Štai keletas rekomendacijų, kurios padės nepasiklysti „eko“ produktų ženklinimo labirintuose.
Kas yra ekologiški produktai?
Ekologiškas produktas – tai aukštos kokybės maistas, pagamintas darant minimalų poveikį aplinkai. Jis yra sveikesnis ir saugesnis tiek žmogui, tiek aplinkai.
Pasak specialistų, ekologiškas produktas – tai aukštos kokybės maistas, pagamintas darant minimalų poveikį aplinkai. Jis yra sveikesnis ir saugesnis tiek žmogui, tiek aplinkai. Tokių produktų sudėtyje nėra sintetinių maisto priedų (dažiklių, saldiklių, konservantų, emulgatorių), cheminių medžiagų (sunkieji metalai, pesticidų likučiai, nitratai, antibiotikų, hormonais), genetiškai modifikuotų produktų, jie išauginti, rūpinantis aplinka.
Lietuvoje plačiai paplitęs žodis „ekologiškas“ yra dažniausiai siejamas su produkto žaliava, t. y. užaugintas ekologiškame ūkyje. Tuo tarpu žodis „organic“ (iš kurio ir kilęs lietuviškas vertimas) turi platesnę prasmę. Organinis produktas – tai natūralus ir kiek įmanoma mažiau perdirbtas bei saugomas nenaudojant sintetinių priedų (pvz. dujų) produktas (ne tik užaugintas ekologiškame ūkyje).
Kuriais „eko“ ženklais tikėti, o kuriuos ignoruoti?
1. Tikrieji ekoženklai – pagrįsti daugialypiais kriterijais, kontroliuojami trečiosios šalies, remiasi viso produkto būvio ciklo vertinimu.
Rinkdamiesi prekes prekybos centruose, pasitikėti turėtume ekologiško produkto ženklu, kuris yra kontroliuojamas trečiosios šalies. Tai tikrasis eko ženklas, nes tokį turinti prekė privalo atitikti nustatytus griežtus, moksliškai pagrįstus kriterijus ir standartus, o atitikimą kontroliuoja nepriklausoma organizacija. Nors analogiškų eko ženklų standartai gali skirtis, tačiau toks eko ženklas garantuos, kad ši prekė vienaip ar kitaip turės mažesnį poveikį aplinkai ir mūsų sveikatai.
2. Gamintojo ar tiekėjo ženklas ant produktų reklaminiais tikslais.
Tuo tarpu pačių gamintojų ar tiekėjų suteikti ženklai („Jokių E“, „Be konservantų“, „Be fosfatų“, „Tik iš natūralių medžiagų“, „Viskas iš gamtos“, „Be hormonų“, „Be mėsos pakaitalų“ ir kt.) yra naudojami rinkodaros ar reklaminiais tikslais. Tokiais ženklais pažymėtos prekės negarantuoja žmogaus sveikatai vertingos sudėties.
3. Kiti ženklai ir deklaracijos (pateikiama specifinė kiekybinė techninė informacija apie tam tikrus parametrus, pvz., energijos sunaudojimą, CO2 emisiją, vandens taršą).
Dažniausiai sutinkami ekoženklai Lietuvoje
Lapas su žvaigždėmis – nuo 2010 m. liepos 1 d. ES ekologiško maisto gaminio logotipu (lapas iš žaliame fone išdėstytų žvaigždžių) privaloma ženklinti visus fasuotus ekologiškus gaminius, pagamintus bet kurioje Europos Sąjungos valstybėje narėje ir atitinkančius būtinus standartus. Juo gali būti ženklinami ir importuojami gaminiai. Kartu su ES ženklu gali būti naudojami ir kiti – privatūs, regioniniai ar nacionaliniai logotipai.
„Ekologinis žemės ūkis”. Šį ženklą nustatyta tvarka naudoja sertifikuoti Lietuvos ekologinės gamybos ūkininkai bei perdirbėjai, kartu su sertifikavimo įstaigos “Ekoagros” ženklu.
„Ekologiškas žemės ūkis” („Organic farming”). Ekologiškų maisto produktų gamintojai Europos Sąjungoje nuo 2000 metų gali naudoti šį ekologinį ženklą. Šiam ženklui gauti keliami gana aukšti kriterijai, nes ekologiški turi būti ne mažiau kaip 95 proc. galutinio produkto. Eko ženklų katalogą rasite čia.
Kaip pasirinkti ekologišką maistą?
- Nauja tendencija Lietuvoje — „Eko“ turgavietėmis nusivylę pirkėjai vis dažniau patys vyksta į ekologiškus ūkius, kuriuose daržoves ar vaisius gali nusiskinti savo rankomis. Taip laimi visi: ūkininkas sutaupo savo laiką, mes mėgaujamės tikrai šviežiomis daržovėmis ir vaisiais. Ūkininkui belieka tik pasverti ir pasakyti kainą. Taip įsigytos daržovės ir vaisiai bus ne tik švieži, bet ir turės savo istoriją.
- Jeigu perkate produktus turguje ir pardavėjas tvirtina, kad tai ekologiška produkcija, – prašykite sertifikato.
- Jei perkate prekybos centruose ir abejojate produkto ženklinimu, atkreipkite dėmesį į produkto galiojimo laiką – kuo trumpesnis galiojimo laikas, tuo didesnė galimybė, kad produktas yra natūralus.