tris savaites guli pataluose sirgdami. Smagiausia, kad šeimos, pradėjusios naudoti eterinius aliejus, daug mažiau serga. Mūsų vaikų sirgimo kiti net neįvardintų sirgimu, dažniausiai tai sloga, truputį kosulys. Natūraliomis priemonėmis mums pavyksta ligas sustabdyti.

– Minėjote, kad eterinių ir augalinių aliejų mišinius galima tepti ant kūno. Kokio amžiaus vaikai jau gali „draugauti“ su eteriniais aliejais?

– Indrė: Nuo pat pirmų dienų vaikams galima naudoti eterinius aliejus. Iki metų rekomenduojame rinktis iš šių: tai levanda, ramunėlė, arbatmedis, mandarinas ir levandinas.

Svarbiausia yra dozavimas. Kalbant apie leliukus, auksinė taisyklė – kuo mažiau, tuo geriau. Visus šiuos eterinius aliejus skieskite augaliniu aliejumi prieš tepdami ant kūno.

– Kūdikius dažnai kamuoja pilvuko diegliai, dantų dygimas. Kas pagelbėtų mažyliams?

„Fotolia“ nuotr./Eteriniai aliejai
„Fotolia“ nuotr./Eteriniai aliejai

– Indrė: Mano vaiką nuo pilvo dieglių išgelbėjo mandarinų ir levandų eteriniai aliejai. Praskiedus augaliniu aliejumi reikėtų masažuoti pilvelį pagal laikrodžio rodyklę. Šį mišinį naudokite reguliariai, bent tris kartus per dieną, tarkime, kol keičiate sauskelnes.

– Milana: Dantų dygimą sušvelnina ramunėlių ir levandų eterinių aliejų mišinukas. Juo tepti išorėje skruostukus žandikaulio srityje vaikučiui kas dvi valandas.

Mišinuką pasidaryti paprasta: į valgomąjį šaukštą augalinio aliejaus lašinti 1 lašą ramunėlės ir 1 lašą levandų eterinių aliejų. Šis mišinukas veikia raminamai, mažina skausmą. Beje, šis mišinukas – puiki priemonė norint natūraliai sumažinti temperatūrą, tiesiog juo reikėtų ištepti vaiko kūnelį, ir per kokią valandą ji nukrenta.

– Lankantiems darželius tenka susidurti su įvairiausiomis užkrečiamomis ligomis, žarnyno virusais. Kokie būtų patarimai tėvams?

– Indrė: Rekomendacija užtikrinti prevenciją. Darželyje naudokite purškiklius, jie visą patalpą dezinfekuoja ir pakvėpina. Juk ir istoriškai ilgą laiką Prancūzijoje patalpų dezinfekcijai smilkydavo rozmarinų šakeles.

Aišku, reikėtų gerai vėdinti patalpas. Purškikliai nesunkiai padaromi – į šaukštą spirito įlašinti 20–30 lašų levandų, arbatmedžio aliejaus (kvapą paįvairina citrinžolė, pipirmėtė), sumaišyti ir įpilti 90 ml vandens.

Purkšti patalpas 2–3 kartus per dieną. Auklėtojos labai džiaugiasi, kad skaniai kvepia. Dar galima ir mandarinų aliejaus įlašinti – jis labai vaikams patinka, balansuoja emocijas, o levanda įneša ramybės į bendravimą, citrina ar pipirmėtė didina koncentraciją, skatina mąstyti ir mokytis.

Milana: Ši priemonė tinka ir siaučiant gripui, ir norint apsaugoti kitus šeimos narius. Visuomet būna problema tėvams, kai šeimoje auga ne vienas vaikas, kaip apsaugoti kitą vaiką, kai vienas iš jų suserga. Šie purškikliai, garinimas yra veiksmingiausios priemonės.

Tik, žinoma, naudoti eterinius aliejus reikėtų pagal amžių. Negalavimų pradžia – tai tas momentas, kai su eteriniais aliejais galime padaryti stebuklus.

– O ką darote pačios, kai pajuntate, kad jau liga tuoj tuoj ims ir pačiups?

Wayne Kiltz, Flickr.com/Aromaterapija
Wayne Kiltz, Flickr.com/Aromaterapija

– Milana: Šaltuoju metų laiku kiekvienas rytas prasideda nuo inhaliacijos su eukaliptu – lašą įtriname į delnus ir prisidengę delnais nosį iškvėpuojame eterinį aliejų.

Jis apsaugos nuo virusų, sustiprins imuninę sistemą, kartu ryte pažadins, nuteiks energingai dienai. Jei pradėjo skaudėti gerklę ir ėmiau sloguoti – dienos metu darau inhaliacijas su eukaliptu keletą kartų, vakare išsitrinu aliejumi su levanda kūną.

Labai efektyvios šiltos aromaterapinės vonios. Tai inhaliacija, kuri veiksminga esant kvėpavimo takų negalavimams, o sąlytis su oda dar stipriau veikia sveikatą.

Jei matome, kad jau rimtesni ligos simptomai, reikėtų daryti 3–4 seansus su eukaliptu. Taip pat į 5 ml aliejaus įlašinti 2–3 lašus eterinio aliejaus ir išsitrinti krūtinę, nugarą, limfmazgių zonas, pėdas. Tam naudoti galite čiobrelį, pušį, pipirmėtę, bosvelijų, kajeputų, bazilikų, mirtų eterinius aliejus.

– Kaip atpažinti ir įsigyti kokybišką eterinį aliejų?

Kitas paprastas būdas – užlašinti ant servetėlės. Išgaravus eteriniam aliejui, ant servetėlės neturi likti riebumo, nes eteriniame aliejuje iš tiesų aliejaus nėra.

– Indrė: kokybišką eterinį aliejų laikui bėgant atpažinti galima pagal kvapą, bet tam reikia patirties ir įgūdžių.

Patys svarbiausi dalykai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį, kad eterinis aliejus būtų laikomas tamsaus stiklo buteliuke, būtų lotyniškas pavadinimas, skirtųsi eterinių aliejų kainos, nes skirtingi išgavimo būdai ir augalo išeiga skiriasi. Taip pat turi būti parašyta sudėtis.

Ką pastebėjome, kad dažnai rašoma „eterinių aliejų mišinys“, o į sudėtį įeina augalinis aliejus. Tai jau nėra gryni eteriniai aliejai. Būtina žiūrėti, kad būtų grynas, turėtų terapines savybes, be jų tai bus tiesiog kvapas.

Kitas paprastas būdas – užlašinti ant servetėlės. Išgaravus eteriniam aliejui, ant servetėlės neturi likti riebumo, nes eteriniame aliejuje iš tiesų aliejaus nėra.

Milana: Aromaterapiniai aliejai yra įvairiapusiai, plataus poveikio. Tarkim levandų eterinis aliejus – dezinfekuoja, veikia prieš virusus, kuria raminančią nuotaiką.

Naudojant jį odos priežiūrai, skatinamos atsinaujinti odos ląstelės, efektyviai gydoma aknė. Taigi, vienas eterinis aliejus tinka ir negalavimų prevencijai, gerai savijautai užtikrinti, grožiui ir jaunystei išlaikyti, emocijai bei nuotaikai sukurti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais